شنبه 10 خرداد 1399 - 20:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

«فرزند خاك» در صدر قرار گرفت

 

«گزارشي از اختتاميه جشنواره مقاومت»

 

محمدعلي باشه‌آهنگر، مطرح‌ترين چهره يازدهمين جشنواره فيلم مقاومت،‌ انقلاب و دفاع مقدس بود. او جايزه بهتري كارگرداني براي فيلم‌هاي «فرزند خاك» و «بيدري روياها» دريافت كرد و «فرزند خاك» بهترين فيلم جشنواره شناخته شد.

مراسم اختتاميه يازدهين جشنواره فيلم دفاع مقدس، هفته گذشته در تالار وحدت برگزار شد. اجراي اين مراسم را سيدجواد هاشمي بر عهده داشت و حميد فرخ‌نژاد براي بازي در فيلم‌هاي دموكراسي توي روز روشن و شب واقعه جايزه بهترين بازيگر مرد را گرفت و آن را به دختر شهيد غلامرضا رهبر تقديم و از اين شهيد بزرگوار تجليل كرد. در اين بخش از بازي مرحوم خسروشكيبايي در اتوبوس شب تجليل شد. در بخش بهترين بازيگر زن، هنگامه قاضياني براي بازي در فيلم سينمايي بيداري روياها و پانته‌آ بهرام براي بازي در بدرود بغداد جايزه بهترين بازيگر زن را دريافت كردند و از بازي مهتاب نصيرپور در فرزند خاك تقدير شد.

در آغاز اين مراسم، مستند كوتاهي درباره جنگ تحميلي پخش شد كه در ادامه محمد خزاعي، دبير جشنواره با بيان اينكه مطالب زياد را براي ارائه گزارشي آماده كرده بوديم، از خواندن آن صرف‌نظر كرد و گفت: «فيلم پخش شده جاي هيچ گزارشي را باقي نمي‌گذارد. نخستين بخش اهداي جوايز به فيلم كوتاه اختصاص داشت كه توسط هيأت داوران اين بخش و محمدرضا جعفري جلوه اهدا شد و مادر راهيم ساخته عارف نامور، انيميشن شهر خاموش ساخته اميرحسين مهران و ترانه‌اي براي لوبا به كارگداني طوفان قدرتي به ترتيب فيلم‌هاي اول تا سوم بودند. در بخش مستند نفس‌تنگ به كارگرداني سيدروح‌الله حجازي اول شد و روزي شبيه ديروز ساخته محسن قيصري و رستاخيز به كارگرداني محمدعلي فارسي دوم و سوم شدند. لوح‌هاي تقديري هم به الهام حسين‌زاده براي فيلم ديوار و مرتضي پايه‌شناس براي پشت ديوار اشرف اهداء شد. سيدروح‌الله حجازي منتخب اين بخش جايزه‌اش را به يك جانباز 70 درصد شيميايي اهداء كرد. در بخش بين‌الملل جشنواره با حضور محمد خزاعي، انسيه شاه‌حسيني و محمدرضا ايرانمنش ازماي مصري و جان شمعون زوج مستندساز فلسطيني تقدير شد. جوايز بخش غزه با حضور هيأت داوران اين بخش و سردار نقدي، جواد جباري رئيس بنياد فرهنگي روايت و سردار افشار اهداء شد كه در اين بخش جايزه اول به فيلم آيشن، همچنان زنده در غزه از سوئيس تعلق گرفت و جايزه‌هاي بعدي به ترتيب به شليك به فيلم از فلسطين و اسپانيا، غزه وقتي شنبه آمد محصول پرسي‌تي‌وي از اسپانيا اختصاص پيدا كرد و دو لوح تقدير هم به تاي برك به كارگرداني مهدي سالكي از سوئد و مقاومت ساخته محمدرضا قهرمان اهداء شد. در بخش مستند بين‌الملل آن هفت سال در خط مقدم جبهه از هلند بهترين اثر شد و جايزه ويژه هيأت داوران و آرشيوهاي يك تراژدي از آلمان تعلق گرفت. همچنين شفايم بده از فلسطين، فرانسه و سوئيس جايزه كارگرداني را گرفت و تنديس فيمنامه و تحقيق به فيلم قانا ساخته محمدرضا عباسيان اختصاص پيدا كرد. در اين بخش لوح‌هاي تقديريب به عراق، جنگ، عشق، خدا و ديوانگي محصول عراق فلسطين، انگلستان و هلند و سلاطين و سياهي لشكرها محصول فلسطين و آلمان و 11 هزار كيلومتر دورتر از نيويورك محصول تاجيكستان اهداء شد. جوايز بخش فيلم‌هاي سينمايي بين‌الملل هم با حضور هيأت داوران اين بخش و مهمان‌پبرست سخنگوي وزارت امور خارجه اهداء شد كه جايزه اصلي به شهر مرگ و زندگي از چين رسيد و اتوبوس شب به كارگرداني كيومرث پوراحمد جايزه كارگرداني را گرفت و فيلمنامه به كرانه ديگر از گرجستان تعلق گرفت. بپسر شير از استراليا و روز تولد ليلا از هلند و انگستان جوايز ديگر اين بخش را دريافت كردند.

در بخش نگاه نو جشنواره كه به فيلم‌هاي 313 ثانيه‌اي اختصاص داشت، آبي عميق به كارگرداني مرجان اشرفي‌زاده بهترين فيلم شناخته شد و جوايز ديگر به نفس مي‌كشم به كارگرداني مظفر متين‌پور، هفت+دلاور به كارگرداني رهبر قنبري، يك فنجان شير به كارگرداني عباس حميديان و 108 سال تنهايي به كارگرداني محمدعلي شعباني تعلق گرفت. همچنين هيأت داوران اين بخش دو جايزه ويژه به فيلم آتش‌بازي ساخته‌هاي صباحي و ترديد ساخته علي اميدوار اهداء كرد. فهرست برگزيدگان اين بخش توسط دو موتور سوار رزمنده به مجري مراسم داده شد.

در بخش ويدئويي ميكائيل به تهيه‌كنندگي جمشيد بهمني بهترين اثر شد، روح‌الله حجازي براي «پر» جايزه بهترين كارگرداني را گرفت و فيلمنامه هم به جمشيد بهمني براي ميكائيل رسيد. حسين محجوب بازيگر فيلم ما هنوز زنده‌ايم دنيا پاك‌دامن براي ميكائيل و فريبا كوثري براي فيلم «پر» هم جايزه بازيگري گرفتند. محمدرضا گوهري براي نگارش فيلمنامه بيداري روياها هم در بخش سينمايي جايزه گرفت و جايزه ويژه هيأت داوران به حسين كلامي تهيه‌كننده فيلم كودك و فرشته، منوچهر محمدي به خاطر تهيه‌كنندگي فيلم عصر روز دهم، جواد شريفي‌راد مدير جلوه‌هاي ويژه فيلم كودك و فرشته، اميرمحمد زند براي بازي در اتوبوس شب و رضا رستگار براي جلوه‌هاي ويژه اهداء شد. در جشنواره فيلم‌ دفاع مقدس، عراق، عصر روز دهم به عنوان اثر برگزيده تماشاگران در بخش بين‌الملل و نفوذي فيلم برگزيده تماشاگران در بخش سينماي ايران معرفي شدند و جوايزشان توسط سردار نقدي، فرج‌الله سلحشور، جعفري مديركل حوزه رياست سازمان صدا و سيما و محسن علي‌اكبري اهداء شد.

«اختتاميه بخش پرتو حضور ملي»

با برپايي اختتاميه بخش پرتو حضور ملي، سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌ها برگزيدگان خود را در جشنواره فيلم مقاومت معرفي كردند. به گزارش ايسنا، در ابتداي اين مراسم كه شب دوشنبه 5 مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، پس از صحبت‌هاي كوتاهي توسط محمد خزاعي دبير جشنواره از حاميان اين جشنواره با حضور خزاعي، جباري مدير بنياد روايت و ايازي معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران تقدير به عمل آمد. در نخستين بخش اهداي جوايز، انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران جوايزش را به تورج اصلاني مدير فيلمبرداري بدرود بغداد، پرويز شيخ طادي كارگردان شكارچي شنبه و علي نصيريان بازيگر شكارچي شنبه اهداء كرد. بسيج جامعه زنان كشور دو فيلم شكارچي شنبه به كارگرداني پرويز شيخ طادي و دست‌هاي خالي ساخته ابوالقاسم طالبي را برگزيد. حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي هم جوايزش را به انسيه شاه‌حسيني به عنوان نويسنده فيلم پنالتي و مجتبي راعي كارگردان عصر روز دهم اهداء كرد. مسعود ده‌نمكي هم براي «اخراجي‌ها 1» برگزيده دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم شد. در ادامه شوراي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت هم جايزه‌اش را به مسعود ده‌نمكي براي فيلم «اخراجي‌ها 1» داد كه اين كارگردان اين جايزه را به انسيه شاه‌حسيني به عنوان زن سينماي دفاع مقدس كه به جاي همه مردها كار مي‌كند اهداء كرد و گفت: «من فيلمساز نيستم بلكه يك رزمنده هستم و از بازيگراني كه كارهاي من را جان مي‌دهند تشكر مي‌كنم.» محمدعلي باشه‌آهنگر براي فيلم فرزند خاك، محمدحسين لطيف براي روز سوم و شهرام اسدي براي شب واقعه از برگزيدگان وزارت نفت بودند. قوه قضائيه محمدرضا گوهري نويسنده بيداري روياها و همچنين هنگام قاضياني بازيگر اين فيلم را برگزيد. مركز امور زنان و خانواده نهاد رياست‌جمهوري عصر روز دهم به كارگرداني مجتبي راعي را به عنوان رتبه سوم انتخاب كرد، كودك و فرشته ساخته مسعود نقاش‌زاده به عنوان رتبه دوم برگزيد و جايزه اولش را به محمدعلي باشه‌آهنگر براي فيلم فرزند خاك اهداء كرد. مركز امور مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي، خسرو شكيبايي را براي اتوبوس شب و حبيب‌ احمدزاده نويسنده اين فيلم اهداء كرد.

وزارت آموزش و پرورش به كبودي ياس به كارگرداني جواد اردكاني را به همراه پاداش سكوت مازيار ميري برگزيد و جايزه اصلي‌اش را به كيومرث پوراحمد براي فيلم اتوبوس شب اهدا كرد. مؤسسه ناجي هنر جايزه‌اش را به محمدعلي باشه‌آهنگر براي فيلم بيداري روياها داد كه اين كارگردان اين جايزه را به علي آشتياني‌پرو تهيه‌كننده فيلمش اهداء كرد. شبكه جام جم هم انسيه شاه‌حسيني كارگردان فيلم پنالتي و سيدسعيد سيد‌زاده تهيه‌كننده اين فيلم را برگزيد و جوايزش را به اين دو فيلم داد.

 

 

چهارشنبه 14 مهر 1389 - 13:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری