پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

با يك كليك مي‌توان جهاني شد

 

کتاب با قدمتي پنج‌هزار ساله از شکل لوح‌هاي گلي آغاز و به كتاب‌هاي الكترونيكي به‌دليل دسترسي بشر به امکانات جديد و تغيير نياز بشر به ارتباطات و اطلاعات، شکل کتاب‌ها تغيير شكل پيدا كرد و تکامل يافت.

زمان مي‌گذرد و انسان در اين مسير گذر بيش از پيش مي‌داند. مک لوهان در دهه 60 مي‌توانست درباره جهاني به انديشه بينديشد که همچون ساختار مغز سازماندهي شده شكل يفته بود، اما اكنون ما از هوش شبکه‌اي، ارتباطات بي سيم و كتاب الكترونيك برخورداريم.

تکنولوژي جديد «e book» همراه خود دگرگوني در امر آموزش و اطلاع‌رساني را هم به‌همراه مي‌آورد و زمينه‌هاي برپايي محيط‌‌هايي همچون نمايشگاه‌ها و نرم‌افزارهاي ويژه خود را هم به‌همراه مي‌آورد.

البته ناگفته نماند كه نبايد با نام بردن از كتاب الكترونيك تنها نسخه‌هاي الكترونيك متون مكتوب به ذهن برسد، بلكه اين كتاب افزون بر متن، فيلم، صدا، تصوير و انيميشن را هم در قالب‌هاي  word text، html، pdf و exe دربرمي‌گيرد و ما نيز هر كدام بايد به نوبه خود انتشار تا خريد اين بسته‌هاي مطالعاتي را جدي بگيريم.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، همانطور كه مي‌دانيد امروزه با در دست داشتن نرم‌‌افزارهايي همچون آمازون کيندل مي‌توان به سهولت به مطالعه اين آثار الكترونيك پرداخت. اين نرم افزارها محصول حركت‌هاي جهاني همچون پروژه گوتنبرگ است كه يكي از اهدافشان تبديل کتاب‌هاي عادي به کتاب‌هاي الکترونيک به شمار مي‌رود.

در ادامه خوب است بدانيد، تنها كتاب‌خوان «كيندل» كه تا سال 2007 كم‌تر از يك درصد بازار را تصاحب كرده بود، امروزه 5 تا 10 درصد نيازهاي جهاني را تامين مي‌كند.

مطالعه كتاب در فضاي مجازي با فرمتpdf ، تلفن‌هاي همراه و سايت‌هاي اينترنتي مختص به کتاب‌هاي الکترونيک در جهان به امري رايج مبدل شده است و اميد مي‌رود كه در كشورهاي رو به توسعه بسيار مورد استقبال افراد تحصيلكرده به ويژه جوانان و نوجوان قرار گيرد زيرا هزينه نسبتا كمتر انتشار كتاب‌هاي الكترونيكي نسبت به شكل چاپي، انعطاف‌پذيري، سرعت بيشتر براي بروز رساني و انتشار ويرايش‌هاي جديد، سهولت فروش، توزيع و خريد كتاب‌هاي الكترونيكي از طريق اينترنت و افزايش روزافزون تعداد استفاده‌كنندگان از اينترنت و خوانندگاني كه تمايل دارند از طريق كامپيوتر كتاب و مطلب مورد نظر خود را پيدا و آن را مطالعه كنند از مهمترين عوامل انتخاب سياست نشر الكترونيكي از سوي برخي ناشران به شمار مي‌آيد كه در ايران نيز مورد اقبال بسياري قرار گرفته است هر چند سرعت همه‌گير شدن آن كند به نظر مي‌آيد.

در اين ميان از گوشه و اطراف جهان بانگ عرضه کتابخانه‌‌هاي الکترونيک از سوي شرکت‌هاي داراي فناوري ديجيتال به بازار به گوش مي‌رسد كه به كاربران امكان مطالعه در اتوبوس، مترو، پارک‌ها و کتابخانه‌ها را بدون در اختيار گرفتن لپ‌تاپ و کامپيوتر مي‌دهد. حتي نويسندگان مي‌توانند با استفاده از اين تكنولوژي کتاب‌هاي خود را به‌صورت فايل pdf در سايت‌هاي اينترنتي براي استفاده تمام اقشار جامعه در سراسر دنيا در معرض ديد قرار دهند.

اين تكنولوژي كتاب‌هاي الكترونيك كه از سال 2007 تاكنون رشد چشم‌گيري داشته‌ است، ناشر را صرفا از ديده شدن در مرزهاي داخلي به خارج برده است به گونه‌اي كه  نويسندگان و مترجمان آشنا به کامپيوتر و اينترنت و انواع و اقسام نرم افزارهاي مختص کتابخواني از ناشران بي‌نياز شده‌اند و کتاب‌هايشان با قرار گرفتن بر سايت‌هاي اينترنتي و با يک کليک انتشار جهاني پيدا مي‌كنند.

لازم به ذكر است كه امروزه در ايران نيز مي‌توان به سهولت از سايت‌هاي مختص دانلود کتاب‌هاي الکترونيک بهره كافي را برد.

در همين راستا، فهرستي از چند کتابخانه الکترونيکي موجود در اينترنت را براي نمونه در اختيار علاقمندان به مطالعه اين گونه كتاب‌ها درج مي‌كنيم:

کتابخانه ملي ايران: http://www.nli.ir/new

کتابخانه الکترونيکي فارسي: http://www.freepgs.com/pol

کتابخانه مدارک علمي ايران: http://www.irandoc.ac.ir/library/default.htm

کتابخانه الکترونيکي تبيان (با امکان اينترنت رايگان در سايت): http://tebyan.net

کتابخانه مجازي داستان هاي فارسي: http://ketabkhaneh.i8.com

کتاب هاي الکترونيکي استاد آنلاين: http://tebyan.net

کتابخانه مجازي کانون انديشه جوان: http://www.canoon.org

کتاب هايي با موضوع امام زمان عليه السلام: http://www.ghadeer.org/site/abasaleh/index.html

کتابخانه مجلس: http://www.majlislib.com

اين تكنولوژي با باز كردن جاي خود در ميان مخاطبان جهاني توانسته است، نمايشگاه‌هاي مختلفي همچون نمايشگاه فرانكفورت را به خود اختصاص دهد. انتشارات ديجيتال و کتاب‌هاي الکترونيک، محور اصلي نمايشگاه امسال فرانكفورت بود.

براساس آنچه گفته شد روشن است كه با ورود تكنولوژي‌هاي روز، استقبال نسل جوان نسبت به کتاب‌هاي چاپي کم شده است ولي در اين ميان تنها نسل‌هاي قديمي‌تر و کمتر آشنا‌ به فناوري ديجيتال همانند ديروز به کتابفروشي‌ها و کتابخانه‌ها براي دريافت کتاب‌هاي جديد مراجعه مي‌کنند.

ناگفته نماند كه با وجود اينكه بسياري از اهالي ادب معتقدند كتاب‌هاي چاپي و غير الكترونيكي هميشه جايگاه خود را در بين ناشران كتابخانه‌ها و خوانندگان حفظ كرده و مي‌كنند. البته روشن است كه اقبال از كتاب‌هاي الكترونيكي امري نسبي است و به همان نسبت نيز مي‌تواند از رونق كتاب‌هاي چاپي در بازار نشر كتاب بكاهد ولي هيچ گاه اين دو نمي‌توانند همديگر را از بازار نشر سنتي و يا مدرن كتاب در كشور و يا جهان به طور كامل حذف كند.

امروزه با سرزدن به سايت‌هاي مختلف موجود در كشورمان مي‌توان به آساني حجم بسياري از مطالب را دانلود و ذخيره كرد و در اوقات فراغت مطالعه كرد.

در اين راستا، رهبر معظم انقلاب اسلامي سياست كلي نظام از سوي مقام معظم رهبري به صورت تكليفي، قانوني و شرعي، ساماندهي و توسعه فرهنگ ديجيتال است.

كتاب‌هاي ديجيتال با توجه به دسترسي آسان و ارزان و جاگيري آن‌ها در فضايي كم حجم، متناسب با اوقات فراغت جوانان امروزه به نظر مي‌آيد البته فرهنگ ورود و ترويج اين‌گونه آثار نياز به هدايت دارد و گرنه فرهنگ اين تكنولوژي ما را بي‌آنكه بدانيم هدايت مي‌كند چرا كه هر فرهنگي واقعيت‌هاي زمان خود را مي‌سازد، فرهنگ، پديده‌ها را در دنياي اطراف تعيين و آنها را طبقه‌بندي مي‌کند و به آنها معنا مي‌بخشد.

رواج اين شيوه در كشور ما به منزله افزايش ويترين‌هاي كتاب الكترونيكي و نبود كتابفروشي‌ براي فروش كتاب‌هاي چاپي در كشور با توجه به محروميت‌هاي فيزيكي وجود اينگونه مراكز فروش كتاب در برخي از محدوده‌هاي جغرافيايي كشورمان مي‌تواند تا حدودي موثر وقع شود.

گفتني است، متوليان فرهنگي در كشورمان بايد از تمام ابزارهاي ترويج فرهنگ مطالعه در كشور با نگاه به دورنماي فرهنگي كشور بهره لازم و كافي را ببرند تا با پرهيز از موازي كاري بتوانيم مسير توسعه را بپيماييم.

 

 

 

يكشنبه 2 آبان 1389 - 14:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری