دوشنبه 5 خرداد 1399 - 22:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

خانواده‌ها ديگر دغدغه استفاده نوجوانان از اينترنت را نداشته باشند

 

 گفتگو با موسي سلطاني، مدير شبكه اختصاصي كودك موسسه تبيان

موسي سلطاني، متولّد 1357ش. در اصفهان است. تحصيلات وي در رشته مهندسي نرم افزار كامپيوتر بوده و در مشاغل گوناگون نيز خدمت كرده است. مدير اتوماسيون اداري فرمانداري لنجان اصفهان، مدير كارگروه فناوري اطلاعات شهرستان لنجان و نيز مدير طرح اولين شهرستان الكترونيكي از جمله اين خدمات بوده است. وي از سال 1387 با موسسه تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به‌عنوان مدير شبكه اختصاصي كودك همكاري دارد و در حال حاضر نيز در دانشگاه پيام نور و علمي كاربردي اصفهان مشغول به تدريس است.

 

در خصوص نحوه فعاليت غرفه‌هاي موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در بخش رسانه‌هاي ديجيتال در آيينه هنر (خانواده و رسانه‌هاي ديجيتال) توضيح بفرماييد؟

موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان امسال در بخش خانواده و رسانه‌هاي ديجيتال در حوزه تعامل و مشاركت وارد شده است يعني صرفاً حضور نمايشگاهي نداشتيم و در بخش برنامه‌ريزي و اجرا نيز با مسئولان نمايشگاه همكاري كرده‌ايم. يكي از بزرگ‌ترين غرفه‌هاي اين بخش، غرفه شبكه اختصاصي كودك و مدرسه اينترنتي تبيان است كه حجم وسيعي از بخش خانواده را به خودش اختصاص داده. همچنين در بخش ديگري كه تعامل خوبي با رسانه‌هاي ديجيتال و خانواده انجام گرفته برگزاري مسابقات نقاشي كودك و رسانه است كه اين اتفاق براي اولين بار در ايران افتاده و بازخورد خيلي خوبي نيز داشته است. در اين قسمت بچه‌ها مي‌توانند هم به صورت دستي و هم به صورت كامپيوتري نقاشي‌هايي كه در 5 موضوع تعريف شده را در سه رده سني نقاشي كنند و براي ما ارسال كنند و يا در غرفه‌اي كه به همين منظور برپا شده حضور يابند كه تاكنون علاوه بر استقبال خوبي كه صورت گرفته نقاشي‌هاي بسيار زيبا و جالبي هم كشيده شده است. همچنين پوسترهاي برگزاري مسابقه نقاشي نيز قبل از برگزاري نمايشگاه در بين مدارس توزيع شده و آثار بسيار خوبي از سراسر كشور به دست ما رسيده است. در قسمت ديگر معرفي پژوهش‌هاي دانش‌آموزان تبيان را ارائه داريم. در اين غرفه 30 پژوهش برتر دانش‌آموزي كه در حوزه توليد نرم افزار بوده است را ارائه كرده‌ايم و از دانش‌آموزان برتر در اين حوزه نيز تقدير به‌عمل آورده‌ايم. حوزه بعدي اشتراك كاري تبيان با رسانه‌هاي ديجيتال، برگزاري كارگاه‌هاي آموزي و نشست‌هاي علمي بوده است كه براي اولين بار در اين بخش توانستيم فضاي بسيار خوبي را ايجاد نمائيم تا در حوزه مباني علمي، آكادميك و تئوريكال فناوري اطلاعات دستاوردهاي خود را معرفي كنيم. در همين راستا، برگزاري نزديك به 20 كارگاه آموزشي را تقبل كرده‌ايم و از اساتيد و كارشناسان متخصص در بخش خانواده و در ساير بخش‌هاي كودك و نوجوان دعوت به‌عمل آورده‌ايم تا در اين كارگاه حضور يابند.

 

شما به عنوان مدير پروژه شبكه اختصاصي كودك، هدف از راه‌اندازي اين پورتال را شرح دهيد؟

يكي از دغدغه‌هاي اسامي ما در حوزه اينترنت استفاده نادرست از آن است. اينترنت به همان اندازه كه ابزار مفيدي است به همان اندازه هم خطرناك است. متأسفانه چون فضاي اينترنت فضاي نامحدودي چه از لحاظ اطلاعات عمومي و چه از لحاظ ارتباطات است، خانواده‌ها هميشه اين دغدغه را دارند كه اينترنت فضاي مسموم و آلوده‌اي است كه خطرات آن دامن‌گير بچه‌ها مي‌شود.  موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان براي حل اين مشكل براي اولين بار در خاورميانه طرح شبكه اختصاصي كودك را برنامه‌ريزي كرده است تا بر روي بستر اينترنت تبيان در 30 استان كشور فضايي تهيه شود كه كودكان و نوجوانان بتوانند با وارد كردن رمز و شناسه كاربري خود بدون نياز به اينترنت وارد شبكه اختصاصي كودك شوند. آنها به راحتي مي‌توانند با استفاده از اين شبكه به اطلاعات متناسب با سن‌شان دسترسي پيدا كنند. در اين شبكه تمامي اطلاعات به صورت دسته‌بندي شده بر اساس رده سني است كه از 4 رده سني كه پيش‌بيني كرده‌ايم سه رده سني آن در حال استفاده مي‌باشد. زير 5 سال، 6 تا 9 سال، 10 تا 15 سال كه مخاطب ما بر اساس محتوايي كه بر روي سايت موجود است مي‌تواند از اين شبكه استفاده كند. جستجوي هدفمند نيز يكي ديگر از امكانات موجود در اين شبكه است.

 

منظورتان از جستجوي هدفمند در اين شبكه چيست؟

يكي از مشكلاتي كه ما در شبكه اينترنت سراسري داريم اين است كه جستجو هدفمند نيست و مخاطب را به همه جا سوق مي‌دهد و اين موضوع خطرناك است. در اين روش ما بر اساس نيازي كه كاربر جستجو مي‌كند بهترين و نزديك‌ترين گزينه‌ها را به كاربر معرفي مي‌كنيم. سياست كلي راه‌اندازي شبكه اختصاصي كودك با محدود كردن موافق است نه با محروم كردن. متأسفانه در اكثر خانواده‌ها و مدارس استفاده از فناوري اينترنت و شبكه‌هاي جهاني را منع كرده‌اند، ما با منع كردن كاملاً‌ مخالفيم و بر اين عقيده هستيم كه با محدود كردن مي‌توان بهترين استفاده را از اينترنت كرد و معضلات و مشكلات شبكه را مي‌توان با تصفيه كردن آن حل كرد.

 

در خصوص عرضه محصولات و نرم‌افزارهاي تفريحي- آموزشي كه علاوه بر داشتن جنبه‌هاي سرگرمي براي نوجوانان نوعي آموزش مفاهيم درس‌هايشان نيز است، توضيح بفرماييد؟

در بخش cd هاي آموزشي محصولات جديدي را براي اولين بار در ايران و در اين دوره از نمايشگاه رونمايي كرده‌ايم. يكي از دغدغه‌هاي ما در حوزه نرم‌افزارهاي آموزشي اين است كه بتوانيم ارتباط خوبي با كاربر برقرار كنيم و اينكه در اين ارتباط حتماً نوجوانان به علم و دانش و آموختن مفاهيم درسي نيز دستيابي پيدا كنند. نرم افزار‌هاي آموزشي-سرگرمي تبيان تحت ليسانس شركت tivola از آلمان است كه در سه رشته فيزيك، شيمي و رياضي در قالب بازي-درس در اختيار بچه‌ها در رده سني راهنمايي و اول دبيرستان قرار داده شده است. دغدغه ديگر ما امسال در حوزه توليد نرم افزار اين بوده كه از كارهاي سطح پايين كمتر استفاده كنيم و سراغ كارهاي مفهومي برويم و مفهوم را به كودك و نوجوان القاء كنيم. اين cd هاي آموزشي ارتباط تعاملي ايجاد مي‌كند و آن قالب سنتي آموزش را هم مي‌شكند و مي‌تواند خيلي راحت با كاربران ارتباط برقرار كند. محصول ديگري كه امسال عرضه كرده‌ايم محصول زمين‌شناسي است كه يك مجموعه بسيار جذاب، سه بعدي و با امكانات بسيار عالي است و دوره‌هاي زمين‌شناسي و مسائل جذاب مربوط به آن را به مخاطب آموزش مي‌دهد.

 

آيا براي كودكان زير 7 سال هم محصولي در اين نمايشگاه عرضه كرده‌ايد؟

محصول ديگري كه امسال بسيار از آن استقبال شد و جذابيت زيادي براي مخاطبان داشت كاردستي‌هاي علمي بود كه در مجموعه دو cd آموزشي كار دستي‌هاي متفاوتي را به كودكان خواهد آموخت. يكي ديگر از نرم‌افزارهاي ويژه رده‌هاي سني زير 7 سال كه توليد مشترك مركز يادگيري تبيان و شبكه اختصاصي كودك است، دو محصول پر مخاطب خواندن و نوشتن و ديگري شمردن و حساب كردن است كه اين دو محصول را نيز براي اولين بار در اين نمايشگاه ارائه كرديم و استقبال خوبي هم از آن‌ها شد.

 

استقبال خانواده‌ها از بخش خانواده و رسانه ديجيتال به خصوص غرفه‌ها و محصولات موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان چگونه بوده است؟

استقبال از نمايشگاه به خصوص از غرفه مدرسه اينترنتي تبيان بسيار خوب بوده است زيرا محتواي ارائه شده توسط تبيان بسيار جذاب، مفهومي و استاندارد است. نكته ديگر اينكه خانواده‌ها يكبار بازي را مي‌بينند و از محتواي آن مطلع مي‌شوند و بازخورد اين نرم‌افزارها را بعد از بازي توسط كودكان و نوجوانان در كارگاه‌هاي آموزشي مشاهده مي‌كنند. ضمن اينكه اين كارگاه‌هاي آموزشي باعث به وجود آمدن حس اعتماد در بين خانواده‌ها شده تا بتوانند محصول را تست كنند و بعد انتخاب كنند.

 

به‌عنوان مسئول غرفه‌هاي تبيان در بخش خانواده و رسانه ديجيتال، در خصوص غرفه‌ نقاشي كودك و رسانه تبيان توضيح دهيد؟

همان طور كه گفتم امسال يكي از دست‌آوردهاي ما كار بر روي حوزه مفهوم گرايي بود. متأسفانه عمده فعاليت‌ها بيشتر جنبه حفظي كردن و تعامل سطحي با كاربران نوجوان را دارد و اينكه بايد دانست كه مفهوم رسانه ديجيتال، اينترنت، نرم‌افزار، موبايل و... از ديد كودك و نوجوان چيست؟ اين فعاليت در تمام دنيا اثبات شده كه بهترين ابزار براي فهميدن تصور ذهني كودك و نوجوان، نقاشي است و به طور خاص كودك با نقاشي كشيدن حرف خودش را مي‌زند. در اين راستا 5 موضوع نقاشي مطرح كرده‌ايم كه يكي از آنها جنبه تخيلي دارد و براي بارور كردن ذهن خلاق بچه‌هاست به اين نحو كه به بچه‌ها گفته‌ايم زندگي تخيلي 20 سال آينده و دستاوردهاي آن زمان را نقاشي بكشند.

در مجموع طراحي، مسابقه نقاشي بر اساس دو محور مهم فرهنگ‌سازي استفاده از رسانه‌هاي ديجيتال و فرهنگ سازي با استفاده از فناوري‌هاي نوين پايه‌گذاري شده است و موضوعاتي همچون ارتباط والدين و فرزند با رسانه‌هاي ديجيتال، آموزش از طريق اين رسانه‌ها و نقش كامپيوتر در زندگي روزمره و... در نظر گرفته شده است.

به طور كلي فضايي كه آماده كرديم فضايي است كه بتواند آمادگي روحي و تجربيات فرزندان را در اين حوزه مشاهده كند. خوشبختانه از اين طرح استقبال خوبي شده است و حتي به موسسه تبيان پيشنهاد برگزاري اين مسابقات را به صورت بين‌المللي داده‌اند و از همه مهم‌تر استقبال رده‌هاي سني بالا بوده است.

 

يكشنبه 2 آبان 1389 - 14:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر