چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 3:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

تا هنوز

 

تا هنوز

محمدعلي محمدي

انتشارات سوره مهر، تهران، 1389

شابك: 4-950-506-964-978

قيمت: 1400 تومان

 

آثار متفاوتي كه تاكنون در ارتباط با دوران دفاع مقدس منتشر شده، لبريز از نكات و صحنه هايي است كه هريك ارزش بارها ديده و شنيده شدن را دارد؛ اما به درستي ديده و شنيده نشده اند و برخي از آنها را به راستي قرباني شرايط، شتاب زدگي ، هيجان، سهل انگاري، ناآشنايي با الزامات و اصول داستان نويسي و خاطره نويسي و ... بايد دانست.

كتاب تاهنوز كه درصدد معرفي آن برآمديم حاصل مرور كنجكاوانه تعدادي از همين گونه آثار است و هريك از داستان هاي آن، لحظه اي خطير يا شرايطي نفس گير را در منظومه تدبير و توكل و اراده و ايثار به تصوير كشيده است.

كتاب حاضر، شامل داستان هاي 55 كلمه اي دفاع مقدس مي باشد. پيشينه آشنايي با داستان كوتاه كوتاه يا داستانك، به ويژه داستان 55 كلمه اي به قدري كوتاه است كه حتي نمي توان به راحتي از ورود جدي اين شيوه نوشتن به ادبيات فارسي دم زد. نخستين مجموعه داستان هاي 55 كلمه اي در سال 1383 به فارسي ترجمه شد و به دنبال آن شاهد ترجمه و نشر نخستين داستانهاي ميني مال در سال 1384 و نخستين مجموعه داستانهاي برق آسا در سال 1385 بوده ايم.

تمرين وتجربه اندوزي نويسندگان ايراني در اين عرصه نيز عمري به همين كوتاهي دارد. بنابراين اندوخته هاي ما در اين زمينه چندان فربه نشده است كه مستند ادعاي آشنايي وسيع و جدي خواننده ايراني با داستانك قلمداد شود. با اين وصف، به سادگي از جاذبه هاي داستانك براي خواننده امروزين نمي توان گذشت و در به كارگيري اين ظرفيت و قابليت به هيچ وجه تاخير نبايد كرد.

جلب توجه به نكات مركزي داستان ها اصلي ترين ويژگي داستانك است كه آن را به قوي ترين روش آشناسازي نسل ها تبديل و بر ويژگي هاي كليدي فضاي دوران دفاع مقدس تاكيد مي كند. بازآفريني لحظات و حوادث تجربه عظيم انساني- حماسي دفاع مقدس در قالب داستان هاي 55 كلمه اي تلاش براي ايجاد مجالي است تا همه خوانندگان، با هر نگرشي كه نسبت به جنگ دارند، با آنچه در آن هشت سال بر ايرانيان گذشته است، ارتباطي مجدد، عميق و متفاوت برقرار كنند و فارغ از جنبه هاي ايدئولوژيك به مرور اين تجربه بپردازند...

كتاب شامل 110 داستانك، يا داستان 55 كلمه اي راجع به دفاع مقدس مي باشد. بعضي از اين داستانك ها عبارتند است: درگيري ممنوع، ناگزير، خودم خواستم، شناسنامه، ساعت ها خوابيده اند، همچنان، بهانه، فقط سكوت، شوك، كمپوت گيلاس، گلوله و فانوس، صبح روز بعد، پيرمردها، خودسازي، پابرهنه روي زمين، نذار بفهمن، جاي خالي چادرها، خاكستر، لبخند بزن برادر، موج انفجار و ... در ذيل به چند نمونه از اين داستانك ها اشاره شده است:

كمپوت گيلاس

قبل از تقسيم كمپوت ها كاغذ دورشان را مي كنديم و اين جوري گيلاس هاي نصيب هركسي كه مي شد حرفي نبود. كمپوت ها را تازه تقسيم كرده بوديم كه نيروهاي جديد اطلاعات- عمليات با جيپ هاي پاترول از راه رسيدند.

دوازده نفر بودند و بچه هاي هرواحد يك كمپوت براي پذيرايي از آنها باز كردند. همه كمپوت ها گيلاس بودند.

خاكستر

با شهادت آخرين نفري كه ظرف چندساعت از معاونت گردان به فرماندهي محور رسيده بود، تنها يك پاي او را توانستيم پيدا كنيم و در كيسه اي قرار بدهيم. اما شليك بعدي دشمن آن كيسه را هم به خاكستر تبديل كرد. همه مي دانستند كه باقي ماندن هر قطعه پيكرشان عقب كشيدن زنده ها را سخت تر مي كند.

از اين طرف بياين

خيلي كارا مي تونستم براي پدر و مادرم بكنم كه نكردم، اما هر قدمي كه تو ميدون مين جلو مي رم احساس مي كنم اين دعاي اوناست كه مين ها رو خنثي مي كنه.

اوناهاش اون پدرمه كه اون ور ميدون ايستاده و مي گه از اين طرف بياين. نه شهيد نشده... شايدم شده باشه .... نمي دونم تو كدوم جبهه مي جنگه.

تعقيبشان كردم

پرسيدم: «هر دو لالين؟»

با سر جواب داد.

پرسيدم: «مال كدوم لشكرين؟»

با دستش نوشت: بيست و پنج.

اما شبيه بچه هاي لشكر 25 نبودند.

روزها حسابي كمك مي كردند. اما شب ها غيبشان مي زد.

يك شب تعقيبشان كردم. رفتند توي يك سنگر و شنيدم كه عربي حرف مي زدند. از توي سنگر صداي بي سيم مي آمد.

 

يكشنبه 2 آبان 1389 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری