جمعه 26 دی 1399 - 18:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

رشد كمي و كيفي در جشنواره امسال

 

گزارشي از جشنواره فرهنگي هنري امام رضا(ع)

 

سيدجواد جعفري دبير هشتمين جشنواره بين‌المللي فرهنگي و هنري امام رضا(ع) در نشستي خبري درباره اين جشنواره گفت: «اين جشنواره داراي دو بال است؛ بال نخست مربوط به هنرمندان و اهالي فرهنگ است كه با توليد آثار فرهنگي و هنري باعث ترويج انديشه، هنر و معارف رضوي مي‌شوند. هنرمند براي توليد اثر نياز به مطالعه دارد تا بتواند اثري خلق كند كه مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار كند. بال ديگر جشنواره مردم هستند كه در ايام جشن‌هاي ولايت و دهه كرامت، شور و نشاط همراه با معنويت و آموزه‌هاي انديشه امام رضا(ع) را ترويج مي‌كنند و به نوعي درگير برگزاري اين جشنواره مي‌شوند.»

همچنين در نشست خبري جشنواره، سيدمحمد حسيني وزير ارشاد به استقبال فراوان از جشنواره اشاره كرد و گفت: «1500 مقاله با موضوع فرهنگ رضوي، 300 نمايشنامه يا فيلمنامه، 1250 نمايش توليد شده، 857 داستان، 6307 اثر تجسمي، 580 كتاب، 33750 متن ادبي، 8900 شعر، 1880 اثر مطبوعاتي و ديجيتال و 430 اثر راديويي و تلويزيوني امسال به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است.» سيدجواد جعفري در ادامه گفت: «در دوره‌هاي مختلف جشنواره برخي از آثار توليد شده قابل قبول و ارزشمند بوده است و در برخي از شاخه‌ها كاستي‌ها و ضعف‌هايي وجود داشته اما تلاش شده است كه كاستي‌ها و ضعف‌ها به مرور رفع شود. اين دوره از جشنواره در تعداد عنوان برنامه 115 درصد در داخل كشور، به لحاظ رويداد هنري 17 درصد، در توليد آثار فرهنگي و هنري 82 درصد، در بخش بين‌الملل 35 درصد، در تعداد هيأت علمي 62 درصد، در تعداد اعضاي علمي 34 درصد، در ويژه‌ برنامه‌هاي هنري 200 درصد و در ارسال اقلام فرهنگي به خارج از كشور 230 درصد رشد داشته است.»

سال گذشته جشنواره امام رضا(ع) در 20 كشور خارجي برگزار شد اما امسال 32 كشور در جشنواره شركت كردند. دبير جشنواره در مورد اين مسئله مي‌گويد: «به دليل اينكه نگاه ما يك نگاه تخصصي است، از سازمان تخصصي هم كمك گرفتيم و با رايزني‌هاي سازمان فرهنگي و ارتباطات اسلامي كانال‌هاي لازم برقرار شد. قرار است كه در اين زمينه بسته‌هاي فرهنگي متعددي شامل كتاب و نرم‌افزار، آماده شود كه به اين كشورها فرستاده شوند، همچنين در برخي كشورها همايش يك يا چند روزه به علاوه مسابقات وبلاگ‌نويسي، كتابخواني و سؤالات مفهومي برگزار شود.»

مراسم اختتاميه جشنواره شب دوشنبه 26 مهر برگزار شد. در اين مراسم از آيت‌الله واعظ‌زاده خراساني، محمود فرشچيان، عزت‌الله ضرغامي، معصومي خميني، رسول صدر عاملي، علامه محمدباقر شريف‌القريشي از عراق، واجد علي خرم از پاكستان و شيخ بريل از غنا به عنوان خادمان فرهنگ رضوي از سوي معاون او رئيس جمهوري و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي قدرداني شد. همچنين در اين مراسم به برگزيدگان، جوايزي تعلق گرفت.

در ابتداي اين مراسم، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي و دبير هشتمين جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا(ع) گفت: «جشنواره‌اي كه با نام مبارك امام رضا(ع) آغاز شود، روز به روز ارتقاء مي‌يابد و بر شكوه آن افزوده مي‌شود. جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا(ع) نقطه عطفي در كارنامه عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است. اين جشنواره موجب بازشناسي موضوع تاريخي سفر حضرت امام رضا(ع) به خراسان براي مردم شده است.»

جشنواره امسال در 30 استان كشور در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي هنري از جمله مقالات پژوهشي، فيلمنامه‌نويسي و... با محوريت موضوع امام رضا(ع) برگزار شد. سيدمحمدحسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم در مراسم اختتاميه جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا(ع) كه در تالار همايش‌هاي صدا و سيماي خراسان رضوي در مشهد برگزار شد، گفت: «دامنه برگزاري اين جشنواره 31 كشور جهان را در بر گرفت و هم اينك در مراسم اختتاميه 21 برگزيده هنري از 14 كشور جهان شركت دارند.» محمدرضا رحيمي، معاون اول رئيس جمهوري نيز در اختتاميه جشنواره گفت: «جشنواره فرهنگي هنري رضوي براي اعتلاي هنري است كه جهانيان را به مكارم اخلاق رضوي دعوت مي‌كند. امروز يكي از دلايل بحران هويت بشري تبعيضي‌ها و ظلم‌هاست و براي بازگشت به دامان مهر و محبت و اخلاق بايد آنان را به معارف والاي رضوي دعوت كرد.»

وزير ارشاد اسلامي در بخشي ديگر از مراسم اختتاميه گفت: «برگزاري باشكوه اين جشنواره در گستره بين‌المللي علاوه بر توجهات خاصه امام رضا(ع)، مديون تلاش‌هاي رئيس جمهوري و تأكيدات ايشان براي بردن اين جشنواره به خارج از مرزهاي ايران اسلامي است.» دكتر حسيني در ادامه از همه دست‌اندركاران برگزاري اين جشنواره از جمله معاونين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مديران كل اين وزارتخانه در سراسر استان‌ها قدرداني كرد.

اجراي برنامه مشاعره رضوي توسط استاد آذري و سه نفر از خواهران شاعره و قرائت اشعاري در مدح امام رضا(ع) توسط استاد كفاش‌زاده يكي از مرشدان ورزش باستاني از ديگر برنامه‌هاي اختتاميه بود.

در مراسم اختتاميه جشنواره فرهنگي هنري امام رضا(ع) عزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما، علم‌الهدي امام جمعه مشهد، نمايندگان مردم استان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي، ده‌ها هنرمند مشهور و مديران كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سراسر كشور حضور داشتند.

 

چهارشنبه 5 آبان 1389 - 9:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری