سه‌شنبه 17 تير 1399 - 20:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

حضور پررنگ روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي در نمايشگاه هفدهم مطبوعات

 

هفدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها با حضور نمايندگان رسانه هاي خارجي و داخلي در ۷۰۰ غرفه براي عرضه،‌ معرفي و مباحثات مختلف رسانه‌اي بين مسئولان،‌ روزنامه نگاران، دست اندركاران عرصه رسانه و مردم برگزار شد.

 ‌به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در هفدهمين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها بيش از ۲۴۰۰ نشريه سراسري و خبرگزاري داخلي و خارجي، ۱۶۰۰ نشريه استاني و ۲۰۰ نشريه دانشجويي در نمايشگاه امسال حضور داشتند.

در نمايشگاه امسال ۲۵۰ مهمان از ۵۰ کشور، ۳۰ چهره علمي جهان اسلام از ۱۵ کشور و ۵ نفر از روساي دانشگاه‌هاي جهان اسلام و تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي به ويژه از کشورهاي همجوار حضور داشتند.

اين نمايشگاه فرصتي مناسب براي ايجاد تعامل ميان رسانه هاي داخلي و خارجي است ؛ برگزاري نشست هاي تخصصي و امکان عقد تفاهم نامه هاي مشترک ميان نشريات داخلي و خارجي از جمله برنامه هاي نمايشگاه امسال است. در بخش جنبي نمايشگاه نيز، امسال،جشنواره هاي بانک و رسانه، نماز و رسانه و زن و رسانه هم برگزار شد.

امسال همچنين، نمايندگان ۱۷۵ رسانه از ۵۰ کشور در بخش بين الملل نمايشگاه حضور داشتند؛ و بنا به گفته برگزار كنندگان با محوريت جهان اسلام انتخاب شده اند.

عمده کشورهاي حاضر از کشورهاي اسلامي هستند و کشورهاي عراق ، لبنان ،‌ تاجيکستان و سوريه بيشترين تعداد نمايندگان را به خود اختصاص داده ‌بودند.

آشنايي رسانه هاي خارجي با رسانه ها و مطبوعات کشور، آشنايي با تحولات و پيشرفتهاي کشورمان و همچنين تعامل رسانه هاي خارجي با رسانه هاي داخلي از اهداف حضور رسانه ها و مطبوعات خارجي در نمايشگاه امسال است.

در اين گزارش به ارايه فعاليت‌ها و محصولات ارايه شده در غرفه مشترك روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي با موسسات وابسته از جمله سازمان دارالقرآن الكريم و موسسه فرهنگي تبيان كه در طبقه دوم شبستان، بخش روابط عمومي ها واقع شده بود، خواهيم پرداخت.

روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي با عرضه محصولات فرهنگي، مجلات و نشريات توليدي روابط عمومي همچون بشري، بشري خانواده، بشري کودک و نوجوان، نشان، رخداد، بلاغ و همچنين نمايش پايگاه اطلاع رساني سازمان به نشاني www.ido.ir حضوري فعال در هفدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها در بخش روابط عمومي‌ها داشت.

در ادامه اين گزارش به معرفي نشريات توليدي روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و محصولات سازمان دارالقرآن الكريم و موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان مي‌پردازيم.

سازمان تبليغات اسلامى كه وظيفه اش رشد و اعتلاى فرهنگ ناب و اصيل اسلامى در كشور است و به همين منظور از شهرهاى بزرگ تا اقصى روستاها را تحت پوشش فرهنگى دارد، در راستاى اهداف خود، اقدام به انتشار ماهنامه بشرى بصورت پخش عمومى مى نمايد. چنين نشريه اى مى تواند به عنوان يك عامل ارتباط دهنده و هماهنگ كننده بخش ها و اجزاء دور از هم عمل نمايد و سياست ها، برنامه ها و اهداف را در تمام سطوح تسريع دهد.

به عبارت ديگر يكى از ابزارى كه مى تواند در جهت كاهش نقش اجرايى و ارتقاى نقش نظارتى و هدايتى سازمان بسيار مؤثر عمل نمايد، نشريه اى است كه محتواى آن خوب تنظيم شده باشد و با مخاطبان خود ارتباط مستمر، به موقع، و مؤثرى برقرار كرده باشد. با توجه به ضرورتها و مسائل موجود، ماهنامه بشرى، با سابق هاى حدوداً هشت ساله، به امر مهم اطلاع رسانى مشغول است و با تمام فراز و فرودهايى كه داشته است و نواقصى كه در طول راه، با آن مواجه بوده است، همچنان در پى بازخوانى و رفع آن نواقص برآمده و سعى دارد، خود را با مسائل روز و در خور فرهنگ دينى مورد نياز جامعه و مخاطبان خود همراه كند. لازمه اين رويكرد، شناخت نيازهاى جامعه دينى است. يكى از را ههاى شناخت و شايد مهمترين، تعامل با گرو ههاى فعال در اين زمينه و بازخوانى اسناد تاريخى و بررسى اهم فعاليتهاى گذشته و نيازهاى روز و مشاوره و مباحثه با افراد صاحب فن و آگاه است.

بهمن 1381 اولين پيش شماره بشرى به عنوان ماهنامه اي داخلي منتشر شد و امروز هفتاد و نهمين شماره آن با احتساب سه پيش شماره؛ هشتاد و دومين شماره با سابقه اى هشت ساله، بصورت پخش عمومي پيش روى خوانندگان گرامى است. در اين هشت سال با همة فراز و فرودها و كاستى هاى محتوايى مجله، اهداف تعريف شده، دنبال شد و شايد ين امتياز، تنها امتيازى باشد كه اين ماهنامه را از ديگر مجلات اين حوزه متمايز مى كند.

ماهنامه بشرى با اهداف ذكر شده بالا، با تكيه بر توان علمى اتاق فكر نشريه (هيئت تحريريه و مشاوران علمى مطرح) از نيمة دوم سال 1388 به رصد دقيق تر آثار حوزه دين پرداخته است و آثار اين حوزه را با معيارهاى خود مى سنجد و در نظر دارد در آينده اى نزديك به برترين هاى پژوهش، امتيازاتى اعطا نمايد. نظر به بسترسازى جهت كسب رتبة علمى ترويجى، تحريرية اين ماهنامه براى انتخاب آثار به نكاتى توجه ويژه دارد و آن دسته از پژوهش هايى را مطمح نظر قرار مى دهد كه صفت تحقيق، نوآورى، اثرگذارى، اقبال عموم و پرهيز از نبايدها در آن وجود داشته باشد.

«رخداد» ضميمه خبري ماهنامه بشري؛ به طور مرتب از سال 84 با هدف ارائه مطلوب‌تر اخبار و گزارشات سازمان به امر مهم اطلاع رساني مشغول است و با تمام فراز و فرود‌هايي كه داشته است و نواقصي كه در طول راه با آن مواجه بوده است همچنان در پي بازخواني و رفع نواقص و همراه شدن با مهمترين نياز جامعه كه همان فرهنگ ديني است، به سردبيري عباس لهراسبي و دبير تحريريه‌‌اي عليرضا قرايي به‌همت روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي ماهانه منتشر مي‌شود.

در راستاي فعاليت و رسالت رسانه‌اي سازمان تبليغات اسلامي فصلنامه «بشري خانواده» با مطالب علمي، فرهنگي و آموزشي با هدف غني سازي اوقات فراغت خانواده هاي مخاطب نشريه به ويژه خانواده‌هاي كاركنان سازمان تبليغات اسلامي منتشر مي‌شود. خوانندگان مي توانند در شماره‌هاي اين فصل‌نامه، گفتگوهايي با شخصيت هاي ادبي، هنري، علمي، تاريخي و... را بخوانند. همچنين در بخش‌هاي ديگر اين نشريه مي توانيد با مطالبي با موضوعات علمي، پزشكي و روانشناسي آشنا شويد و از سرگرمي‌هاي مفيد و آموزنده آن لذت ببريد.

مدير امور اجتماعي سازمان دارالقرآن الكريم در حاشيه برگزاري هفدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها پيرامون عرضه محصولات فرهنگي در اين غرفه اظهار داشت: در اين غرفه سايت تلاوت به نشاني www.telavat.com به نمايش در آمده است تا بازديدكنندگان با فعاليت هاي اين سايت و نحوه انعكاس فعاليت هاي سازمان دارالقرآن الكريم آشنا شوند.

روح‌الله شيريان با بيان اينكه سازمان دارالقرآن الكريم براي اولين بار است كه در اين نمايشگاه حضور يافته، تصريح كرد كه در اين غرفه همچنين لوح فشرده آشنايي با فعاليت ها و نشريه 'بصائر' در اختيار بازديدكنندگان قرار مي گيرد.

وي متذكر شد: معرفي برخي از طرح هاي ملي سازمان دارالقرآن الكريم، نمايش قرآن هاي نفيس، توزيع و پخش بروشور از ديگر فعاليت هاي اين سازمان در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها است.

شيريان ادامه داد: از آنجا كه اين غرفه همراه با ديگر بخش هاي سازمان تبليغات اسلامي از جمله موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان اقدام به عرضه محصولات خود كرده، فضاي كافي براي به نمايش درآوردن تمامي فعاليت هاي سازمان دارالقرآن الكريم وجود نداشت.

يكي ديگر از موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي پايگاه اينترنتي سوره مهر است كه تاكنون با آدرس www.iricap.com در فضاي مجازي فعال بوده و هست، همزمان با هفدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها با آدرس و سيماي جديد ظاهر شد.

پايگاه اطلاع رساني سوره مهر كه به نوعي منبع و مرجع خبري و تحقيقي در حوزه كتاب محسوب مي‌شود در بخش‌هايي همچون خبر، گفت و گو، گزارش، مقاله و يادداشت به ارائه و انتشار اخبار و اطلاعات در حوزه كتاب مي‌پردازد.

همچنين اين سايت منبع مناسبي از مشخصات و بيوگرافي نويسندگان و شاعران و هنرمندان است كه آخرين اطلاعات درباره اين افراد در بخش پديدآورندگان سايت سوره مهر قابل دريافت است.

همچنين، گفت و گو با نويسندگان و شاعران درباره آثار منتشر شده يا در دست انتشار آنها و نيز گفت و گو با مسولان فرهنگي و کارشناسان درباره موضوعات حوزه نشر و تهيه گزارش از اين موضوعات از ديگر قسمت‌هاي سايت سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است.

افزون بر مطالب فوق، در سايت سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي معرفي کتاب‌هاي اين انتشارات و ارائه اطلاعات درباره اين کتاب‌ها، معرفي پديدآورندگان مرتبط با سوره مهر، نقد و نظر درباره کتاب‌ها و مطالب مجلات مختلف منتشر شده در سوره مهر نيز در دسترس قرار داده شده است.

بر اين اساس در سايت جديد انتشارات سوره مهر امكاناتي همچون ارائه گزارش هاي ديداري(تصويري) و شنيداري(صوتي) نيز مهياست. علاوه بر اين در سايت جديد سوره مهر مخاطبان اين انتشارات امكان برقراري ارتباط با دست اندركاران سايت و اظهار نظر و نيز تهيه كتاب هاي مورد نياز خود به صورت اينترنتي را خواهند داشت.

سايت جديد سوره مهر به آدرس www.sooremehr.ir فعاليت خود را به صورت آزمايشي آغاز كرده و در آينده‌اي نزديك بطور رسمي افتتاح خواهد شد.

رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي با حضور در هفدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها در گفتگويي كه با خبرنگاران داشت گفت: با توجه به انتخاباتي كه در حوزه هنري صورت گرفته، به نظر مي‌رسد، توقع مسئولان و مردم نيز از حوزه هنري اين است كه در زمينه توليد و انتشار آثار مرتبط با دفاع مقدس فعال‌تر از گذشته اقدام كند.

وي افزود: دفاع مقدس حوزه مورد علاقه من است و به طور حتم يكي از موضوعاتي كه در حوزه هنري به آن اهتمام جدي خواهيم داشت.

مومني خاطرنشان كرد: حوزه كتاب و نشر يكي از ابزارهاي موثر در انتشار و ترويج فرهنگ والاي دفاع مقدس و ايثار و شهادت است و با توجه به افزايش رويكرد مردم به كتاب و كتابخواني طي سال‌هاي گذشته و تاثيراتي كه اين كتاب‌ها بر جامعه داشته است، حوزه هنري نيز در توسعه و ارتقاء توليد كتاب‌هايي با موضوع جهاد و شهادت و ايثار تشويق خواهد شد و تلاش بيشتري خواهد كرد.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به تاثير كتاب‌هاي دفاع مقدس در ميان اقشار مختلف جامعه خاطرنشان كرد: مكاتباتي كه مردم با حوزه هنري داشته‌اند، نشان مي‌دهد كه رمان‌ها و خاطرات دفاع مقدس در ميان مردم از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است.

مومني افزود: يك زنداني بعد از خواندن كتاب "دا " در زندان يك «ندامت نامه» خطاب به نويسنده كتاب نوشته بود و در اين نامه عنوان كرده بود كه "من وقتي اين كتاب را خواندم، شرمنده شدم: از اينكه چرا غفلت كرديم و اين نظام بر پايه چه خون‌هايي شكل گرفته است.

وي گفت: از اين دست ابراز احساسات و نظرات مردم به كتاب‌هاي دفاع مقدس زياد است و همين مسئله مهمترين عامل ترغيب و تشويق حوزه هنري به توليد كتاب‌هايي با موضوع دفاع مقدس است.

مومني اظهار داشت: حوزه هنري در حال حاضر كتاب‌هاي زيادي را در حوزه دفاع مقدس در دست توليد و نگارش دارد و با توجه به برگزاري جشنواره «رمان انقلاب»، اميدواريم رمان‌هايي كه با موضوع انقلاب و دفاع مقدس در حال انتشار هستند، به چاپ برسند.

وي ادامه داد: امسال حوزه هنري تا برپايي نمايشگاه كتاب، با 300 اثر جديد و چاپ اول حضور خواهد يافت كه در موضوعات مختلف به نگارش درآمد و قطعا بسياري ازا ين آثار با موضوع دفاع مقدس و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت خواهد بود.

رييس حوزه هنري در غرفه خبرگزاري مهر نيز حضور پيدا کرد و درباره قالب هاي هنري که مي‌توان سفر تاريخي رهبري معظم انقلاب به قم را به تصوير کشاند، گفت: بعد از انقلاب اتفاقاتي افتاده که هنر و ادبيات در برابرشان کم آورده است. يک زماني از هنر استفاده مي‌شود تا يک حادثه اي از آنچه که هست بزرگتر جلوه داده شود ولي بعد از انقلاب حوادث آنقدر بزرگ هستند که هنر و ادبيات در بيانشان کم مي‌آورند.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي افزود: از جمله اتفاقات بزرگي که هنر و ادبيات در بيانشان کم مي آورد سفر رهبر معظم انقلاب به قم بود که خيلي عظيم بود و عمق اين حضور خيلي معنادار بود به طوري که نمي‌توان اين عمق را اندازه گيري کرد و در سفرهاي ايشان کم نظير است.

مومني ادامه داد: در حال حاضر در برخي از مدارس کتاب‌هاي منتشر شده از سوي حوزه هنري توزيع مي‌شود اما چگونگي اين برنامه‌ها به همت مدارس نيز بستگي دارد زيرا تاکنون کار سازماندهي شده و منسجمي در اين رابطه انجام نشده است.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در ادامه با بيان اينکه حوزه هنري آماده ارائه خدمات فرهنگي در رشته‌هاي مختلف به مدارس متقاضي است، اظهار داشت: نگاه ما به اين برنامه‌ها با رويکرد پرورشي است و کارهاي مقدماتي آن نيز در حال انجام است به عنوان مثال در بخش هنرهاي نمايشي افراد مرتبط مشغول به کار شده‌اند و در زمينه کودکان و نوجوانان نيز انتشارات حوزه هنري فعال خواهد شد.

مومني گفت: در آينده مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري کودکان و نوجوانان در حوزه هنري تأسيس خواهد شد که اين مرکز متفاوت از مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خواهد بود.

وي ادامه داد: با توجه به برنامه‌هاي جديد و مختلفي که در سال جاري در دست اقدام داريم، اين مرکز به احتمال زياد تا زمان برگزاري نمايشگاه بين‌المللي کتاب در ارديبهشت سال آينده، تأسيس خواهد شد.

مومني تصريح کرد: محوريت فعاليت‌هاي اين مرکز، کودکان و نوجوانان خواهند بود و البته مخاطب اين بخش نيز تنها آموزش و پرورش نخواهد بود بلکه خانواده‌ها نيز مطرح هستند.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي تأکيد کرد: با اين اقدام به يک نياز اساسي خانواده‌ها پاسخ مي‌دهيم زيرا مخاطبان حوزه هنري اين انتظار را دارند که اين مجموعه براي فرزندان آنها نيز کارهايي توليد کند.

مومني خاطرنشان کرد: در صورت انجام اين کار بدون شک يکي از مشتريان بزرگ فعاليت‌هاي حوزه هنري آموزش و پرورش خواهد بود.

همچنين در چند روز پاياني هفدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها، وزير و معاون مطبوعاتي و اطلاع رساني فرهنگ و ارشاد اسلامي، دو تن از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران، عضو هيئت رييسه مجلس شوراي اسلامي و... از غرفه روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و موسسات و مراكز وابسته فعال در نمايشگاه بازديد كردند كه با هر يك از آن‌ها گفتگوي كوتاهي را انجام داديم كه در ادامه مي‌خوانيد.

دکتر اميدوار رضايي در اين بازديد ضمن تقدير از فعاليت هاي سازمان در دفترچه مخصوص نظرات بازديد کندگان در يادداشتي خطاب به دکتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي نوشت: در بازديدي که از سايت شما داشتم متوجه شدم کارهاي مفيدي در حال انجام است. اميد است با تلاش بيشتر و حمايت جدي تر در راستاي رسيدن به اهداف آن سازمان موفق باشيد.

در يكي از اين بازديد‌ها، چگونگي اطلاع رساني و ارسال اخبار و مسائل حوزه کتاب و نشر انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در زمينه کتاب از جمله مسائلي بود که با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ميان گذاشته شد.

همچنين، سيد محمد حسيني که به همراه سيداحسان قاضي‌ زاده، مدير کل مطبوعات داخلي حضور داشت در جريان راه اندازي سايت جديد سوره مهر که قرار است در همين نمايشگاه افتتاح شود قرار گرفت.

نشريه تخصصي کتاب «مهر» هم از ديگر مواردي بود که سيد محمد حسيني از چگونگي فعاليت و انتشار آن سوال کرد که اطلاعات مربوط به اين نشريه در اختيار وي قرار گرفت.

محمد علي رامين، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بازديد از غرفه سازمان تبليغات اسلامي بازديد و ساماندهي سايت تبيان را يکي از بزرگترين و مهمترين کارهاي سازمان تبليغات اسلامي دانست و افزود: سايت تبيان با خدماتي که ارائه مي دهد يکي از بهترين سايت هاي فرهنگي-ديني موجود در کشور است.

وي همچنين در اين بازديد با مجلات و نشريات توليدي روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي همچون بشري، بشري خانواده، بشري کودک و نوجوان، نشان، رخداد، بلاغ و... آشنا شد.

رامين نقش اطلاع رساني در گسترش فرهنگ كتاب خواني را با اهميت توصيف كرد و گفت: اطلاع رساني در زمينه كتاب خيلي مي تواند به گسترش فرهنگ كتاب خواني در كشور كمك كند.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد همچنين نقش حوزه هنري را در اسلامي كردن هنر متذكر شد و گفت: حوزه هنري در اين سال‌ها نقش مهمي در اسلامي كردن هنر و فرهنگ اين مرزو بوم برعهده داشته است.

حسين بيادي و معصومه ابتکار دو تن از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران با حضور در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها از غرفه روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان و سازمان دارالقرآن کريم ضمن بازديد، خواستار همکاري سايت تبيان با شهرداري تهران در زمينه هاي مختلف بخصوص در زمينه هاي قرآني شدند.

 

 

چهارشنبه 12 آبان 1389 - 9:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر