دوشنبه 5 خرداد 1399 - 23:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

عكس‌هايي براي دل خود

 

 

گفت و گو با رئوف محسني، عكاس نمايشگاهي جشنواره «عصر سوره»

عکس‌هاي رئوف محسني يک هفته‌ به مناسبت برگزاري جشنواره «عصر سوره» درگالري شماره دو خانه عکاسان حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي روي ديوار بود. نمايشگاهي با موضوع گلزار شهدا که لحظه‌هايي به يادماندني از اين فضاي ويژه را به مخاطب نشان داد.

رئوف محسني متولد 1359 است. عکاسي را پس از دبيرستان در دانشگاه شهيد رجايي لاهيجان خوانده و تا به حال در بيش از 50 نمايشگاه گروهي در اردبيل و تهران شرکت کرده است.

با رئوف محسني از خيلي چيزها مي‌شد حرف زد؛ از تکنيک‌هاي عکاسي يا از ويژگي‌هاي عکاسي مستند. با اين حال فضاي نمايشگاه طور ديگري بود، طوري که فقط مي‎شد درباره خود عکس‌هاحرف زد.

 

 

قبل از هرچيز بگوييد، چطور شد که عکس‌هايتان را براي نمايش به جشنواره «عصر سوره» آورديد؟

خوب اين عکس‌ها را به صورت يک سري گزارش تهيه کرده بودم، به هر حال يکي از سوژه‌هاي مطرح عکاسي مستند در کشور ما خانواده‌هاي شهدا هستند و به همين دليل هنگام تهيه عکس‎هايي از خانواده‌هاي شهدا اين موضوع را به‌صورت خاص پيدا کردم. آقاي اوليا زاده اين عکس‌ها را قبلا ديده بودند و از من خواستند که آنها را براي نمايش به اين جشنواره بياورم. البته عکس‌ها کامل نبود، من تعدادي عکس اضافه کردم و کليه زحمات چاپ و قاب و... برعهده خانه عکاسان بود.

 

پس شما خودتان به اين سوژه رسيديد و کسي آن را به اصطلاح سفارش نداده بود. درست است؟

بله. اين يکي از موضوعات بکر عکاسي بود که سراغش رفتم. اصلا چنين سوژه‌هايي اگر سفارشي باشند خوب از آب درنمي‌آيند و به دل مخاطب هم نمي‌نشينند. من اين عکس‌ها را براي دل خودم گرفتم، حتي قصد برگزاري نمايشگاه هم نداشت.

 

همه عکس‌هاي اين نمايشگاه را در تهران گرفته‌ايد؟ چه مدت طول کشيد تا اين مجموعه را جمع‌آوري کنيد؟

بله، همه اين عکسها، متعلق به گلزارهاي شهداي تهران است. دو سالي هست که روي اين موضوع کار مي‌کنم، اما اين عکس‌ها در يک سال گذشته گرفته‌شده‌است. يکي دوتا شهر مثل قم وتبريز هم هست که دوست دارم از گلزار شهدايشان عکاسي کنم تا اين مجموعه کامل‌تر شود.

 

سوژه‌هاي اين عکس‌ها را چطور پيدا کرده‌ايد؟ اين آدم‌ها از کجا آمده‌اند؟

خوب وقتي روي عکس‌هاي خانواده شهدا کار مي‌کردم، سري هم به بهشت زهرا(س) مي‌زدم؛ شروع کردم به عکاسي از مزار شهدا، کم‌کم به اين موضوع علاقمند شدم و عکس‌ها به يک مجموعه تبديل شد.

با خانواده‌ها هم خيلي وقت‌ها همان‌جا آشنا مي‌شدم؛ مثل همين عکس‌هايي که از جشن تولد يک شهيد گرفته‌ام. روز قبل از مراسم بهشت زهرا(س) بودم، خانواده اين شهيد آمده بودند تا مزار فرزندشان را تزيين کنند، اجازه گرفتم و فرداي آن روز رفتم براي عکاسي. بيشتر عکس‌ها همين‌طور پيدا شده‌اند و شکل گرفته‌اند.

 

مي‌دانم که عکاسي از خانواده شهدا را شخصا دوست داريد، اما به نظر خودتان اين نوع از عکس چه تاثيراتي بر مردم اين روزگار دارند؟

جنگ موضوعي است که در بيشتر کشورهاي دنيا روي داده‌است. همواره هم افرايد که شجاعت و از جان گذشتگي بيشتري در خود دارند در آن شرکت مي‌کنند چون هزکسي اين توانايي را ندارد که به هر دليلي از جان خود بگذرند. دوران دفاع مقدس سرشار ا چنين انسان‌هايي بود. انسان‌هايي که دفاع از آرمان‌هاي اسلامي آنها را از سربازان تمام جهان جدا مي‌کرد. آنها ديگر در ميان ما نيستند و به نظر من چنين عکس‎هايي مي‌تواند هم يادشان را درميان مردم امروز زنده نگه دارد و هم موجب حفظ ارزش‌هايي شود که آنها جان بر سرش گذاشتند.

 

 آقاي محسني،‌ عکاسي از خانواده شهدا چه تفاوتي با ساير موضوعات مستند دارد؟

خانواده‌هاي شهدا هميشه خيلي صميمي هستند، البه حساسيت‌هاي خاصي هم روي شهيدشان دارند .که يک عکاس بايد آنها را رعايت کند. از عکاسي من در مزار شهدا که خيلي استقبال مي‌کردند،‌ حتي روابط عمومي بهشت زهرا(س) از کارم تشکر کردند.

نوع عکس گرفتن البته به خود عکاس بستگي دارد؛‌ من از خيلي موضوعات را اصلا دوست ندارم،‌قبول هم نمي‌کنم از آنها عکاسي کنم ولي خانواده‌هاي شهدا داستان ديگري دارند.

 

نمايشگاه شما،‌ در جشنوار«عصر سوره» برگزار شد. فکر مي‌کنيد چنين جشنواره‌هايي با اين موضوع، چه‌قدر مي‌تواند روي کار هنرمندان تاثير‌گذار باشد؟

به طور کلي برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي حرکت خوبي است. اما براي موضوعي مثل دفاع مقدس که تاريخ هشت سال پرمخاطره و مهم کشور ماست، لازم است که چنين فعاليت‌هايي در تمام سال ادامه داشته باشد؛‌ هفت روز براي اين موضوع خيلي کم است. به نظرم کارگروه‌هايي مي‌تواند تشکيل شود که کارهاي اکنون هنرمندان جشنواره را پيگيري کند و آنها را براي فعاليت‌هاي بعدي با همين موضوع هدايت و حمايت کند.

 

 شما پيش از اين نيز در زمينه شهدا يا دفاع مقدس کاري انجام داده‌ايد؟

بله در حوزه هنري اردبيل دو برنامه «شب خاطره» براي سرداران شهيد استان اردبيل برگزار کرديم که کار روي عکس‌هاي اين برنامه بر عهده من بود.

 

 در آخر صحبتي نداريد؟

چه خوب بود،‌ فقط از هنرمندان به هر نحوي و در هر موضوعي حمايت مي‌شد. من خيلي دوست دارم که همين موضوع گلزار شهدا را در ساير استان‌ها هم عکاسي کنم. اين کار خيلي خوب است اما به مطالعه،‌وقت و هزينه بسياري نياز دارد که در توان همه هنرمندان نيست. هنرمندان ايده‌هاي خوبي دارند اما معمولا شرايط عملي کردن اين ايده‌ها را در اختيار ندارند.

 

منبع: حوزه هنري

 

 

شنبه 24 مهر 1389 - 9:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری