سه‌شنبه 19 اسفند 1399 - 2:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

روح الله تيموري نسب

 

آدمك‌هاي عالمگير روسوم

 

 

آدمك‌هاي عالمگير روسوم

نويسنده : كارل چاپك

برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان

انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (1)

تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

 

كارل چاپك ( 1890 – 1938) نمايشنامه نويس و داستان‌نويس اهل چك. در شهر كوچك ماله سواتونويس از توابع بوهم بدنيا آمد و چهل و هشت سال بعد بعلت بيماري ذات‌الريه در پراگ درگذشت. ظهور نمايشنامه آدمك‌هاي عالمگير روسوم مقام چاپك را بعنوان يك متفكر و يك نويسنده  و درام نويس تثبيت كرد. نمايشنامه مخلوقات عالمگير روسوم يك شاهكار عالمگير شد و نام چاپك را در سراسر گيتي بر سر زبان‌ها انداخت . نمايشنامه‌اي كه  در گوشه و كنار جهان توسط افراد حرفه‌اي و غيرحرفه‌اي هم بر روي صحنه رفت. ترجمه ديگر اين كتاب را مي توان به فارسي روبوت‌هاي عمومي روسوم نام نهاد تا به اين نكته اشاره شود كه كارل چاپك اولين به كارگيرنده واژه روبوت براي انسان‌هاي ماشيني بود و در اثر خود هجو دنياي ماشيني را به اوج خود رساند.

چاپك در اين نمايشنامه به نقد پيشگويانه از جامعه ماشين‌زده قرن بيستم مي‌پردازد. اين نمايشنامه با اينكه در نيمه اول قرن بيستم توسط چاپك نگاشته شد اما بعدها گذر زمان بر درستي پيشگويي‌هاي چاپك صحه گذاشت . نويسنده در نمايشنامه خود كارخانه‌اي را مصور كرده بود كه در آنجا آدم‌هاي ماشيني مي‌ساختند و اين آدم‌ها به مرور زمان قدرت يافته مي‌كوشيدند سازندگان خود را نابود كنند.  ستيز و رزم بين مخلو‌قات و آدم‌هاي راستين، موضوع اصلي داستان را تشكيل مي دهد و نويسنده اينطور نتيجه‌گيري مي‌كند كه دنياي آينده، دنيايي است كه خالق اسير مخلوق خود شده و در نتيجه زندگي اصالت و ويژگي خود را از دست مي‌دهد.

در بخشي از اين اثر مي‌خوانيم :

 « هلنا گلوري دختر مدير كارخانه، حق داشت متعجب و سرگشته باشد . چرا جان و هستي آدم‌ها اينقدر بي‌ارز ش بود كه به كمترين قصوري و كوچكترين عيبي محكوم به فنا بودند. او در اتاق هيئت رئيسه جايي كه همه مسئولان نشسته بودند سوال‌هاي خود را مطرح مي كرد و مي‌پرسيد « اصولا ًچه لزومي دارد وقتي اين همه آدم‌هاي راستين هست اين آدم‌هاي مصنوعي را ساخت ؟ »

سرانجام با سلطه ماشين‌ها بر زندگي سازندگان خود، انسان‌ها گروه گروه بدست آدم‌هاي ماشيني كشته مي‌‌شوند و به خاك و خون خويش مي ‌غلتند، فريادها و ناله‌ها و استمداد آنها به جايي نمي‌رسد، شماره آدم‌هاي ماشيني افزون مي‌شود  وكاري نمي‌توان كرد ، قتل و كشتار آنچنان ادامه مي‌يابد تا سرانجام هيچ كس برروي زمين باقي نمي‌ماند، هيچ كس جز يك تن و آن آلكويست مدير بخش توليد كارخانه است .

آدمك‌هاي عالمگير روسوم در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 13000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

دوشنبه 3 آبان 1389 - 14:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری