دوشنبه 18 اسفند 1399 - 10:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

روح الله تيموري نسب

 

برادران كارامازوف

 

 

نام كتاب: برادران كارامازوف

نويسنده : فئودور داستايوسكي

برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان

انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (5)

تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

فئودور داستايوسكي ( 1821 – 1881 ) ، داستان نويس بزرگ روسي در آثارش رنج و مشقتي را به تصوير مي‌كشد كه بشر در سراسر عمرش با آن روبرو است . برادران كارامازوف نماينده حالات و رفتار طبقه مختلف و روحيه ملي متنوع آنها در قرن نوزدهم روسيه تزاري مي‌باشند . در اين داستان با شرح تنازعات طبقات مختلف روسيه به مانند سرباز، روشنفكر، و ديندار صوفي‌منش مواجهيم .‌ داستايوسكي در قرن نوزدهم روسيه با تشريح زندگي مردمي كه با كوچكترين گناهي بزرگترين مجازات‌ها را متحمل مي‌شدند با نگارش آثاري همچون جنايات و مكافات ، برادران كارامازوف و ابله نام و آوازه خود را جهاني كرد و به اعتبار ادبيات زبان روسي افزود .

آثار داستايوسكي را مي‌توان نمايشگر روح انساني خواند كه از درون و برون تربيت‌يافته آن عصر روسيه هستند . اندوه جانفرسا و دردآلودي كه در سراسر كتاب برادران كارامازوف موج مي‌زند دردي است كه در حقيقت در دل خود نويسنده وجود داشته و او با استادي حيرت‌آوري آن را به خواننده اثرش منتقل كرده است . داستايوسكي بي شك از رفتار و كردار مردم زمانه خويش رنج مي‌برده است . داستايوسكي مي‌خواهد بگويد روسيه دوران تزاري از يك طرف زرق و برق تمدن مغرب زمين را به صورت ظاهري اقتباس كرده ، اما در باطن خود خوي وحشي و درندگي را در خودش نگه داشته است .

پيام راستين در اين كتاب اينست كه در اين جهان مي‌توان آسوده و خوشبخت زيست اما تنها شرطش اينست كه صلح و آشتي و آرامش درون را حفظ كرد و اين آرزو هرگز برآورده نمي‌شود مگر آنكه فروغ ايمان بر دل و روان آدمي تابيده شود .

فئودور پاولوويچ كارامازوف در بستر خويش كشته مي شود و پولهاي او به سرقت مي‌رود .  كارامازوف سه فرزند دارد به نام‌هاي ديميتري ، ايوان و آلكسي و يه فرزند خوانده به نام اسمردياكف . ديميتري متهم به قتل مي‌شود . خانواده كارامازوف‌ها درگير ارتباط‌هاي پيچيده‌اي هستند و هر كدام نماينده طبقه‌اي از مردم روسيه كه حتي با وجود اينكه متوجه مي‌شوند قاتل پدرشان كيست اما نمي دانند چگونه بايد اين بي‌گناهي را ثابت كنند . از طرفي به پدر هم آنچنان دلبستگي ندارند ،  پدري به ظاهر متمدن كه در حقيقت در سراسر عمر اسير غرايز وحشي خويش بوده است و مذهب و عشق و فضيلت و اخلاق هيچ كدام نتوانسته او را به سر منزل انسانيت بازگرداند .

« الكسي : ايوان ، مي داني من يك فرد روحاني هستم . حاضر نيستم مطلبي را خلاف واقع بيان كنم . من امروز با برادرم ديميتري ملاقات كردم و مدتي با او حرف زدم . من اطمينان دارم او مرتكب قتل نشده است . اگر يادت باشد آنروز كه ضربه‌اي به صورت پدر زد جراحت خيلي جزيي بود .

ايوان : من بي خبرم . من نمي‌توانم حدس بزنم . من همان شب امر پدر را اطاعت كردم و به شهر  "چرماش نيا  "رفتم. وقتي برگشتم با اين فاجعه روبرو شدم .

الكسي : در آن خانه جز گرگوري مستخدم وفادار و جز اسمردياكف آن جوانك غشي كه سالهاست خدمت پدرم را مي‌كند كس ديگري نيست كه ظن ماموران را برانگيزاند » . با تماي ادله سرانجام ديميتري در حالي كه بي‌گناهست از سوي دادگاه به اتفاق آراء محكوم مي‌شود در حالي كه با صداي بلند فرياد مي‌زند : آقايان ! من خدا را به شهادت مي‌گيرم كه مرتكب قتل پدرم نشده‌ام...

برادران كارامازوف در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 13000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

شنبه 8 آبان 1389 - 14:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری