يكشنبه 10 اسفند 1399 - 12:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

روح الله تيموري نسب

 

آنتيگون

 

آنتيگون

نويسنده : سوفوكل

برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان

انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (2)

تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

 كتاب تراژدي آنتيگون از  سوفوكل كه يكي از كتاب هاي سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان محسوب مي شود توسط انتشارات سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

سوفوكل ( 495- 406 ق م) شاعر تراژدي نويس و سياستمدار يوناني و درام نويس كه صاحب‌نظران او را پس از ويليام شكسپير بزرگترين شاعر نمايشنامه‌نويس عالم مي‌شناسند؛ در تراژدي خود بنام آنتيگون چنين نتيجه مي‌گيرد كه نيكبختي و سيه‌روزي  بشر تا حد زيادي مولود عشق است . نقادان ادب كلاسيك يونان آنتيگون را بي‌ترديد  شاهكار او به حساب مي‌آورند. در آثار سوفوكل جلوه‌هاي ناپايداري دنيا و بي وفايي زندگي بسيار ديده مي‌شود. پروفسور موري دانشمند و ادب شناس انگليسي معتقد است كه تفكرات سوفوكل گاهي رنگ افكار بودا را دارد يا به عرفان مشرق زمين نزديك مي‌شود. سوفوكل بيش از يك صدو بيست نمايشنامه نگاشته كه از آنها تنها هفت نمايشنامه به نام‌هاي الكترا، آژاكس، آنتيگون، اوديپوس شاه، اوديپوس در كولونوس، فيلوكتتس، و زنان تراخيس به نسل امروز رسيده است.

در آنتيگون دو برادر به نام‌هاي اتيوكليس و پولونيسس براي كسب جانشيني پدر اوديپوس شاه به جنگ با يكديگر مي‌پردازند. در پايان نبرد هر دو برادر بدست يكديگر كشته مي شوند . پادشاه جديد شهر بنام كرئون دستور مي دهد اتيوكليس را با احترام به خاك بسپارند و برادر ديگر يعني پولونيسس را در صحرا بگذارند تا طعمه پرندگان شود . آنتيگون و ايسمن خواهران اين دو برادر تصميم مي‌گيرند نگذارند به جنازه برادرشان بي‌حرمتي شود. ايسمن از تصميم خود منصرف مي‌شود، اما آنتيگون علي‌رغم تصميم پادشاه تصميم به دفن برادر مي‌گيرد . تصميم آنتيگون خشم پادشاه را علي‌رغم نسبت خانوادگي با آنتيگون بر‌مي‌انگيزد و او را به سياه‌چالي تبعيد مي‌كند تا در آنجا بميرد. كرئون كه شيفته غرور خود است به نصيحت بزرگان و حتي خواسته فرزند خود هيمون كه دلداده آنتيگون است پاسخ مثبت نمي‌دهد.

در بخشي از اين اثر مي‌خوانيم :

« اما ديري نمي‌گذرد كه تصميم پادشاه دگرگون مي‌شود. تيرسياس كاهن بزرگ شهر ، از زبان خدايان او را آگاهي‌ مي‌دهد كه علائم و شواهد حاكي از بروز مصيبتي است. خدايان بخاطر اين فرمان بر او خشم گرفته‌اند. كرئون به سمت غار وحشتناكي كه دختر بينوا را در آنجا به بند كشيده‌اند مي‌رود تا او را آزاد كند . از درون غار ناله‌هاي دردناكي مي‌شنود و چون گوش فرا مي‌ دهد صداي فرزند خود را مي‌شناسد. هيمون با دست خود دلداده محبوبش آنتيگون را كشته است تا بيش از آن رنج زندان نبيند و آنگاه بر جنازه او سرشك از ديده مي‌بارد و ناله مي‌كند.

پسر چون پدر را مي‌بيند يك لحظه تامل را جايز نمي‌شمارد و  دشنه‌اي را كه در دست دارد در سينه خود فرو مي‌كند و همانجا در كنار دلداده خود به خاك و خون مي غلتد و بدينسان سوگنامه آنتيگون اثر جاويدان سوفوكل به پايان مي‌رسد. اثري اندوهبار كه  قرن‌هاست دوستداران هنر را گريانده است. بدينسان سوفوكل با اثر خود در عصري كه كامروايان مغرور خويشتن‌پرست، توسن غرور و خودكامي را سريع مي‌راندند، درسي عبرت‌آميز به اين طايفه از مردم مي‌دهد. »

آنتيگون در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 13000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

سه‌شنبه 4 آبان 1389 - 9:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری