جمعه 9 خرداد 1399 - 11:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

آموزش شهروند الكترونيكي در تبيان

 

مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان يكي از زيرمجموعه‌هاي وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است كه با عنايت به رهنمودهاي مقام معظم رهبري درباره جنبش نرم‌افزاري و لزوم بهره‌مندي از فناوري‌هاي جديد و استفاده بهينه از تكنولوژي روز دنيا در زمينه فناوري اطلاعات، طي يك هدف‌گذاري بلند مدت و با سرلوحه قراردادن اين فرمايشات، از سال 1380 آغاز به كار كرده و امروز توانسته است به جايگاه ويژه‌اي در بين مؤسسات فرهنگي و قرآني دست يابد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، چهارمين نمايشگاه بين‌المللي رسانه‌هاي ديجيتال امسال در 70 هزار متر‌مربع و در قالب 850 غرفه برگزار شد كه از نظر كمي و كيفي در مقايسه با سال‌هاي گذشته رشد بسيار خوبي را داشته است. در اين نمايشگاه 800 نرم‌افزار رسانه‌اي، 15 هزار پايگاه اينترنتي و وبلاگ‌ها، 56 بازي رايانه‌اي حضور دارند كه قريب ‌به اتفاق اين نرم‌افزارها براي نخستين بار ارائه شد.

موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان نيز امسال سعي نموده تا همچون سه دوره گذشته در اين نمايشگاه حضوري موثر داشته باشد. تبيان با برپايي 5 غرفه و در بخش هاي مراکز و موسسات ارائه دهنده خدمات رسانه هاي ديجيتال، خانواده و رسانه هاي ديجيتال، پايگاه هاي اينترنتي و وبلاگ ها، نرم افزارهاي تلفن همراه و بازي هاي رايانه اي ضمن معرفي و ارائه توضيحات به بازديدکنندگان، خدماتي نيز ارائه مي نمايد.

در اين گزارش به ارايه فعاليت‌ها و محصولات ارايه شده در غرفه مدرسه اينترنتي تبيان كه در بخش رسانه ديجيتال در آيينه هنر (خانواده و رسانه ديجيتال) واقع شده بود خواهيم پرداخت.

غرفه مدرسه اينترنتي تبيان در بخش خانواده و رسانه ديجيتال در سالن شبستان مصلاي امام خميني(ره) واقع شده بود. اين غرفه از چند بخش ارائه محصولات و نرم افزارهاي مختلف ويژه كودك و نوجوان، آموزش الكترونيك، نرم‌افزار‌هاي آموزشي و كاردستي‌هاي علمي در كنار هم تشكيل شده بود.

يكي از محصولات جديد ارايه شده در اين نمايشگاه كه به سفارش واحد آموزش موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان تهيه شده، نرم افزار آشنايي با دوره‌هاي زمين شناسي است.

هدف از محتوا آشنايي با مراحل پيدايش جهان و بويژه بررسي سير تكاملي زمين، شرايط اقليمي و گونه‌هاي حياتي در هر يك از اين دوره‌ها است. از آنجا كه چنين مجموعه‌اي براي نخستين بار در سطح كشور به‌شكل گسترده توليد مي‌شود، سعي شده تا ضمن پيروي از اسناد علمي، موضوعات به زبان ساده و قابل درك براي علاقه‌مندان و دانش‌آموزان و پرهيز از پرداختن به جزئيات ارايه شود.

براي ايجاد جذابيت بيشتر، خلاصه‌اي از هر فصل به شكل چند رسانه‌اي در ابتداي آن فصل نمايش داده شده و عكس‌هاي ارايه شده راجع به گونه‌هاي حياتي و آثار باقي مانده از آن دوره‌ها با تحقيقات كارشناسي و ارايه منابع و اسناد مربوطه تهيه شده است.

از ديگر محصولات آموزشي بسيار جالب كه باز هم براي اولين بار در سطح كشور تهيه شده است، نرم‌افزار آموزش و بازي مفاهيم شيمي، فيزيك و زيست شناسي است كه هماهنگ با محتواي كتب درسي تدوين شده و علاوه بر ايجاد سرگرمي به آموختن مفاهيم اين دروس به دانش‌آموزان كمك بسياري مي‌كند.

علاقه‌مندان به زيست‌شناسي و بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌توانند با كمك اين نرم‌افزار مجموع‌هايي از بافت‏شناسي، گياه‏شناسي، زيست‏‌شناسي انساني، جانور شناسي و ژنتيک و... را همراه با صدها آزمايش، انيميشن و تصوير زيبا که دانش‏آموز را به مفاهيم علمي علاقمند مي‏کند، مشاهده كنند.

در بخشي از داستان اين نرم‌افزار آموزشي-تفريحي آمده است:

«در آينده‏‌اي دور، در يک محل کوهستاني مرتفع، آزمايش‏هايي مربوط به هوش مصنوعي در آزمايشگاه زيست شناسي انجام مي‏شود. دانشمندان فعال در زيست‏شناسي، روبات‏هاي هوشمندي با مشخصات انساني ساخته‏اند تا بتوان آنها را به عنوان نيروي کار ارزان در کارهاي سخت بکار گرفت. به طريقي، کار از کنترل خارج شد، روبات‏ها شرور شدند و بر سازندگانشان غلبه کردند. تنها راه مقابله با آنها از کار انداختن منبع انرژي آنها است. براي اين منظور بايد مولد برق آزمايشگاه زيست شناسي را قطع نمود. سال‏ها بعد محقق کنجکاوي زيست‏شناسي را مورد کاوش قرار داد بي‏اطلاع از خطري که در کمين اوست. وي وارد زيست‏شناسي شد و سيستم زنگ خطر به صدا در آمد و روبات شرور فعال شد و او، خود را در تله او ديد! اين وظيفه شماست که او را پيدا نموده، از مرگ نجات دهيد و اسرار زيست‏شناسي را بگشاييد!»

همچنين كساني كه به شيمي، فيزيك و بازي‌هاي رايانه‌اي علاقه‌مند هستند، مي‌توانند الكتريسيته و مغناطيس، مكانيك، موج و صوت، نور‌شناسي، گرما و دما را همراه با صدها آزمايش، انيميشن و تصوير زيبا با كمك اين نرم افزار ياد گيرند.

بايد اشاره كنم، قيمت اين محصولات يراي خريداران و علاقه‌مندان به اين نرم‌افزار‌هاي آموزشي شش هزار تومان عنوان شده است.

نكته جالبي كه از بيشتر بازديدكنندگان به‌ويژه نوجوانان، از غرفه مدرسه اينترنتي تبيان به چشم مي‌خورد، استقبال از نرم‌افزار‌هاي آموزشي اين موسسه و سوال پيرامون نبود نرم‌افزار«بازي-رياضي» بود.

زماني كه از مسئول غرفه تبيان پيرامون اين مسئله پرس‌و‌ جو كرديم وي گفت: نرم‌افزار بازي-رياضي به منظور پوشش دادن جامعه هدف مقطع تحصيلي راهنمايي بزودي از موسسه تبيان ارائه مي شود.

وي در بخشي از معرفي اين محصول عنوان كرد: يكي از بهترين روش‌هاي تدريس در دنيا، آموزش مفاهيم علمي به كمك بازي است. در مجموعه حاضر 28 بازي رياضي مخصوص دانش‌آموزان مقطع راهنمايي تحصيلي ارائه شده است.

هركدام از اين بازي‌ها داراي يك داستان جذاب و سرگرم‌كننده بود و مفهومي از رياضيات را در محيطي تعاملي با گرافيكي زيبا ارائه مي‌كنند. براي تثبيت بهتر مفاهيم هر بازي در سه سطح ساده، متوسط و دشوار ارائه شده است.

غرفه مدرسه اينترنتي موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان با ارايه محصولات نرم‌افزاري بسيار متنوع مربوط به كودك و نوجوان، يكي از پر بيننده‌ترين غرفه‌هاي بخش خانواده و رسانه‌هاي ديجيتال اين دوره از نمايشگاه بود.

همچنين، معرفي مركز آموزش الكترونيكي تبيان كه از ابتداي تاسيس موسسه در سال 1381 كار خود را به‌منظور ايجاد جامع‌ترين بستر آموزش الكترونيكي كشور بر اساس آخرين استاندارد‌هاي موجود و با هدف ارتقاء سطح آموزش الكترونيكي با استفاده از توسعه فناوري‌هاي نوين آغاز كرد، از ديگر فعاليت‌هاي انجام شده در غرفه مدرسه اينترنتي تبيان بود.

در همين رابطه گفتگوي كوتاهي را با مسئول معرفي مركز آموزش الكترونيكي تبيان به بازديدكنندگان از اين غرفه انجام داديم كه در ادامه مطالعه خواهيد كرد.

مريم فروزان‌كيا با اشاره به طراحي و توليد انواع محتواي الكترونيكي با استفاده از جديدترين فرايند‌ها و استاندارد‌هاي آموزشي گفت: تهيه محتواي الكترونيكي بر پايه نياز‌هاي مشتري و با حفظ كنترل كيفيت در تمام مراحل توليد انجام خواهد شد.

وي افزود: طراحي و توسعه سيستم‌هاي آموزش الكترونيكي(lms)، مشاوره راه‌اندازي سيستم‌هاي آموزش مجازي، برگزاري دوره‌هاي آموزش غير حضوري، برگزاري دوره‌هاي مشترك آموزشي و اعطاي گواهينامه معتبر و ارايه خدمات متنوع مدرسه اينترنتي تبيان جهت استفاده دانش‌آموزان و مربيان آموزش از جمله خدمات مهم ارايه شده توسط مركز آموزش الكترونيكي تبيان در سال‌هاي اخير بوده است.

فروزان‌كيا در خصوص دوره شهروند الكترونيكي تصريح كرد: هدف از دوره آموزش شهروند الكترونيكي آموزش اصول و مهارت‌هاي كار با كامپيوتر، اينترنت، پست الكترونيكي و كاربرد‌هاي آن در زندگي شغلي و شخصي افراد است.

مسئول معرفي مركز آموزش الكترونيكي تبيان در غرفه مدرسه اينترنتي خاطرنشان كرد: در پايان اين دوره فراگير قادر خواهد بود، با سيستم عامل ويندوز و واژه پرداز word كار كرده و در اينترنت جستجو و ايميل ايجاد كند.

وي در ادامه گفت: علاقه‌مندان به ثبت نام در دوره مجازي مركز آموزش الكترونيكي تبيان مي‌توانند از طريق آدرس اينترنتي http://elearning.tebyan.net در دوره شهروند الكترونيكي ثبت نام كنند و در پايان، گواهينامه دوره موسسه تبيان به فراگير اعطا خواهد شد. در ضمن اين دوره بر اساس استاندارد آموزشي ecitizen (متعلق به بنياد icdl) طراحي شده و در صورت تمايل فراگير و با پرداخت هزينه گواهينامه بنياد ملي icdl نيز قابل ارايه است.

مريم فروزان‌كيا با قدرداني از زحمات مسئولان برپايي نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال وسعت زياد، عدم رعايت شدن استاندارد‌هاي بين المللي در ميزان آلودگي‌هاي صوتي و همچنين تهويه نامطلوب را از ديگر عواملي برشمرد كه بر كاهش ميزان مخاطبين تأثيرگزار است.

گفتني است، چهارمين جشنواره و نمايشگاه بين المللي رسانه‌هاي ديجيتال از روز جمعه 16 مهردر مصلاي بزرگ امام خميني (ره) آغاز به كار كرد و تا روز شنبه 24 مهر اين نمايشگاه ادامه يافت.

 

 

 

 

 

يكشنبه 25 مهر 1389 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر