جمعه 9 خرداد 1399 - 12:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

«عصر سوره» گامي نو در راستاي بسط ارزش‌هاي دفاع مقدس

 

 

  

ارگان‌ها و نهادهاي فرهنگي براي مناسبت‌هاي مختلف سال در كشور مي‌توانند تنها به گفته‌اي در رسانه‌اي مكتوب و شفاهي براي اداي دين فرهنگي بسنده كنند، مي‌توانند همايش و يا مسابقه‌اي مناسبتي براي مخاطبان خاص راه بيندازند تا كارنامه فرهنگي‌شان در انتهاي سال كم و كسري پيدا نكند. كشاندن پاي عده بسياري از مردم عادي به مراكز هنري براي انتقال پيام‌هاي فرهنگي در مناسبت‌هاي مختلف سال يكي از بهترين حركت‌هاي فرهنگي و هنري در كشور، مي‌تواند محسوب شود.

به‌ گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، جشنواره عصر سوره حوزه‌هنري يكي از حركت‌هاي اخير فرهنگي در تهران به مناسبت بزرگداشت سي‌امين سال آغاز دوران دفاع مقدس به‌ شمار مي‌آيد. نام اين جشنواره حاصل ذوق و انديشه قرآني طاهره صفارزاده شاعر ارزشمند کشورمان است، اين نام نويدبخش روزگاري نو و عصر الهام گرفتن از مفاهيم جاودان کتاب وحي در عرصه هنر و ادبيات است؛ اين جشنواره در حقيقت باز مهندسي دهه چهارم فعاليت حوزه هنري محسوب مي‌شود.

رياست حوزه‌هنري سازمان تبليغات اسلامي، در اين‌باره اظهار كرد: اين نام مبارک را به عنوان نشان و آرم برنامه‌هاي محفلي حوزه برگزيده‌ايم، درنخستين برنامه از مجموعه برنامه‌هاي عصرسوره، هفت روز، تمام بخش‌هاي حوزه هنري با موضوع دفاع مقدس، درمعرض قضاوت مردم و اهالي ادبيات و هنر قرار خواهد گرفت.

همان‌طور كه مي‌دانيد برنامه‌هاي مربوط به دفاع مقدس تاکنون در سطح منطقه‌اي، استاني و كشوري فراوان برپا شده است، ولي جشنواره‌اي فرهنگي که شاخه‌هاي مختلف هنر و ادبيات را تحت پوشش خود قرار دهد، فراوان نبوده است. مردم هم از اين برنامه‌ها استقبال مي‌کنند و اين نشان مي‌دهد که نهادهاي مرتبط بايد در اين حوزه بيشتر فعاليت کنند.

همچنين قائم مقام معاونت هنري حوزه هنري در اين‌باره گفت: استقبال از برنامه‌هاي ‌اين جشنواره به گونه‌اي است که ما را به برپايي جشنواره‌هاي اين‌چنيني در مناسبت‌هاي ديگر همچون دهه فجر اميدوار کرده است و حوزه هنري حتماً در برنامه‌ريزي‌هاي آينده خود اين موضوع را مدنظر خواهد داشت.

مدير عامل سوره مهر درباره اين موضوع که جشنواره‌اي به اين شکل مي‌تواند در چند مرکز در سطح شهر برگزار شود، عنوان كرد: تهران آنقدر بزرگ است که اگر اين جشنواره در چند مرکز برگزار شود، به طور يقين بهتر است و ما هم در نظر داريم در حركت‌هاي بعدي از ظرفيت‌هاي فرهنگي چون سينماها، فرهنگسراها، سالن‌هاي نمايش و ديگر مراکزي که ساختارشان با چنين برنامه‌هايي سازگاري دارد، استفاده کنيم.

حوزه‌هنري سازمان تبليغات‌اسلامي يكي از قطب‌هاي هنري در تهران و ساير استان‌ها به‌ شمار مي‌رود كه در هفته دفاع مقدس توانست در برقراري ارتباط با هنرمندان و مخاطبان عام موفق ظاهر شود.

بنا به گفته دبير شوراي فرهنگي دفتر مقام معظم رهبري، حوزه هنري در هفته دفاع مقدس توانست با مردم عادي ارتباط برقرار کند و به مدد اين حركت انقلابي و ارتباط دوسويه بسياري از آثاري که براي خلق آن‌ها در زمان حال و گذشته زحمت فراوان کشيده شده بود از انبار بيرون آمدند، اين آثار براي انتقال يک پيام خلق شده‌اند. اين پيام زماني منتقل مي‌شود که در يک فرصت مناسب عرضه شوند كه به همت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به نحو شايسته‌اي عرضه شد.
همچنين، حوزه‌هنري در راستاي انتقال پيام‌ها و ارزش‌هاي ملي-ايراني اقدام به برپايي دو  نمايشگاه عکس «راهيان نور» و «گلزار شهداء» در گالري شماره يک و دو خانه عکاسان كرد. نمايشگاهي كه افتتاح آن، مقدمه آغاز اين رويدادهنري در استان تهران شد.    
نشست پژوهشي عکاسي دفاع مقدس نيز از ديگر برنامه‌هاي جشنواره تجسمي «عصر سوره» بود. در گالري شماره يک برگزار و نمايشگاه نقاشي و آثار حجمي دفاع مقدس در موزه هنر انقلاب و نمايشگاه طراحي دفاع مقدس در گالري مرحوم ابوالفضل عالي نيز از ساعت 9 صبح تا ساعت 20 داير شد.
از سوي ديگر، در بخش نقاشي و آثار حجمي دو کارگاه طراحي با موضوع دفاع مقدس و کارگاه حجم (مجمسه سازي) در گالري سيدحسن حسيني از ساعت 9 صبح تا 17 و حجم در فضاي سبز مقابل تماشاخانه مهر، از ساعت 9 صبح تا 18 برپا شد.

حوزه‌هنري در اين جشنواره از بخش ادبيات هم غافل نماند و  توانست در فضاي باز حوزه هنري ميزبان برنامه شب شعر دفاع مقدس شود، شب غزل، شب سپيد، شب دوبيتي، شب رباعي، شب مثنوي، شب ترانه و شب قصيده از عناوين برنامه‌هاي هر شب اين هفته بود كه نگاه هر مخاطبي را به اين جمع ادبي حتي براي چند لحظه به خود جذب ‌كرد.

در بخش تئاتر نيز نمايش «ايستادن بر فراز يک اتفاق» در تماشاخانه مهر و «شب قبل از خزان» در تماشاخانه ماه بر روي صحنه رفت و چهار نمايش خياباني «ديدار»، «ياورم»، «خاکي پر از لاله» و «دعوت براي خاک‌سپاري» در محوطه باز مقابل تالار انديشه برگزار شد. نمايش تک‌نفره تالار سوره نيز ميزبان «ايستگاه وفاي به عهد» در برنامه شب شعر و خاطره بود. همچنين، در سومين شب برگزاري جشنواره هنري «عصر سوره» قربان نجفي و مرجان قمري از بازيگران تئاتر و سينما بخش‌هايي از کتاب «دا» و «بابانظر» را با رويکرد نمايشي قصه‌خواني اجرا کردند که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

در بخش موسيقي نيز عليرضا عصار به آهنگ‌سازي فواد حجازي از 31 شهريور تا 2 مهر در تالار انديشه اقدام به برگزاري کنسرت كرد و ارکستر نواي صلح قطعه «فتح» از 3 تا 6 مهر ساعت 19 در همين تالار بر روي صحنه رفت.

عليرضا عصار در مورد اجراي مناسبتي اين برنامه معتقد است: من قطعات متعددي در طول فعاليت هنري‌ام براي دفاع مقدس اجرا کرده‌ام، در اين آثار به موضوعات مختلفي چون شهدا، جانبازان و خانواده‌هاي آنان پرداخته‌ام. در جشنواره فرهنگي «عصر سوره» نيز برخي از آنها را به همراه گروه «کوچ» جدا از يك اجراي سفارشي، اجرا كردم و اميدوارم مورد توجه مردم قرار گرفته باشد.

 همچنين، گروه‌هاي مختلف محلي از نقاط مختلف ايران در محوطه باز حوزه هنري به اجراي برنامه و همايش موسيقي دفاع مقدس نيز از 3 تا 5 مهرماه در تالار انديشه 2، از ساعت 16 با حضور کارشناسان به بررسي موسيقي دوران دفاع مقدس پرداختند.

در ادامه، بخش خاطره‌گويي نيز از ديگر بخش‌هاي مورد علاقه استقبال‌كنندگان از عصرسوره محسوب مي‌شد كه به نوبه خود توانست نشاط و شادماني را در فضاي اين حوزه‌هنري ايجاد كند.

استقبال مخاطبان از برنامه‌هاي امسال حوزه‌هنري همچون نمايش‌ها، کنسرت‌ها و شب‌هاي خاطره كه نياز به سالن داشتند، مسوولين ناگزير به اختصاص سالن اضافه مي‌شدند، همچنين به دليل پر شدن سالن‌ها گاه به پخش از مانيتورها در فضاي باز روي مي‌آوردند كه به‌خوبي نشانگر ميزان استقبال علاقمندان بود.

رياست حوزه‌هنري سازمان تبليغات اسلامي هم در اين باره، توضيح داد: استمرار راه پرافتخار شهدا راه ماندگاري است و ما در مدت برگزاري جشنواره فرهنگي هنري «عصر سوره» شاهد استقبال خوب نسل جوان از برنامه‌هايي با موضوع دفاع مقدس بوديم كه اين روند نشان مي‌دهد، نسل جوان نيز هويتش را در همين مسيري كه شهداي گرانقدر طي كرده‌اند، مي‌جويد. به‌گونه‌اي كه در اين مدت برگزاري جشنواره در سالن اصلي حوزه هنري، تالار «انديشه» بيش از شش هزار نفر حضور داشتند.

وي افزود: طي مدت برگزاري جشنواره فرهنگي هنري «عصر سوره» بيش از 18 هزار نفر از صبح تا پاسي از شب برنامه‌هاي ما را دنبال مي‌كردند و همچنين بيش از حدود 200 نفر هنرمند در حوزه‌هاي مختلف هنري در برگزاري و بازديد از برنامه‌ها مشاركت داشتند.

لازم به ذكر است، در اين جشنواره خبرنگاران تمام حوزه‌هاي خبري رسانه‌هاي مختلف، با ارائه كارت خبرنگاري مي‌توانستند از برنامه‌هاي متنوع جشنواره هنري «عصر سوره» به صورت رايگان استفاده كنند.

قائم مقام معاونت هنري حوزه هنري درباره بخش‌هاي پرمخاطب «عصر سوره» توضيح داد: برنامه‌هاي شب شعر که هر شب با حضور 10 شاعر در باغ شعر حوزه در فضاي باز برگزار ‌شد، نمايشگاه محصولات فرهنگي، ايستگاه و نمايشگاه عکس، گالري هنرهاي تجسمي از بخش‌هايي به شمار مي‌رفت كه توانست بازديدکنندگان خوبي را به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بياورد.

يكي از ديگر دلايل استقبال علاقمندان از برنامه‌هاي متنوع اين حوزه هنري ارائه محصولات فرهنگي است. به بيان ديگر اين جشنواره توانست از اين راه بسته‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي را در کنار هم عرضه كند.

حجت‌الاسلام غلامي، با بيان اينکه برگزاري چنين برنامه‌هايي حوزه هنري را با نشاط و زنده نگه مي‌دارد، گفت: اين برنامه‌ها در جامعه ايجاد اميد مي‌کند. ارتباط مردم با هنرمندان حوزه بيشتر و سبب فايده خواهد شد و قطعا فضاي حضور تازه‌اي را براي هنرمندان باز خواهد کرد. در نتيجه خط‌هاي توليد متعددي را در عرصه هنر و فرهنگ فراهم مي‌کند و ان‌شاءالله شاهد منشاء آثار خير آن در آينده نزديک باشيم.

در ادامه، قائم مقام معاونت هنري هم درباره ايجاد انگيزه در هنرمندان، اظهار كرد: هنرمنداني که در اين روزها به جشنواره آمده‌اند از حضور مردم متعجب و مشعوف شده‌اند و امکان گفتگوي از نزديک با مخاطبان روي آنها تاثير مثبت گذاشته و آن‌ها براي خلق آثار تازه‌تر و بهتر سر ذوق آورده است. به اعتقاد ما برگزاري اين جشنواره‌ها حلقه مفقوده‌اي است که اتفاقا روي توليد اثر مي‌گذارد و ارائه خوب محصولات و برگزاري جشنواره‌هاي مشابه عامل بالا رفتن توليد است. اگر هنرمندان با حجم تقاضاي موجود آشنا شوند روي آن‌ها تاثير مي‌گذارد و اين يکي از مهم‌ترين اهدف جشنواره «عصر سوره» است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز درباره برگزاري جشنواره هنري «عصر سوره» عنوان كرد: حوزه هنري برنامه بسيار خوبي را برگزار کرده و توده‌هاي مردم را از اقشار و عقايد مختلف گرد هم آورده است.

وي افزود: حوزه هنري با برگزاري برنامه‌هايي چون شب خاطره و گردهمايي رزمندگان و جانبازان و مردم در کنار هم توانسته اقدام خوبي را در راستاي حفظ فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه و همچنين فرهنگسازي‌هاي اين عرصه داشته باشد.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: برنامه ‌هاي «عصر سوره» در کنار تنوع و جذابيتي که دارد از عمليات‌ها و شرايط سخت جنگ براي جوانان بهترين درس‌ها را داشته و عبرت‌انگيز است.

محسن مومني هم درباره ارتباط متقابل هنرمندان و مردم در اين جشنواره، گفت: يکي از سه شاخصه هنر مقبول در حوزه، مردمي بودن است، بنابراين گفت و گوهاي رودرروي هنرمندان و مخاطبان‌شان براي بازيابي مخاطبان حوزه هنري دهه چهارم، بسيار مؤثر خواهد بود.

نمايشگاه محصولات حوزه هنري در زمينه دفاع مقدس نيز در کتاب‌فروشي انتشارات سوره مهر برپا شد و مخاطبان مي‌توانستند از راه‌هايي همچون مشاهده مستقيم آثار قرار گرفته در ويترين‌هاي فروشگاه، كتابچه راهنماي توليدات سوره‌مهر و جزوات مجموعه‌هاي توليد شده در اين انتشارات با توليدات اين انتشارات سوره‌مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي آشنا و در صورت تمايل آن‌ها را خريداري كنند.       

در بيان چرايي استقبال مردم از اين جشنواره مي‌توان گفت: مهم‌ترين دليل استقبال مردم از نخستين جشنواره «عصر سوره» را ارائه بسته‌هاي فرهنگي متنوع و متکثر و توجه به تمامي شاخه‌هاي هنري و ادبي دانست كه به همت موسسه هنرهاي تصويري سوره تهيه و توزيع شده بودند.           
در جريان برگزاري جشنواره هنري «عصر سوره» سه بسته فرهنگي از بهترين آثار سينماي دفاع مقدس که در طول سي سال، به مرحله توليد و اجرا رسيده‌اند به رسم يادبود به مهمانان داراي كارت هديه اين جشنواره داده شد. بسته اول از سه بسته فرهنگي شامل فيلم‌هاي آخرين شناسايي، چشم شيشه‌اي، خداحافظ رفيق، حمله به اچ 3، وصل نيکان و فيلم هراس است كه در بسته‌بندي درخور توجه‌اي در ميان مخاطبان عرضه شد.

آثار توليد شده انتشارات سوره‌مهر با محوريت دفاع مقدس مخاطبان بسياري را به تماشا مي‌كشاند كه نشان از توجه مخاطبان آمده به اين دسته از آثار است. نمايشگاه ملي کتاب دفاع مقدس که در اصفهان در حال برگزاري است هم شاهد ديگري بر درستي اين مطلب است. در اين نمايشگاه کتاب «دا» به عنوان پرفروش‌ترين کتاب نمايشگاه، مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

در مجموعه دوم فيلم‌هاي تارا و تب توت فرنگي، بلمي به سوي ساحل، خاکستر سبز، گذرگاه، مهاجر و ديدار را مي‌توان مشاهده كرد. بسته سوم از اين بسته فرهنگي، فيلم‌هاي هيوا، شيدا، فرزند خاک، سجاده آتش، بر فراز فاو (مستند)، يک روز زندگي با اسرا (مستند)، سرباز کوچک (نيمه بلند)، روزي خواهد آمد (کوتاه)، سقاي تشنه لب (کوتاه)، ريحانه (کوتاه)، قاصد (کوتاه) و معبر (کوتاه) را شامل مي‌شود.

يكي از نكاتي كه در پايان هر فعاليت فرهنگي بايد بدان توجه كرد، بازخورد اقدامات انجام شده و كسب تجربه براي برگزاري حركت‌هاي مشابه است.    
حمزه زاده در پاسخ به اين پرسش که چگونه مي‌توان از بازخوردهاي اين جشنواره در تجربه‌هاي بعدي استفاده کرد، گفت: ما هر روز از حاضران نظرسنجي و بازخورد جشنواره را بين مخاطبان بررسي كرده‌ايم. يکي از موضوعاتي که مخاطبان درخواست کرده‌اند اين است که برنامه‌ها داراي همزماني نباشد. موارد ديگر را هم مورد بررسي قرار داده‌ايم و در برنامه‌هاي بعدي اين نقاط را تقويت خواهيم کرد.

رييس حوزه هنري درباره نقش حوزه‌هنري در برگزاري جشنواره‌هاي مشابه در راستاي دفاع از آرمان‌هاي انقلاب، گفت: در اين ميان حوزه هنري که اساسا براي دفاع هنري از آرمان هاي انقلاب و اسلام ناب محمدي(ص) به وجود آمده است، نقشي ممتاز و منحصر به فردي در پرداختن به اين موضوع داشته و دارد. حوزه هنري در اين ميدان داراي کارنامه قابل قبول و مورد احترامي است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ محسن رضايي، گفت: حوزه هنري فعاليت‌هاي خوبي داشته و دارد و از نهادهايي است که فرهنگ‌سازي‌ عرصه دفاع مقدس را آگاهانه و دقيق انجام داده است، از اين‌رو به عنوان يک رزمنده از مسئولان حوزه هنري نهايت تشکر را دارم.

محسن مومني درباره كارنامه حوزه‌ هنري توضيح داد: حوزه هنري تاكنون با توليد و انتشار 790 جلد کتاب در گونه‌هاي شعر، داستان، خاطره و پژوهش جايگاه نخست را داراست. همچنين بخش سينمايي حوزه، تا امروز با توليد 23 فيلم بلند سينمايي، 12 فيلم کوتاه و 13 فيلم مستند مقام اول را در ميان ارگان‌ها و نهادهاي ديگر دارد.

اين فعال ارشد فرهنگي، عنوان كرد: همين طور در رشته‌هاي ديگر هنري هنرمندان حوزه درعرصه دفاع مقدس اداي وظيفه کرده‌اند. به اعتقاد ما اين گنج عظيم هنوز ناشناخته است و هنرمندان ما مي‌توانند با غرور و تفحص در اين معدن لطايف و معارف، هنر ايران را جهاني کنند.          

رييس مركز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري؛ سيد مسعود صفوي، در جريان بازديد از جشنواره هنري «عصر سوره» عنوان كرد: اين جشنواره هم از جهت گردهم آوردن هنرمندان مختلف در يک مکان و هم به جهت جذب مخاطبان عام، در نوع خود اتفاقي در خور توجه و فرخنده است.    
گفتني است، جشنواره «عصر سوره» به مناسبت بزرگداشت سي‌امين سال آغاز دوران دفاع مقدس از 31 شهريورماه تا 7 مهرماه 1389 در حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، برگزار شد.    

 

سه‌شنبه 13 مهر 1389 - 16:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری