چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 14:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

آفات سستي و تنبلي 4

 

 

 کاهلي مانعي بر آباداني جهان

قرآن در تبيين جايگاه انسان و رابطه او با دنيا، به وي به عنوان امانتدار دنيا، تأکيد مي­کند که بايد در پي آباداني طبيعت کوشا باشد. قرآن اين امر را در سورة هود و پس از توجه داردن انسان به مواهب طبيعي و نعمات با ارزشي که در زندگي از آنها برخوردار است، از زبان پيامبرش صالح (ع) بيان مي­دارد؛ اين خطاب را صالح به ملت سردر گم خود (قوم ثمود)، اعلام داشته است که:

«... هو انشاكم من الارض و استعمركم فيها فاستغفروه ...»

«اوست (خدا ) كه شما را  در زمين پديد آورد و از شما خواست كه زمين را آباد كنيد.»[1]

اما آباداني نياز به کار و کوشش مضاعف دارد، و با سستي و کاهلي آباداني جهان امکان پذير نخواهد بود. 

خداوند كريم، بر اساس «ربوبيت» (پروردگاري) خود و در راستاي تجلي صفات رحمانيت، رزاقيت و حکمت خويش، تمام لوازم و مقدماتي را که ايجاد آن از حيطه توان انسان­ها خارج بوده، براي زندگي او در زمين فراهم آورده است.[2] بدين­سان او نعمتش را بر انسان به اکمال رسانده و «پروردگاري» خويش را تحقق داده است. حال انسان بايد بداند، همانگونه كه چنين مواهبي، تكويناً براي تامين زندگي او تأمين شده است، وي نيز تقديراً بايد تلاش کند تا از آنها براي کسب معاش و بهره­مندي هر چه بهتر از حيات مادي و معنوي خود بهره­مند شود. اين امر اخلاقاً و عقلاً به عنوان يکي از وظيفه مهم انسان در اين دنيا بايد قلمداد گردد.

انساني که با سستي، از تلاش فكري و جسمي در کسب مواهب طبيعي کاهلي مي­کند، نمي­تواند از آن مقدمات و اسباب، براي خويش و ديگران، بستر مناسبي جهت نيل به يك حيات معقول مادي و معنوي ايجاد نمايد. در حقيقت، امکان بهره­مندي همگان از نعمات الهي و داشتن يك زندگي معقول و برخوردار از لذت تنعم، مفهوم واقعي «استعمركم فيها» (تا شما زمين را آباد کنيد) مي­باشد اين وظيفه يکي از تقديرات الهي در چارچوب عرصه­هاي آزمايش الهي قلمداد مي­گردد.

 [1]- قرآن کريم، سوره هود، آيه 61

[2]- «هو الذي خلق لکم في ارض جميعاً... » قرآن کريم، سورة بقره، آيه 29

 

چهارشنبه 28 مهر 1389 - 12:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری