دوشنبه 18 اسفند 1399 - 22:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روح الله تيموري نسب

 

جامعه نيازمند تقواي مديريتي است

 

گفت‌وگو با دكتر محمدرضا ضابطي طرقي (نماينده‌ي مردم شريف نطنز و بادرود در مجلس شوراي اسلامي)
    

دكتر محمدرضا ضابطي طرقي، نماينده‌ي مردم نطنز و بادرود در مجلس شوراي اسلامي در تير ماه 1346 هجري شمسي چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در اصفهان به پايان رسانيد. در سال 1365 وارد دوره‌ي دكتري طب شد كه سرانجام در سال 1372 موفق به اخذ درجه‌ي دكتري از دانشگاه اصفهان شد.
دكتر ضابطي در سال 1373 به بعد به تدريس در دانشگاه و طبابت در مناطق محروم كشور مشغول گرديد. ضابطي در سال 1383 بورد تخصصي بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه را از دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران دريافت كرد. حاصل تلاش‌ها و تحقيقات ارزشمند دكتر طرقي در سال‌هاي گذشته ارائه‌ي مقالات علمي و همچنين ساخت دستگاه تحريك‌كننده‌ي عصب در دانشگاه تهران مي‌باشد.
با دكتر محمد طرقي كه هم‌اينك عضويت در كميسيون بهداشت و درمان و آموزش پزشكي مجلس هشتم شوراي اسلامي را برعهده دارد گفتگويي ترتيب داديم كه از نظر مي‌گذرانيد.

 

• با توجه به عضويت جنابعالي در كميسيون بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مجلس هشتم، عملكرد شاخص اين كميسيون در مقايسه با ديگر كميسيون‌ها در چيست؟
وقتي از افراد صاحب‌نظر در كشورمان درباره‌ي بالاترين ثروت پرسيده مي‌شود، مي‌گويند بالاترين ثروت نيروي انساني است. اگر ما اين را بپذيريم كه نيروي انساني بالاترين ثروت كشور است، ما دو مجموعه را داريم كه اين نيروي انساني را از قبل از تولد تا زماني كه به‌عنوان يك عضو سازنده و مستقل در جامعه مطرح مي‌شود همراهي مي‌كند. اولي مجموعه‌ي بهداشت و درمان كه پيش از بسته‌شدن نطفه‌ي انسان،  يك زوج را تحت پوشش بهداشتي و درماني خودش قرار مي‌دهد، چه از نظر توصيه‌ها، پروسه‌هاي درماني، آزمايشات مختلف، درمان بيماري‌هاي ژنتيك تا زوج براي داشتن يك فرزند سالم آمادگي لازم را كسب كنند. تا آنجايي كه زوجه وارد زايشگاه مي‌شوند، در آنجا هم يك مرحله‌ي مهمي وجود دارد چرا كه چند ثانيه مي‌تواند از يك انسان باهوش يك انسان كودن به‌وجود بياورد، به‌عنوان مثال يك بي‌اكسيژني چند ثانيه‌اي مي‌تواند iq يك نفر را از 100 درصد به 60 يا 70 درصد برساند. نوزادي كه با طي كردن اين دوران بهداشتي و درماني متولد مي‌شود رشد مي‌كند تا در 7،6 سالگي به دست آموزش و پرورش سپرده مي‌شود و در اين مرحله متولي سلامت جسمي فرد و تا حدودي قسمتي از سلامت روحي‌اش مجموعه‌ي بهداشت و درمان است و متولي آموزش‌هايي كه به فرد داده مي‌شود مجموعه‌ي آموزش و پرورش است. البته متأسفانه در كشور ما اين دو مجموعه مشكل‌دارترين مجموعه‌ها هستند، چون وقتي در مجموعه‌ي دولت قرار مي‌گيرند، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان بيش از توليد، مصرف‌كننده‌ي پول هستند. ما شاهد آن بوديم كه وقتي در مجموعه‌ي دولت قرار مي‌گيريم وزير نفت جايگاه خاصي دارد چون مجموعه‌ي ايشان توليد ثروت مي‌كند. وزير صنايع، وزارت‌خانه‌هاي ديگر، وزارت تعاون، اقتصاد و امور دارايي. اما وزارت‌خانه‌هاي بهداشت و درمان و آموزش و پرورش چون مصرف‌كننده هستند بيشتر مورد بي‌مهري قرار مي‌گيرند و طبيعتاً هرچه امساك بيشتري در اينجا داشته باشيم، نيروي انساني كم‌توان‌تري را در آينده تحويل خواهيم گرفت. با توجه به اينكه مسئله‌ي بهداشت و درمان در كل دنيا و در تمام كشورها يك مسئله‌ي خطير و واجب توجه است مجموعه‌اي جدا در تمامي پارلمان‌هاي كشورهاي مختلف به خودش اختصاص مي‌دهد و همه‌ي اين مجموعه‌ها كميسيوني تحت عنوان بهداشت و درمان و يا كميسيون‌هايي كه وظيفه‌شان معطوف به- بهداشت و درمان است در اختيار دارند.


• با توجه به اينكه قانون‌گذاري كه در مجلس انجام مي‌شود به‌طور مستقيم در جامعه تأثير مي‌گذارد كميسيون بهداشت و درمان براي اينكه بتواند به رشد و گسترش اين مقولات مهم كمك كند چه فعاليت‌هايي را در بعد تقنيني انجام مي‌دهد؟
مجموعه‌ي كميسيون بهداشت و درمان از وضعيت فعلي راضي نيستند. البته نسبت به مقوله‌ي بهداشت و درمان در بسياري از جوامع شكايت وجود دارد چون پيشرفت زندگي انسان باعث مي‌شود كه مردم دوست داشته باشند كه سرويس‌ها و خدمات بهتري را دريافت كنند. دوست دارند كه سالم‌تر باشند و عمر طولاني‌تري داشته باشند. كه اين دو خواسته به مسائل بهداشتي و درماني باز مي‌گردد. اما در بعد قانون‌گذاري، ما اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس نامه‌اي را تنظيم و براي مقام معظم رهبري فرستاديم و با كمال تأسف ايشان را آگاه كرده‌ايم كه كليه‌ي رهنمودهايي كه در رابطه با بهداشت و درمان، ورزش و نشاط همگاني در برنامه‌ي پنجم توسعه داده بودند‌، كه ما هم آنها را رصد مي‌كرديم تقريباً تمام آيتم‌ها توسط نماينده‌ي دولت دستكاري شده است و مي‌شود گفت تمامي اين آيتم‌ها با اين دستكاري جديد ابتر شده است. و همه‌ي ما وظيفه‌ي خود دانستيم كه در قالب يك نامه هرچه سريع‌تر اين مطلب را به اطلاع مقام معظم رهبري برسانيم و آقاي دكتر مرندي هم اين مسئوليت را برعهده گرفتند كه هرچه سريع‌تر اين نامه را خدمت حضرت آقا ببرند. چون همان‌طوركه گفتم اجراي پروژه‌هاي بهداشتي – درماني نيازمند هزينه است و شير هزينه‌كرد دست نماينده‌ي دولت هست. كسي كه علامه‌ي همه‌ي علوم نيست. مثلاً اين دوره مقدرات به دست دكتر عزيزي سپرده شده است. آيا آقاي دكتر عزيزي به يك اندازه از صنعت، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، از كشاورزي مطلع هستند؟ مي‌گويند همه‌چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده‌اند.

 

• برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي عقيده دارند سازمان تبليغات اسلامي مي‌بايست بيشتر در حوزه‌ي نظارت فعاليت كند تا در حوزه‌ي اجرا، نظر شما دراين‌باره چيست؟
ما نمي‌توانيم يك وظيفه‌ي واحد و ثابت را براي يك بازه‌ي زماني طولاني براي سازمان تعريف كنيم. ما هم‌اكنون در يك مرحله‌ گذار تاريخي (رنسانس) قرار گرفته‌ايم كه اگر نظرتان باشد طي 7،6 سال اخير هم اولين سخنراني نوروزي مربوط به مقام معظم رهبري مي‌باشد كه اگر هر شش هفت سال اخير را كنار هم بگذاريد مي‌بينيد كه بيشتر دل‌مشغولي‌هاي ايشان در باب مسائل فرهنگي است. مسائل فرهنگي ما هم برگرفته از يك‌سري آئين‌هاي اجتماعي است كه برخي از آنها ممكن است با خرافه همراه باشد، برخي ممكن است از اصل خودشان منحرف شده باشند و ما اگر بتوانيم معضلات و مشكلات فرهنگي و چالش‌هاي فرهنگي خودمان – در اينجا شخصيت حقوقي خودم را كنار مي‌گذارم و به‌عنوان يك شهروند نظر مي‌دهم – را به ننتيجه برسانيم و آنها را حل كنيم تقريباً عمده‌ي راه را در اين مرحله گذار طي كرده‌ايم، چون مشكل ايران مشكل اقتصادي نيست چرا كه به اندازه‌ي خودمان پول و ذخايري كه قابليت تبديل شدن به پول باشد را داريم، مشكل ما سياسي و تجاري هم نيست، ما اگر مسائل فرهنگي خودمان را حل كنيم بالطبع آن بسياري ديگر از مسائل هم حل مي‌شود.
الآن بزرگ‌ترين مشكلي كه كشور از آن رنج مي‌برد سوء مديريت است و اين را همه مي‌دانند، وقتي هم كه برمي‌گرديم و مديريت‌ها و سوء مديريت‌ها را رصد مي‌كنيم، مديريت‌هايي كه مشكل دارند وقتي آنها را كالبدشكافي مي‌كنيم مي‌بينيم كه مشكل‌شان به‌خاطر مسائل فرهنگي است. اگر مديري كه به‌لحاظ رعايت مسائل فرهنگي و شخصي خودش كامل نيست به سمت كامل شدن و يا سير به سمت انسان كامل شدن را داشت و مشكلات فرهنگي را مرتفع كند، مي تواند مدير موفقي باشد. شما ببينيد در 10 سال ابتداي انقلاب اسلامي اوضاع اقتصادي بحراني‌تر بود، نفت قيمتش به 7،6 دلار رسيده بود، درگير جنگ شده بوديم، محاصره‌ي اقتصادي جدي‌تر از امروز بود. امروز ديگر كشورها اسماً با ما معامله ندارند ولي رسماً دارند ولي در 10 سال اول انقلاب اين‌طور نبود اما اوضاع زندگي مردم بهتر بود و اين مسئله بيشتر مديون تقواي مديريتي بود كه امروز در جامعه‌ي ما نيست.

 

 

دوشنبه 10 آبان 1389 - 13:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری