شنبه 17 خرداد 1399 - 15:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

روحانيت، محور شبكه‌سازي جامعه شيعي

 

شصت و هشتمين شماره از ماهنامه فرهنگي اجتماعي خيمه با مطالبي همچون روحانيت محور شبكه‌سازي جامعه شيعي و گفت‌وگو با رئيس سازمان مدارس معارف اسلامي (صدرا) در 80 صفحه رنگي منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در بخش هيئت اين شماره از خيمه با عنوان «روحانيت محور شبكه‌سازي جامعه شيعي» مي‌خوانيم:

«تفكر شيعي كه اساساً باعث وحدت ايران شده است و هم پيشينه ايراني بودن كه دست كم در ذهن نخبگان نوعي از امتداد فرهنگي ايجاد كرده است قابليت‌هاي عظيمي‌اند كه در همه دنيا، شايد در پنج، شش كشور چنين سرمايه‌اي يافت شود؛ به همين دليل مهم است كه بدنه اصلي ايران، با وجود كوتاهي‌هاي گذشته، همچنان باقي مانده است. همان بخش‌هاي جدا شده و كوتاهي‌هاي صورت گرفته هم در اثر نبود عامل وحدت بخش شيعي رخ داده است؛ مثل افغانستان؛ پس عوامل ايجاد پيوند و تجمع‌ داريم».

گروه جامعه نيز در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام جودكي با عنوان «با جور و جمود و جهل بايد جنگيد» آمده است: «بسياري روايت‌هايي كه از قيام عاشورا به ما رسيده، از غلوكننده‌هاست. غلوكننده‌ها (غلات)كساني هستند كه در فضايل امام حسين(ع) و رذايل دشمنان آن حضرت غلو مي‌كنند. تصور مي‌كنند، هر چه تعداد كشته‌ها را بيشتر كنند يا امام(ع) را را رستم اشتباه بگيرند، قيام عاشورا تأثيرگذارتر مي‌شود. اين تصوير ذهني كساني است كه به شدت به امام حسين(ع) عاشق هستند و اين عشق چشم و دلشان را كور كرده است.»

در خيمه 68 مطالب ذيل، در شش گروه مطرح شده است:

خطبه؛ هيئت: نشان راه، جامعه ايماني مشعر، حلقه ارتباطي هيئت‌ها، موازي‌كاري نمي‌كنيم، شوراي هيئت‌هاي مذهبي يگانه مرجع رسمي، ساماندهي و تصميم‌گيري است، تشكل‌هاي ديني مردمي در ايران و ضرورت هم‌افزايي‌ آن‌ها، قرار بود چراغ‌هاي رابطه را روشن كنند!، روحانيت، محور شبكه‌سازي جامعه‌ شيعي، آينده فرا رسيده است، آفاق و آفات هيئت‌هاي مذهبي، شكستن سنت‌هاي غلط و بسيار ستمكار و بسيار جاهل؛ پرونده ويژه صحيفه سجاديه: قانون دعا، زبور آل محمد؛ شكوه تعبير در صحيفه سجاديه، نظم نياز، مناجات‌خواني، گشودن دري به آسمان، آه عذر خواه و بيان راز و عرض نياز؛ جامعه: مناسك آييني بازگرداننده انسان به حقايق، نيمه پنهان بازگشت سيدحسين نصر به ايران، شرط سفر به ايران و پيشنهاد راه‌اندازي كرسي شيعه‌شناس، پيش‌درآمدي بر جامعه‌شناسي عاشورا، حسين (ع)، امام صلح، باجور و جمود و جمل بايد جنگيد، رشته علوم و معارف اسلامي، حيات اجتماعي جهت‌دار و توسعه فرهنگ ديني؛ هنر و ادبيات آييني: مناجات در ادب فارسي، از قيام تا صيام، آواي ربنا، مدح علي‌خواني شيوه‌اي از نمايش عرفاني و موسيقي رمضان در ايران؛ انديشه: پراكندگي ياران؟، خدا با صابران است، صبر پيامبرانه، عاشوراپژوهي، گرايش در تاريخ اسلام است، رسانه: ابر كليساها، تبليغ دين در عصر اطلاعات، بازي‌هاي كامپيوتري و آموزش ديني و راه باز است!

شصت و هشتمين شماره از ماهنامه فرهنگي اجتماعي خيمه ويژه مهر جاري در 80 صفحه رنگي، با همكاري مركز مطالعات راهبردي خيمه و سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

 

 

سه‌شنبه 20 مهر 1389 - 14:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری