دوشنبه 5 خرداد 1399 - 7:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره‌اي براي استعدادهاي جوان

 

«گزارشي از جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر»

 

جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر، جشنواره‌اي ويژه جوانان زير 25 سال است. سومين دوره اين جشنواره در رشته‌هاي نقاشي، طراحي، پوستر و تصويرسازي امسال در پرديس ملت برگزار شد.

سيف‌الله پوياراد، مدير سومين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر در نشست خبري جشنواره گفت: «اين جشنواره از 16 مهرماه در گالري پرديس ملت گشايش يافت و در حاشيه نمايشگاه چند كارگاه آموزشي را برگزار كرديم كه نخستين كارگاه آموزشي اين جشنواره با حضور ياسمين سينايي در روز جهاني كودك برگزار شد و دومين كارگاه نيز از 22 مهرماه شروع شده و تا 27 مهرماه به پايان خواهد رسيد.»

پويا راد در مورد آثاري كه در جشنواره به نمايش درآمده‌اند، گفت: «اين جشنواره با رويكرد نقاشي، طراحي، پوستر و تصويرسازي برپا شد و كل آثاري كه به دبيرخانه سومين جشنواره رسيد 4496 اثر از 1678 هنرمند زير 25 سال بود كه در بخش نقاشي 657 اثر، طراحي 287 اثر، پوستر 296 اثر و تصويرسازي 347 به جشنواره راه يافت كه در مجموع 230 اثر از 201 هنرمند انتخاب شد و به نمايش درآمد. در بخش پوستر نيز 246 اثر از 110 هنرمند انتخاب شد كه از طريق نمايشگر تلويزيوني به نمايش گذاشته شد.» پويا راد درباره جوايز جشنواره گفت: «يك شركت آلماني سال آينده دويست و پنجاهمين سال تأسيس خود را جشن مي‌گيرد و به همين مناسبت برنده اول اين جشنواره نيز با هزينه شركت دامون‌فر در اين جشن شركت خواهد كرد.»

فرج اصولي، رئيس هيأت داوران در ادامه اين نشست گفت: «من به دليل علاقه‌اي كه به سرنوشت هنري  جوانان كشورمان دارم معتقدم پيشكسوتان هنري بايستي با حمايت و تشويق جوانان هنرمند كه سرمايه‌هاي ما و ادامه حيات هنري ما هستند، آن‌ها را در ادامه راه ترغيب كنند. آثار ارسالي به جشنواره امسال از دو دوره قبلي قوي‌تر بود و همين، انتخاب آثار را براي ما بسيار مشكل مي‌كرد. بنابراين كساني كه برنده مي‌شوند نبايد تصور كنند كه تمام قله‌هاي موفقيت را فتح كرده‌اند و همين جايزه برايشان حكم سم را پيدا كند و كساني هم كه كارشان انتخاب نشده و به نمايشگاه راه‌ نيافته است، نبايد نااميد شوند و بايد با پشتكار فراوان كارشان را ادامه دهند.» اصولي درباره داوري جشنواره نيز گفت: «امسال از هنرمنداني كه از طيف‌هي مختلف از جمله هنر جديد و معاصر هم بودند، در تركيب داوري استفاده كرديم. براي آنكه بدانيم مخاطبان ما چه اثري برايشان جذاب است. جايزه بهترين اثر از نگاه تماشاگران را هم گذاشته‌ايم.»

اصولي در پايان در مورد آثار جوانان گفت: «جوانان ما خودشان را در كارشان توصيف مي‌كنند و به نوعي حديث نفس مي‌كنند كه براي اين كار فيگوراتيو بهتر جواب مي‌دهد.

اختتاميه سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر عصر جمعه 30 مهرماه در مجموعه پرديس پارك ملت برگزار شد. در مراسم اختتاميه كه نخبگان و هنرمندان برجسته تجسمي حضور داشتند سيف‌الله پويا گفت: «رشد چشمگير ميزان استقبال جوانان از اين رويداد و رشد خيره‌كننده كيفي آثار هر دوره نسبت به دوره قبل بيانگر اين نكته است كه ما به لطف هدايت اساتيد برجسته تجسمي ايران راه درست را مي‌رويم.» وي درباره حضور خانم‌ها در جشنواره گفت: «در هر دوره دامون‌فر، درصد حضور دختران نقاش نسبت به پسران رشد داشته است و امسال 64 درصد شركت‌كنندگان دختران بودند، اين نويد نسل دانا و هنرمندي از زناني فرهيخته است كه جامعه فرداي ايران را راهبري خواهند كرد.»

در ادامه اين مراسم اصولي طي سخناني گفت: «هرچه از هنر دولتي فاصله بگيريم و هنر مردمي‌تر، جدي‌تر و جهاني‌تر خواهيم داشت لذا آرزو مي‌كنم امروز كه شركت دامون‌فر به عنوان يك مؤسسه مستقل در اين راه بزرگ و زيربنايي پا گذاشته تشويق شود تا بر شمار اين گونه رويدادها افزوده شود. حضور پررنج پيشكسوتان و نخبگان در اين مراسم كه ويژه زير 25 ساله‌هاست برايم شوق‌آور است، پيشكسوتان جسارت و جواني را در اين همنشيني باز خواهند يافت و جوانان در اين پيوند خرد و تجربه‌شان فزون‌تر مي‌شود.» مهندس مرتضي كاظمي، كارشناس هنر و معاون اسبق هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. او درباره جريان هنري در كشور گفت: «پويايي جريان هنر بر سه ركن اصلي هنرمندان، مردم و بخش خصوصي و دولت بستگي دارد. اين بدين معناست كه بنده در امور زيربنايي وظايفي در قبال هنر دارم كه هيچ بخش خصوصي توان انجام آن را ندارد و وظيفه ذاتي دولت‌هاست كه در اين خصوص همت به خرج دهند.

اگر هر يك از سه ركن هنرمند، دولت، مردم و بخش خصوصي حذف شوند هنر صدمه مي‌بيند، حذف هنرمند و استقلال اين قشر، هنر سفارشي و فرمايشي را رشد مي‌دهد كه هيچ‌وقت جريان‌ساز نخواهد بود و پاييز رو به زمستان را رقم مي‌زند. حذف دولت يا انتشار سياست‌هاي غلط دولتي موجب مي‌شود هنر زميني رشد يابد كه باز هم پاييزي براي هنر است. اما بهار هنر آن زماني است كه سه ركن ياد شده هر يك به سهم خود وظيفه خود را انجام دهند.»

در ادامه اين مراسم از يك عمر فعاليت هنري پرويز كلانتري تقدير و به او لوح سپاس اهداء شد. پرويز كلانتري پس از دريافت جايزه خود گفت: «بيست و چند سال پيش نمايشگاهي در آلمان داشتم كه به سفارش آن گالري، آلبومي از كارهايم را نيز در آنجا ارائه كردم. يك آلماني بعد از مرور اين آلبوم در دفتر يادبود نمايشگاه نوشته بود: اين نقاشي ايراني خيلي توليد كرده است اما چيزي دريافت نكرده است. من خيلي غصه خوردم، هميشه فكر مي‌كردم چرا چيزي دريافت نكرده‌ام. امشب در ميان اين جوانان زير 25 سال من دريافت كردم. من حاصل تلاش‌هايم را دريافت كرد.»

جايزه نخست جشنواره و سفر مطالعاتي به آلمان و شركت در جشن 250 سالگي فابركاستل به نفيسه عمران تعلق گرفت. او پس از دريافت جايزه بزرگ: «ممنونم از جشنواره دامون‌فر و شوراي داوران درجه يك آن كه فرصت ديده شدن را به جوانان مي‌دهند. از اين پس مسئوليت بزرگي بر دوش دارم.» جايزه دوم جشنواره به مرضيه باقري اهداء شد و جايزه سوم نقاشي به صورت مشترك به ساغر دنيري و مهدي بابايي اهداء شد. در بخش طراحي محسن حصاري جايزه نخست را دريافت كرد. ميلاد نعمتي و رزمين بني‌زاده جايزه دوم و سوم را به دست آوردند. جايزه ويژه مردمي و منتخب بازديدكنندگان هم به الهه نظري اهداء شد.

 

 

سه‌شنبه 11 آبان 1389 - 12:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری