جمعه 20 تير 1399 - 2:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتاب، ترجمه زندگي‌آدمي است

 

ايران، يكي از جوان‌ترين جميت جهان را داراست حال اين جمعيت جوان خوراك فكر متناسب با سن و شرايط زمانه خود را مي‌خواهد تا در كنار فرزند زمان بودن بتواند فرزند شايسته كشورش نيز بماند. در اين ميانه متوليان، سازمان‌ها و  موسسات فرهنگي، يكي از رسالت‌هايش سهيم شدن در توليدات فرهنگي موثر مورد نياز اين مخاطبان مهم است. انتشارات امير كبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، به سهم خود تاثير بسزايي در توليد كتاب‌ در شاخه‌هاي مختلف داشته است. 

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در جوامع متعادل بين كتاب به‌ويژه در شاخه رمان و جامعه ارتباطي دو طرفه وجود دارد. كتاب ادبي به‌ويژه در شاخه داستان، انعکاس دهنده‌ شرايط جامعه است در ضمن خودش هم بر جامعه تأثير مي‌گذارد و اين رابطه بازتوليد مي‌شود و در گذر زمان بازخوردش را هم از سوي مخاطبان و جامعه در مي‌يابد.

رمان به صراحت ترجمه زندگي‌آدمي است و فرصت سهيم‌شدن در تجربه زندگي ديگران و نيز موقعيتي براي بهره‌بردن از سرمايه نهان در جامعه و تاريخ است.

بشر نيازمند تجارب انسان‌هاست و نياز شديدي به تجربه‌هاي زندگي دارد.  مسولين ذيربط مي‌توانند رمان را  خلاصه كنند تا در اين زمانه بتواند در اندك زماني كه براي فراغت خود باقي گذاشته است از اين تجارب بهره كافي را برگيرد.

مجموعه خلاصه رمان‌هاي برجسته در مجموعه خلاصه رمان هاي برجسته، مجموعه رمان‌هاي بزرگ دنيا  و روايت ديگر يكي از مجموعه‌هاي مناسب براي مطالعه قشر جوان است كه از سوي انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات‌اسلامي، به تازگي توليد و روانه بازار نشركتاب شده است.

اين مجموعه که از سوي دفتر ادبيات پايداري مؤسسه منتشر شده و شامل مجموعه فيلمنامه، رمان، داستان کوتاه و نمايشنامه است و محوريت تمامي اين آثار روايت متفاوت از جنگ تحميلي و دفاع مقدس است. مجموعه «روايت ديگر» براي نخستين بار در بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران عرضه شد که با استقبال بسيار خوب مخاطبان هم مواجه شد.

از اين مجموعه تا کنون 11 داستان کوتاه؛ 2 فيلمنامه؛ 5 رمان و 25 نمايشنامه منتشر شده و توليد آن در سال جاري هم در محورهاي ياد شده ادامه خواهد داشت. بخشي از اين مجموعه براي نخستين‌بار منتشر شده و تعدادي نيز پيش‌تر از سوي ناشران ديگر به چاپ رسيده که اميرکبير با خريد حق چاپ آن اقدام به توليد اين مجموعه در قالب نوين و روزآمد کرده است.

محمدرضا گوهري؛ محمدرضا رحماني؛ پرويز شيشه گران، حسين فتاحي؛ محمد جواد جزيني؛ قاسمعلي فراست؛ جمشيد خانيان؛ عبدالرضا حياتي و... نويسندگان اين مجموعه به شمار مي‌روند. اين مجموعه در پي احياي بخش سيمرغ در انتشارات اميرکبير با آرم کتاب‌هاي سيمرغ، منتشر شده است.

در ادامه مي‌توان به مجموعه انقلاب اسلامي و انديشه سياسي نيز اشاره كرد. اين كتاب به‌عنوان يكي از منابع فرهنگي در كشور مي‌تواند حافظ ارزش‌هاي اين انقلاب‌اسلامي باشد. مجموعه انقلاب اسلامي و انديشه سياسي داراي ماهيت ديني است كه اين نكته آن را از ساير اهداف انقلاب‌اسلامي متمايز مي‌كند. بنابراين لازم است براي شناخت ماهيت اسلامي و انقلابي آن مباني تئوريک آن مورد واکاوي قرار بگيرد.  اين مجموعه با رويکرد مزبور به حوزه مفهومي انقلاب اسلامي و انديشه سياسي مي‌پردازد.

مجموعه ترجمه متون انتقادي غرب يكي ديگر از آثاري است كه اين انتشارات توانسته به فراخور تشخيص نياز در جامعه به بازار نشركتاب عرضه كند.

اکنون در جهان، انديشمنداني حضور دارند که آراء و آثار آن‌ها حاوي گفتمان عدالت، آزادي، نفي سلطه پذيري و ... مي‌باشد. شناسايي آثاري که بتواند خلا منابع را متناسب با نياز مخاطب در حد بضاعت خود برطرف سازد.

اين انتشارات در ادامه آنچه گفته شد، توانسته به توليد مجموعه معرفي و نقد آثار کلاسيک جهان هم بپردازد. معرفي و نقد 22 داستان از کتاب «سيري در بزرگترين کتاب هاي جهان» که از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شده است. اين مجموعه در قطع جيبي سازمان‌دهي شده و در انتهاي هر يک از عناوين فهرستي از منابع و مآخذ مورد استفاده ذکر شده است.

مجموعه چهارده معصوم (عليهم السلام) هم توليد ديگر اين انتشارات است كه در آن سعي شده با تامل و دقت در زندگاني، شخصيت و سيره معصومين (عليهم السلام) که متکي بر فرم کوتاهه‌نويسي و ساده‌نويسي در نثر است، زمينه آشنايي سريع و صريح مخاطب با محتويات كتاب فراهم شود.

اين گروه از توليدات انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مي‌تواند آدمي را در اين چرخه اطلاعاتي و ارتباطي به حركت درآورده و او را از آنچه بايد بداند به سهم خود آگاه سازد.

 

 

 

چهارشنبه 21 مهر 1389 - 11:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری