سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 4:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

جنگ و صلح

 

 

نام كتاب: جنگ و صلح

نويسنده : ليو تولستوي

برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان

(انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان ( 9

تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

نهمين اثر داستاني از 22 داستان برگزيده ادبيات كلاسيك جهان  "جنگ و صلح" نوشته ليون تولستوي نام دارد . ليو تولستوي ( لونيكلايويچ )  رمان نويس ، اديب ، فيلسوف و مصلح اجتماعي ( 1828 – 1900 ) ، در نهم سپتامبر 1828 ميلادي در دهكده ياسناپولينا چشم به جهان گشود . پدر و مادرش از طبقات متوسط اجتماع بودند اما از طبقاتي كه اصل و نسب داشتند و درس خوانده بودند . او در كودكي پدر و مادر خود را از دست داد و پيرزنان فاميل از سر دلسوزي مسئوليت بزرگ كردن او را برعهده گرفتند . به دانشگاه كازان وارد شد اما تحصيلات دانشگاهي را نيمه تمام رها كرد و به املاك خانوادگي‌اش برگشت تا هم از آنها نگهداري كند و هم از طريق مطالعه خويشتن خود را تعليم دهد .

ليو تولستوي نوشتن از خودش و تفكراتي كه در ذهنش مي‌گذشت را دوست داشت ، از اين رو درنوزده سالگي تصميم گرفت يادداشت‌هاي روزانه بنويسد . تولستوي در اين يادداشت‌ها مكرر خود را محاكمه كرده است و در ميان دوراهي نوشته‌هايش بارها از خويشتن مي‌پرسد كدامين راه را مي‌بايست انتخاب كند كه او را به سوي رستگاري هدايت كند ؟ تولستوي در 1851 ، در بيست و سه سالگي به خدمت صنف توپخانه سپاه روسيه درآمد . تولستوي مي‌خواست خودش صداي گلوله و طعم پيروزي و شكست را بچشد . او در دوراني كه در جبهه‌هاي جنك بسر مي‌برد دلاوريها و جنگاوريهاي بسياري از خودش نشان داد و به دريافت نشان‌ها و افتخارات زيادي نائل آمد . در 1857 وقتي بيست و نه ساله بود به زادگاه خود بازگشت و تمام عمر ، جز دو سفري كه به خارج كرد از دهكده ياسنايا پوليانا خارج نگشت . او تصميم گرفته بود تنها به مطالعه بپردازد و در مدرسه اي كه خود در دهكده ايجاد كرده بود به تدريس مشغول شد .

تولستوي كه به نوشتن انديشه‌هاي خود علاقه‌مند بود در رمان جنگ و صلح نيز از تفكراتش و تجربه‌هايي كه در زندگي اندوخته بود سخن به ميان آورده است . اما آنچه تولستوي بدان رسيده بود در فضايي خالي و تهي بوجود نيامده بود ، پس تولستوي سعي كرد تصويري از مردمان زمان خود كه درميان آنها زندگي كرده بود بنويسد و با خلق شخصيت‌هاي داستاني مكنونات دروني خود را براي هميشه براي نسل‌هاي آينده جاودانه كند . نگارش رمان جنگ صلح از سال 1864 تا 1869 بطول انجاميد . در اين مدت تولستوي براي انكه بتواند تمركز بيشتري براي بيان حرف‌هايش داشته باشد لحظه‌اي آرامش نداشت . وقتي اثرش را به پايان رساند مردي چهل ساله بود كه سيماي يك فيلسوف را به خودش گرفته بود . تولستوي وقتي كتابش را براي چاپ به نزد ناشر فرستاد هرگز نمي‌دانست كه اين كتاب يكي از چند كتاب بزرگ عالم بشريت خواهد شد ، كتابي كه جاودانه در تاريخ ادب روسيه و جهان ثبت خواهد گرديد .

 اما چه شد كه انديشه خلق كتابي به نام جنگ و صلح در مخيله تولستوي بوجود آمد ؟ به نظر تولستوي اعمال و رفتار هر فردي بويژه سياسيون و بزرگان در تاريخ تاثير خود را بر جاي خواهد گذاشت . به نظر او تاريخ چيزي جز آيينه حيات و روحيات و رفتار و كردار انسان‌ها نيست . او اصلاح جامعه را از وظايف اصلي خود مي‌پنداشت . از اين‌رو تصميم گرفت در وهله اول لشكركشي ناپلئون به روسيه و اثرات اين لشكركشي را بر زندگي مردم به شكل داستاني جذاب و ماندگار به نگارش درآورد و در عين مردمي را با شكل و تفكرات آن زمان روسيه خلق كند . او مي‌خواست از اين طريق كج‌فهمي‌ها و خطاكاري‌هاي برخي هموطنان خودش را اصلاح كند .  

جنگ و صلح نمايشگر زندگي اهالي روسيه بين سالهاي 1805 تا 1814 است . در اين كتاب پنج خانواده اصلي نقش بازي مي‌كنند و افراد اين خانواده‌ها هر يك با خلق و مشرب و تفكرات خويش بيان كننده زندگي مردمان آن عصر هستند . در رمان جنگ و صلح برزگر و رعيت ، مالك و اشراف‌زاده ، افسر و سرباز همه ايفاگر نقش‌هاي مهمي در تاريخ هستند . حوادثي كه شخص اول همه آنها ناپلئون بناپارت است كه هر روز بر دامنه كشورگشايي‌هاي خود مي‌افزايد . در جلد اول اين كتاب بزرگ با مفهوم جنگ و در جلد دوم با مفهوم صلح آشنا مي‌شويم . اروپا هر روز با جنگ و جدالي كه ناپلئون براه انداخته است ناامن‌تر مي‌شود و مردم روسيه هم نگران و در انتظار لحظه‌اي هستند كه ارتش فرانسه بخواهد به كشور آنها تاخت و تاز كند . در روسيه آن روزگار گروهي نگران و به فكر چاره‌اند  و گروه ديگري از زمامداران عشرت طلب در عيش و خوشي بسر مي‌برند .

ناپلئون سپاه پروس را شكست مي‌دهد و پيروزمندانه وارد برلن مي‌شود . اكنون نوبت روسيه است كه جنگ به اقصي نقاط آن برسد . دلاوري‌ها و جانبازي‌هاي نيكلاي روستف هم بي‌ثمر است  و سپاه روس در برابر ارتش فرانسه طاقت مقاومت ندارد . با ورود ناپلئون به روسيه، جنگ و ويراني و سيه‌روزي همه جا را فرا مي‌گيرد . روس‌ها براي جلوگيري از پيش‌روي فرانسوي‌ها و تضعيف روحيه آنها شهرهاي در مسير سپاه فرانسه را يك به يك به آتش مي‌كشند و با  جانفشاني‌هاي خود تلفات سنگيني را به آنها وارد مي‌كنند . داستان جنگ وصلح ، اين اثر گرانقدر تولستوي، با پرداختن به دو موضوع اساسي جنگ و صلح انسان‌ها و قهرماناني را نشان مي‌دهد كه هركدام به اندازه خود در داستان و سير تاريخ اثرگذار هستند . تولستوي در اين اثر بدنبال يافتن پاسخ اين پرسش مهم است كه كدامين شيوه زندگي درست است ، شيوه‌اي كه فرد تنها به خود و منافعش بينديشد يا شيوه‌اي كه در آن در عين بهره‌مندي از مواهب زندگي به حال ديگران هم توجه داشته باشد ؟

جنگ و صلح در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 13000 ريال و با تصويرسازي و گرافيك علي نامور توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

چهارشنبه 12 آبان 1389 - 13:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری