دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

قرآن در راديو

 

اختتاميه جشنواره قرآني نمايش هاي کوتاه راديويي

 

اولين جشنواره قرآني نمايش هاي کوتاه راديويي با معرفي برگزيدگان در اصفهان به کار خود پايان داد. حجت الاسلام و المسلمين محسن قرائتي رئيس ستاد اقامه نماز در  مراسم اختتاميه گفت : شناساندن خدا به نسل جوان، ترويج ازدواج آسان، تهيه وتوليد برنامه هاي شاد، مفرح و آموزنده از ضروريات کاري سازمان صدا وسيماست وبرنامه سازان بايد با استفاده از نظريات کارشناسان و با استناد به سوژه هايي بر گرفته از قرآن در به تصوير کشاندن نعمت هاي خدادادي تلاش کنند. تمام قرآن فلسفه تاريخ است که هر کلمه از آن داراي يک نکته وهمه مطالب علمي در آن نهفته است.

بنا به اعلام روابط عمومي معاونت امور استان هاي صدا وسيما ، قرائتي کارکنان صدا وسيما را پر مايه ترين سرمايه هاي فرهنگي دانست و از آموزش وپرورش، اساتيد دانشگاه ها وحوزه ها به عنوان افرادي ياد کرد که با انسانها ارتباط داشته و در جهت دهي افکار وعقايد آنان نقش عظيمي دارند.پرداختن به موضوع هايي از جمله آيين همسر داري، تربيت فرزندان، حل اختلافات، توجه به لقمه حلال وحرام، متعادل بر خورد کردن در امور، عدالت وتفسير قرآن از ديگر مواردي بوده که حجت الاسلام قرائتي بر آنها تاکيد کرد.

دکتر طهماسبي معاون امور مجلس واستان ها در اين مراسم در سخناني گفت :  زبان هنر وتصوير در انتقال مفاهيم ديني وقرآني مي تواند کاري انجام دهد که ممکن است با هيچ روش ديگري نتوان زواياي پنهاني آن مضامين را بيان کرد وتجارب اخير رسانه ملي در توليد و پخش چنين سريال ها وفيلم هايي، حکايت از استقبال بي نظير مخاطبان داخل وخارج براي آشنايي با اين مفاهيم و مضامين دارد. آيات قرآن مي توانند دستمايه بسياري از ايده ها، طرح ها وداستان هاي اخلاقي و اجتماعي قرار بگيرند. مي توان ده ها نکته حکمت آميز را از اين کلام الهي دريافت کرد. مهم آن است که با قرآن انس داشته باشيم و مفاهيم آن را با جان و دل درک کنيم و با استعداد هنري که از الطاف الهي است، بتوانيم از اين منبع جاويد الهي بهره بگيريم و به خلق آثار نمايشي بپردازيم.

 کلباسي مدير کل صدا وسيماي مرکز اصفهان نيز در اين مراسم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب  و   رياست سازمان صدا و سيما مبني بر برنامه سازي بر پايه دين، اخلاق واميد، هدف از برگزاري جشنواره را استخراج موضوعات زيبا و به ياد ماندني از قرآن دانست وگفت : آيه (اليس الله بکاف عبده ) از آيات بي نظير وتکان دهنده است که داراي موضوعات جالب و جذابي است. او در بخش ديگري از سخنان خود گفت : با همکاري صداي استان ها  اين جشنواره در بين مراکز استان ها برگزار شد که مجموعا 44 اثر از 23 استان به دبير خانه مرکز رسيد که پس از داوري در تهران بهترين ها در زمينه هاي نويسندگي، تهيه کنندگي، کارگرداني و بهترين بازيگر زن و مرد معرفي شدند.

در پايان اين همايش از طاهريان که از جمله متوليان برگزاري اين جشنواره  و از فعالان در عرصه  گسترش فرهنگ قرآني در کشور و همچنين جهانبخش سلطاني تشکر وقدرداني شد.

در اين مراسم آثار برتر در زمينه هاي نويسندگي، تهيه کنندگي، کارگرداني، بهترين بازيگر زن ومرد، بهترين افکتور و بهترين صدابرداري معرفي شدند. در مجموع بررسي هاي انجام شده توسط هيات داوران، نمايش کوتاه (درخت خدا) از مرکز ايلام به عنوان اثر برگزيده اول انتخاب و به تمامي عوامل آن تنديس جشنواره، لوح تقدير و 35 سکه بهار آزادي اهداء شد. هيات داوران از تمامي عوامل نمايش کوتاه (چون از او گشتي ) از مرکز اصفهان به عنوان اثر برگزيده دوم تقدير شد. زهرا امامي از مرکز گلستان بازيگر برتر زن شناخته شد. او به خاطر ايفاي نقش مادر در نمايش (بزرگ کوچک) شايسته دريافت تنديس جشنواره، لوح تقدير ودو و نيم سکه بهار آزادي شناخته شد. جايزه بازيگر نقش اول مرد هم به مبين بوي افراز اهداء شد. او که نقش شعبان را در نمايش (روشناي آب) از مرکز مازندران را ايفاء کرده بود، تنديس جشنواره، لوح تقدير و دو نيم سکه بهار آزادي دريافت کرد. محسن دليران در نقش يوسف در نمايش (بوي باران) از مرکز اصفهان بازيگر دوم مرد شناخته شد و لوح تقدير ونيم سکه بهار آزادي دريافت کرد. مريم امراللهي هم به خاطر بازي در نمايش (نور ستاره) از مرکز يزد شايسته دريافت لوح تقدير ونيم سکه بهار آزادي شناخته شد. در رشته نويسندگي متن نمايش (درخت خدا ) از مرکز ايلام نوشته عليرضا آقا يي رتبه اول شناخته شد و تنديس جشنواره، لوح تقدير وسه ونيم سکه بهار آزادي را دريافت کرد. رتبه دوم متن مشترکا  متن دو نمايش (چون از او گشتي ) از مرکز اصفهان (نوشته کمال آخيش) و (نور ستاره) از مرکز يزد (نوشته مژگان جعفري) شناخته شدند. و به هر کدام لوح تقدير ودو نيم سکه بهار آزادي اهداء شد. در زمينه کارگرداني مينا اسد اللهي کارگردان نمايش (در روشناي آب ) از مرکز مازندران رتبه اول شناخته شد  و تنديس جشنواره ، لوح تقدير و سه ونيم سکه بهار آزادي دريافت کرد. رتبه دوم هم مهدي شهداد با نمايش هايي چون (از او گشتي ) و (بوي باران) از مرکز اصفهان شناخته شد ولوح تقدير و دو ونيم سکه بهار آزادي دريافت کرد.    

 

يكشنبه 16 آبان 1389 - 10:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری