پنجشنبه 12 تير 1399 - 21:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

جستجوي هدفمند؛ امكان جديد شبكه اختصاصي كودك

 

چهارمين نمايشگاه بين‌المللي رسانه‌هاي ديجيتال امسال در 70 هزار متر‌مربع و در قالب 850 غرفه برگزار شد كه از نظر كمي و كيفي در مقايسه با سال‌هاي گذشته رشد بسيار خوبي را داشته است. در اين نمايشگاه 800 نرم‌افزار رسانه‌اي، 15 هزار پايگاه اينترنتي و وبلاگ‌ها، 56 بازي رايانه‌اي حضور دارند كه قريب ‌به اتفاق اين نرم‌افزارها براي نخستين بار ارائه شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان نيز امسال سعي نموده تا همچون سه دوره گذشته در اين نمايشگاه حضوري موثر داشته باشد. تبيان با برپايي 5 غرفه و در بخش هاي مراکز و موسسات ارائه دهنده خدمات رسانه هاي ديجيتال، خانواده و رسانه هاي ديجيتال، پايگاه هاي اينترنتي و وب لاگ ها، نرم افزارهاي تلفن همراه و بازي هاي رايانه اي ضمن معرفي و ارائه توضيحات به بازديدکنندگان، خدماتي نيز ارائه مي نمايد.

 در اين گزارش به ارايه فعاليت‌ها و محصولات ارايه شده در غرفه‌هاي نقاشي كودك و رسانه تبيان و سرزمين مجازي كودكان تبيان(شبكه اختصاصي كودك) كه در بخش رسانه ديجيتال در آيينه هنر (خانواده و رسانه ديجيتال) واقع شده بود، خواهيم پرداخت.

 در بخش نقاشي كودك و رسانه تبيان، نقاشي‌هاي متنوعي از كودكان با استفاده از مفاهيم مختلف نظير خانواده، فضاي مجازي، رسانه و.. به نمايش گذاشته شده است و كودكان مي‌توانند با بهره‌گيري از ابزار‌هاي نقاشي كودك در اين محل به تصوير‌سازي بپردازند و نقاشي‌هاي آن‌ها به نمايشگاه بزرگ غرفه نقاشي كودك تبيان افزوده مي‌شود.

در اين قسمت بچه‌ها مي‌توانند هم به صورت دستي و هم به صورت كامپيوتري نقاشي‌هايي كه در 5 موضوع تعريف شده را در سه رده سني نقاشي كنند و براي موسسه تبيان ارسال كنند و يا در غرفه‌اي كه به همين منظور برپا شده حضور يابند.

 تاكنون علاوه بر استقبال خوبي كه صورت گرفته نقاشي‌هاي بسيار زيبا و جالبي هم كشيده شده است. همچنين پوسترهاي برگزاري مسابقه نقاشي نيز قبل از برگزاري نمايشگاه در بين مدارس توزيع شده بود و آثار بسيار خوبي از سراسر كشور از مدارس به ربير‌خانه اين موسسه رسيده است.

 در همين رابطه گفتگوي كوتاهي را با مسئول غرفه نقاشي كودك و رسانه تبيان انجام داديم كه در ادامه مطالعه خواهيد كرد.

 سارا ذبيحي با تاكيد بر اينكه يكي از دست‌آوردهاي ما كار بر روي حوزه مفهوم گرايي است، گفت: متأسفانه عمده فعاليت‌ها بيشتر جنبه حفظي كردن و تعامل سطحي با كاربران نوجوان دارد و مفهوم رسانه ديجيتال، اينترنت، نرم‌افزار، موبايل و.... از ديد كودك و نوجوان را ارزيابي نمي‌كند.

 وي افزود: اين فعاليت در تمام دنيا اثبات شده كه بهترين ابزار براي فهميدن تصور ذهني كودك و نوجوان، نقاشي است و به طور خاص كودك با نقاشي كشيدن مي‌تواند حرف خودش را برزبان بياورد. مسئول غرفه نقاشي كودك و رسانه تبيان ادامه داد: در اين راستا 5 موضوع نقاشي مطرح كرده‌ايم كه يكي از آنها جنبه تخيلي دارد و آن بارور كردن ذهن خلاق بچه‌هاست به اين نحو كه به بچه‌ها گفته‌ايم زندگي تخيلي 20 سال آينده و دستاوردهاي آن زمان را نقاشي كنند.

 ذبيحي تصريح كرد: در مجموع، طراحي مسابقه نقاشي بر اساس دو محور مهم فرهنگ‌سازي استفاده از رسانه‌هاي ديجيتال و فرهنگ سازي با استفاده از فناوري‌هاي نوين پايه‌گذاري شده است و موضوعاتي همچون ارتباط والدين و فرزند با رسانه‌هاي ديجيتال، آموزش از طريق اين رسانه‌ها و نقش كامپيوتر در زندگي روزمره و... در نظر گرفته شده است.

وي در پايان اظهار داشت: به طور كلي فضايي كه آماده كرده‌ايم، فضايي است كه مي‌توان آمادگي روحي و تجربيات فرزندان را در اين حوزه مشاهده كرد. سارا ذبيحي با اشاره به اينكه از اين طرح استقبال خوبي شده است گفت: علاوه بر استقبال مردم از اين طرح، مراكز مختلف پيشنهاد برگزاري اين مسابقات را به صورت بين‌المللي به موسسه تبيان داده‌اند و از همه مهم‌تر استقبال رده‌هاي سني بالا بود است.

غرفه 3 تبيان و غرفه 88 نمايشگاه، سرزمين مجازي كودكان تبيان(شبكه اختصاصي كودك) بود كه در آن وسايل نمونك(ماكت) بازي براي سرگرمي كودكان تعبيه شده بود. مسئول اين غرفه و مدير پروژه شبكه اختصاصي كودك، موسي سلطاني بود كه در همين راستا پيرامون نحوه عملكرد و امكانات اين شبكه با وي به گفتگو نشستيم.

سلطاني در مورد هدف از راه‌اندازي پورتال شبكه اختصاصي كودك گفت: يكي از دغدغه‌هاي اسامي ما در حوزه اينترنت استفاده نادرست از آن است. اينترنت به همان اندازه كه ابزار مفيدي است به همان اندازه هم خطرناك است. متأسفانه چون فضاي اينترنت فضاي نامحدودي چه از لحاظ اطلاعات عمومي و چه از لحاظ ارتباطات است، خانواده‌ها هميشه اين دغدغه را دارند كه اينترنت فضاي مسموم و آلوده‌اي است كه خطرات آن دامن‌گير بچه‌ها مي‌شود.

 وي ادامه داد: موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان براي حل اين مشكل براي اولين بار در خاورميانه طرح شبكه اختصاصي كودك را برنامه‌ريزي كرده است تا بر روي بستر اينترنت تبيان در 30 استان كشور فضايي تهيه شود كه كودكان و نوجوانان بتوانند با وارد كردن رمز و شناسه كاربري خود بدون نياز به اينترنت وارد شبكه اختصاصي كودك شوند.

مسئول غرفه‌هاي تبيان در بخش خانواده و رسانه‌هاي ديجيتال در چهارمين دوره نمايشگاه تصريح كرد: كودكان به راحتي مي‌توانند با استفاده از اين شبكه به اطلاعات متناسب با سن‌شان دسترسي پيدا كنند. در اين شبكه تمامي اطلاعات به صورت دسته‌بندي شده بر اساس رده سني است كه از 4 رده سني كه پيش‌بيني كرده‌ايم سه رده سني آن در حال استفاده است. زير 5 سال، 6 تا 9 سال، 10 تا 15 سال كه مخاطب ما بر اساس محتوايي كه بر روي سايت موجود است مي‌تواند از اين شبكه استفاده كند.

  موسي سلطاني افزود: جستجوي هدفمند نيز يكي ديگر از امكانات جديد موجود در اين شبكه است. يكي از مشكلاتي كه ما در شبكه اينترنت سراسري داريم اين است كه جستجو هدفمند نيست و مخاطب را به همه جا سوق مي‌دهد و اين موضوع خطرناك است. در اين روش ما بر اساس نيازي كه كاربر جستجو مي‌كند بهترين و نزديك‌ترين گزينه‌ها را به كاربر معرفي مي‌كنيم.

 مدير شبكه اختصاصي كودك خاطر نشان كرد: سياست كلي راه‌اندازي شبكه اختصاصي كودك با محدود كردن موافق است نه با محروم كردن. متأسفانه در اكثر خانواده‌ها و مدارس استفاده از فناوري اينترنت و شبكه‌هاي جهاني را منع كرده‌اند، ما با منع كردن كاملاً‌ مخالفيم و بر اين عقيده هستيم كه با محدود كردن مي‌توان بهترين استفاده را از اينترنت كرد و معضلات و مشكلات شبكه را مي‌توان با تصفيه كردن آن حل كرد.

 دكتر سيد مهدي خاموشي نيز در هفتمين روز از برپايي چهارمين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال با حضور در اين نمايشگاه از غرفه مدرسه اينترنتي، نقاشي كودك و رسانه و سرزمين مجازي كودكان موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي بازديد كرد.

 رئيس سازمان تبليغات اسلامي در اين بازديد ضمن ديدار از بخش‌هاي مختلف غرفه مدرسه اينترنتي تبيان از سري غرفه‌هاي هشتگانه اين موسسه در چهارمين نمايشگاه رسانه ديجيتال، از نزديك با بخش‌هاي مختلف اين غرفه از جمله بخش‌هاي نقاشي كودكان، ثبت‌نام اينترنتي و ... آشنا شد.

 حجت الاسلام و المسلمين خاموشي در اين ديدار ابراز اميدواري كرد تا حجم خدمات و محصولات ارائه شده در غرفه‌هاي تبيان بتواند كاربران و علاقه‌مندان به فعاليت‌هاي موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان را خشنود سازد.

وي با اشاره به خدمات گسترده تبيان در عرصه فضاي مجازي از جمله توليد نرم افزار و بازي‌هاي رايانه‌اي، ارائه خدمات ميزباني سايت هاي اينترنتي (idc) و طراحي و راه اندازي پورتال، از ارتقاي كيفي بيش از پيش محصولات اين موسسه در سال‌هاي آتي خبر داد.

گفتني است، چهارمين جشنواره و نمايشگاه بين المللي رسانه‌هاي ديجيتال از روز جمعه 16 مهردر مصلاي بزرگ امام خميني (ره) آغاز به كار كرد و تا روز شنبه 24 مهر اين نمايشگاه ادامه يافت.

 

 

دوشنبه 26 مهر 1389 - 16:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر