جمعه 26 دی 1399 - 17:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره مقاومت همچنان ادامه دارد

 

گزارشي از برگزاري جشنواره مقاومت در چند كشور جهان

 

با پايان يازدهمين جشنواره فيلم مقاومت در ايران، اين جشنواره در چند كشور جهان آغاز به كار كرده است. اين روزها دمشق، آنكارا، بيروت و كابل ميزبان فيلم‌هاي دفاع مقدس هستند. يازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت روز يكشنبه 11 مهرماه با حضور جمعي از مديران و سينماگران كشور چون رسول صدر عاملي، انسيه شاه‌حسيني، سيدعليرضا سجادپور، محمدرضا شرف‌الدين، رضا ايرانمنش، رضا رستگار و محمد خزاعي، دبير جشنواره در دمشق آغاز به كار كرد. در طول برگزاري جشنواره فيلم مقاومت در سوريه، علاوه بر نمايش آثار شاخص حوزه سينماي دفاع مقدس كشورمان، نشست‌هاي مشتركي با حضور سينماگران ايراني و سوري برگزار مي‌شود. در مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم مقاومت در دمشق از رسول صدرعاملي ، انسيه شاه‌حسيني، محمدرضا شرف‌الدين و زنده ياد رسول ملاقلي‌پور تجليل به عمل آمد. همچنين از تعدادي از هنرمندان سوري نيز قدرداني شد.

اكران فيلم‌هايي چون «ميم مثل مادر»، «بازمانده» و «خاكستر سبز» كه به زبان عربي زيرنويسي شده‌اند از جمله برنامه‌هاي اين جشنواره است. همچنين هيأت ايراني شركت‌كننده در اين برنامه با مسئولان سوري نيز ديدار داشته و با آن‌ها درباره راه‌هاي گسترش همكاري‌هاي دوجانبه در زمينه صنعت سينما بحث و تبادل‌نظر خواهد داشت.

در اولين نشست رسانه‌اي يازدهمين جشنواره بين‌المللي مقاومت كه در دمشق برگزار شد، محمد خزاعي دبير جشنواره ابراز اميدواري كرد كه اين رخداد سينمايي زمينه‌هاي پيوند و همدلي فيلمسازان مسلمان دو كشور را فراهم آورد. به گفته خزاعي جشنواره فيلم مقاومت كه براي نخستين به ابتكار ايران در ابعادي گسترده و فراگير در حال برگزاري است مي‌تواند پرچمدار فرهنگ مقاومت و تفكر راستين اسلام در عرصه جنگ نرم و برخورد در فضاي رسانه و دنياي مجازي و جنگ‌هاي سايبري باشد.

يازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت عصر ديروز در بيروت نيز آغاز به كار كرد. در مراسم افتتاحيه اين جشنواره در لبنان، مديران و سينماگران ايراني به همراه مسئولان سفارت ايران و مسئولان سينما و تلويزيون لبنان حضور داشتند. هيأت 15 نفره‌اي كه شامل مسئولان وزارت ارشاد، بنياد سينمايي فارابي و جمعي از سينماگران هستند در اين جشنواره حضور دارند كه در نشست‌هاي مشترك پيش‌بيني شده شركت خواهند داشت.

اين جشنواره در كشور تركيه نيز برگزار شد. اين جشنواره روز شنبه 10 مهرماه در سالن مجيد فاضل پارك جوانان آنكارا آغاز به كار كرد. همزمان با برگزاري جشنواره مقاومت در آنكارا هيأتي متشكل از محمدحسين حقيقي، علي دهكردي، رضا رستگار، مديركل سينمايي وزارت فرهنگ تركيه برگزار و در خصوص تقويت مناسبات فرهنگي و سينمايي به ويژه در حوزه سينماي دفاع مقدس گفت‌وگو كردند.

اين رخداد سينمايي در افغانستان نيز با همكاري رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي و مؤسسه افغان فيلم، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در كابل گشايش يافت. جشنواره مقاومت كه در كابل با نمايش «دوئل» ساخته احمدرضا درويش افتتاح شده بود. در مدت سه روز در سالن پاير كه بزرگ‌ترين سينماي افغانستان است به اكران آثار دفاع مقدس پرداخت. هنگام برگزاري جشنواره فيلم مقاومت در افغانستان مسئولان و سينماگران كشورمان حضور نداشتند و رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي در كابل به نمايندگي‌ از اهالي فرهنگ ايران به بحث و تبادل‌نظر با مسئولان سينمايي و هنرمندان افغان پرداخت. يازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت تا 20 مهرماه در كشورهاي فنلاند، تاجيكستان و كره شمالي نيز برگزار خواهد شد تا اين جشنواره پس از فترتي پنج‌ساله، پس از ايران، در عرصه‌هاي جهاني نيز حضور خود را به ثبت برساند.

منبع: گروه ادب و هنر روزنامه همشهري

 

دوشنبه 19 مهر 1389 - 15:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری