پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

پروانه‌هاي زرين روي شانه برگزيدگان

 

گزارشي از مراسم اختتاميه جشنواره كودك و نوجوان همدان

 

در مراسم اختتاميه جشنواره كودك در شبي خاطره‌انگيز، در نهايت فيلم «نخودي» كه در حال حاضر در سينماهاي تهران به نمايش درآمده است جايزه بهترين فيلم را دريافت كرد و ناصر رفائي دو جايزه اصلي ديگر يعني بهترين كارگرداني و فيلمنامه براي «خانه امن است» را به دست آورد. بچه‌ها هم فيلم «راز موفقيت» (مامان بهروزمنوزد) را انتخاب كردند. در ميان شگفتي فيلم تلخ و انتقادي «دختران» ساخته قاسم جعفري نيز برگزيده داوران و نوجوان شد.

در بخش بين‌الملل هم «زندگي كاملاً نو» محصول فرانسه و كره‌جنوبي بود كه جوايز فيلم و كارگرداني را دريافت كرد، آن هم در رقابت با «عسل» (سميح كاپلان اوغلو) كه عنوان فيلم برگزيده جشنواره برلين را از آن خود كرده بود و در مراسم تنها پروانه زرين بهترين دستاورد فني و هنري را به دست آورد.

در مراسم اختتاميه بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم كودك و نوجوان كه شب 20 مهرماه با حضور هنرمندان، مديران و اهالي شهر همدان برگزار شد جواد شمقدري در صحبت كوتاهي ضمن تشكر از حضور پرشور مردم همدان گفت: «از دوستان همداني درخواست مي‌كنم كه جشنواره كودك در همدان بماند اما اين كار شروطي دارد و لازم است كه سالني باشكوه‌تر احداث شود.» كرم رضاپيريايي، استاندار همدان هم اظهار اميدواري كرد كه در سال‌هاي آتي هم جشنواره در شهر همدان باقي بماند. در قسمتي ديگر از مراسم، جوايز برگزيدگان داده شد و برخي از برگزيدگان بعد از دريافت جايزه، صحبتي كوتاه كردند.

جلال فاطمي، كارگردان فيلم نخودي بعد از دريافت جايزه گفت: «مي‌خواهم اين جايزه را با فارابي عزيز كه از اين فيلم حمايت كرد، تقسيم كنم. همچنين از تلاش و حمايت‌هاي فرشته طائرپور كه حمايت و انرژي‌اش باعث ساخته شدن اين فيلم شد متشكرم و همچنين حمايت دوستاني كه در ساخت اين فيلم همكاري كردند.» وي درباره ساخت فيلم كودك افزود: «فيلم كودك نيازمند حمايت است و نبايد حمايت از سينماي كودك تنها در سطح توليد باشد. به هر حال در اين مملكت نيروي كار و خلاقيت بسيار وجود دارد و تنها به كمي مديريت و ابراز نياز داريم وگرنه هيچ چيز از بقيه كم نداريم.

به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از مراسم رابعه مدني (مادر اميرشهاب رضويان- كارگردان) كه براي نخستين‌بار در فيلم ويدئويي «تابستان عزيز» به ايفاي نقش پرداخته بود، دعوت شد تا براي اهداي جوايز بازيگران كودك به روي سن برود. وي كه از اهالي همدان است، ضمن خيرمقدم به ميهمانان از اينكه 30 سال به عنوان مربي فرهنگي اين شهر فعاليت كرده، اظهار خوشحالي كرد.

قاسم جعفري، كارگردان «دختران» هم هنگام دريافت پروانه زرين بهترين فيلم داوران كودك و نوجوان سينماي ايران گفت: «اين نخستين جايزه اين فيلم است چرا كه هيچ جشنواره‌اي آن را نمايش نداد.»

عليرضا سجادپور نيز كه براي اعطاي بخشي از جوايز روي سن رفته بود، عنوان كرد: «من كرماني‌الاصلم و كرماني‌ها هم دوست داشتند اين جشنواره را برگزار كنند اما حال كه جشنواره در همدان برپا مي‌شود از طرف كرماني‌ها هم از اهالي اين شهر و دست‌اندركاران جشنواره تشكر مي‌كنم و اميدواريم كه اين جشنواره همين جا بماند. ظاهراً شما رفقاي اصلي‌‌تان را از دور خارج كرديد.»

ناصر رفائي هم به هنگام دريافت پروانه زرين بهترين فيلمنامه براي «خانه امن است» گفت: «كودكان و نوجوانان ما حاميان اين مرز و بوم هستند و من فكر مي‌كنم اگر قرار است هزينه‌اي در اين كشور صرف شود، لازم است كه اين هزينه خرج اين افراد شود تا كشورمان بالاتر رود.»

سيداحمد ميرعلايي، مدير بنياد سينمايي فارابي هم كه براي اعطاي جوايز بخش بهترين فيلمنامه روي سن رفته بود، گفت: «كودكان و نوجوانان ما حاميان اين مرز و بوم هستند و من فكر مي‌كنم اگر قرار است هزينه‌اي در اين كشور صرف شود، لازم است كه اين هزينه خرج اين افراد شود تا كشورمان بالاتر رود.»

سيداحمد ميرعلايي، مدير بنياد سينمايي فارابي هم كه براي اعطاي جوايز بخش بهترين فيلمنامه روي سن رفته بود، گفت: «هر كس كه پايين سن نشسته زماني كه مي‌پرسيم آيا ممكن است جشنواره از همدان برود مي‌گويد شايد، اما زماني كه اين بالا مي‌آيد و اين جمعيت و شور و هيجان را مي‌بيند مي‌گويد محال است.» وي همچنين به ذكر نام زنده‌ياد محمدباقر آشتياني، تهيه‌كننده فيلم «راز موفقيت» پرداخت و افزود: «او با اينكه اهل همدان نبود، فيلمش را در همدان كليد زد تا ثابت كند كه همه جاي ايران براي ما عزيز است.» فرشته طائرپور هم به هنگام دريافت پروانه زرين بهترين فيلم براي «نخودي» جايزه خود را به اكبر نبوي اهداء كرد و اظهار اميدواري كرد كه جشنواره همدان و استانداري همدان براي حمايت از فيلم‌هاي كودك تداوم داشته باشند.

لازم به ذكر است كه در مراسم اختتاميه پروانه زرين جايزه ويژه هيأت داوران بهترين فيلم به «راز دشت تاران» ساخته هاتف عليمردني و محمد لطفعلي اهداء شد. فاطمه ولي‌محمدي و محمدجواد جعفرپور هم به ترتيب براي فيلم‌هاي «علفزار» و «شكارچي شنبه» پروانه زرين بهترين بازيگر دختر و پسر نوجوان را دريافت كردند.

مراسم اختتاميه جشنواره در حالي برگزار شد كه سالن 1000 نفره ابن‌سيناي همدان با ازدحام جمعيتي فراتر از پيش‌بيني‌ها روبه‌رو شد. تعداد حاضران در سالن به شدت زياد بود و پيرامون سالن هم مردم سينما دوست همدان ازدحام كردند و به صورت ايستاده، لحظه به لحظه از نتايج جشنواره مطلع مي‌شدند. دكور مراسم اختتاميه جشنواره مثل افتتاحيه اينتراكتيو (قابل حركت) بود. دكور به شكل يك كتاب 12 صفحه‌اي ساخته شده بود كه ورق مي‌خورد و شروع آن با لوگوي بولتن روزانه جشنواره (پروانه‌ها) بود.

همزمان با برگزاري بيست و چهارمين جشنواره كودك و نوجوان نمايشگاه معرفي پيشكسوتان سينماي همدان هم برگزار شد. در اين نمايشگاه بيوگرافي 16 نفر از سينماگران استان همدان به همراه عكس چهره‌هاي آن‌ها در مجتمع فرهنگي و هنري شهيد آويني به نمايش گذاشته شد. در اين نمايشگاه چهره هنرمنداني همچون پرويز پرستويي، مرتضي پورصمدي، رضا سركائيان، زنده‌ياد محمدرضا شريفي، امين جعفري، امير لطفيان، اميرشهاب رضويان، محمد پرويزي، بهرام بهراميان، عبدالله باكيده مهدي فرودگاهي، حميدرضا لطفيان، مهدي حميدي‌مقدم، مسعود جعفري جوزاني و مجيد برزگر به چشم مي‌خورد. اين نمايشگاه توسط انجمن سينماي جوان و در محل دبيرخانه جشنواره فيلم كودك برگزار شده است.

 

 

چهارشنبه 28 مهر 1389 - 13:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری