چهارشنبه 18 تير 1399 - 4:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

کتاب قصه ديروزها، راز فرداها

 

 

شعار و پيام سال 1372 كه از سوي دکتر مهدخت کشکولي با عنوان «کتاب قصه ديروزها، راز فرداها» صادر شد به روشني مي‌تواند نقش ادبيات كودك را در زندگي آدمي نشان دهد. آنچه امروز مي‌دانيم به يقين مي‌تواند به ما بگويد كه فردايمان چگونه شكل خواهد گرفت.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، برخي از افراد در همهمه‌ي زندگي از پله‌هاي ترقي بالا مي‌آيند و چهره مي‌شوند و گاهي بعد ار رفتنشان چهره‌‌هاي ماندگار ناميده مي‌شوند! منوچهر احترامي (طنزپرداز و نويسنده‌ي ادبيات کودک و نوجوان) يكي از چهره‌هاي ادبي ماندگار كشورمان است كه پيش از رفتنش هم ماندگار بود.

احترامي سال 1320 به دنيا آمد و در رشته‌ي حقوق تحصيل کرد. او طنزنويسي را در دوران نوجواني از نشريه‌ي توفيق آغاز و با اسامي مستعاري همچون م. پسرخاله، الف اينکاره و م. وقايع‌نويس در مطبوعات، راديو، تلويزيون و نشريات توفيق و گل‌آقا قلم زد. احترامي يكي از چهره‌هاي آشنا براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان است.

حسني نگو يه دسته گل، دزد و مرغ فلفلي و مجموعه‌ي کتاب‌هاي بچه‌ها من هم بازي (مجموعه‌ي آثار وي درنشريه‌ي بچه‌ها ... گل‌آقا) از نمونه آثار وي به شمار مي‌روند كه با انتشار آن‌ها توانست رتبه كيفي ادبيات كودك و نوجوانان را در كشور ارتقا بخشد.

نام منوچهر احترامي در كنار نام‌هاي آشنايي همچون محمود حكيمي، جعفر ابراهيمي (شاهد) و مهدي آذري يزدي براي هميشه در تاريخ ادبيات كودك و نوجوان كشورمان خواهد درخشيد.

منوچهر احترامي يكي از قصه نويسان همكار با حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بود و بسياري از آثار او تاكنون از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

انتشارات سوره مهر يكي از انتشارات فعال كشورمان است كه توانسته در ماه‌هاي اخير در به چاپ رساندن كتاب‌هاي ويژه كودك و نوجوان سابقه درخشاني از خود در كارنامه توليدي‌اش برجاي بگذارد.

يازدهم مهر جاري از سوي سايت اين انتشارات خبر به چاپ چهارم رسيدن كتاب محمدرضا بايرامي را با عنوان سايه ملخ شاهد بوديم.

«سايه ملخ» روستايي نويسي است كه بومي‌گرايي در آن با روان و سليس بودن داستان، نثر ساده و زيبايي را به مخاطب ارائه كرده است. زندگي روستايي همراه با سنت‌هاي حاكم بر فضاي روستا در قالب شخصيت مردسالاري به وضوح در داستان به چشم مي‌خورد.

در مجموعه «پاينده و زنده باد ايران»، نوزده شعر از شاعران کودک و نوجوان از جمله شعرهاي «ايران» جعفر ابراهيمي (شاهد)، «ميهن خوب من» و «اي ميهن من» اسدالله شعباني، «سرزمين نور» و «شعر وطن» جواد محقق، «ديروز و امروز» داوود لطف الله، «از کوير ... تا خليج» مهري ماهوتي آمده است كه خبر انتشارش شهريور جاري به گوشمان رسيد.

در همين ماه شاهد انتشار كوچه باران به مناسبت هفته دفاع مقدس هم بوديم. «کوچه باران» مجموعه سروده هاي دفاع مقدسي عبدالرضا رضايي نيا که براي گروه سني نوجوان نوشته شده است.

در اين راستا در شهريور هم خبر انتشار کتاب «نردباني براي چيدن نارنج» را در آينده‌اي نزديك شاهد بوديم. اين كتاب روايت زندگي سردار سرلشکر احمد کاظمي،نوشته کرامت يزداني است که در ادامه مجموعه «قصه فرماندهان» به زودي از سوي سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر مي‌شود.

«داستاني كه تمام نمي‌شود» داستان زندگي شهيد مرتضي مطهري که به قلم احمد عربلو نوشته شده و در ابتداي شهريور از سوي انتشارات سوره مهر به چاپ چهارم رسيد تا گامي ديگر در راستاي ارتقاي جايگاه ادبيات كودك و نوجوان در كشور باشد.

اين کتاب اولين کتاب از مجموعه کتاب هاي قصه «قهرمانان انقلاب » و توليد دفتر کودک و نوجوان مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است.

داستان اين کتاب در 13 فصل، يا به تعبير نويسنده در 13 روايت بازگويي مي‌شود. شخصيت اول داستان، يك معلم نويسنده است كه قرار است داستاني از زندگي شهيد مطهري بنويسد.

چاپ سوم «بچه هاي سنگان» نوشته حسين فتاحي خبر ديگر اين انتشارات در ششم شهريور بود. اين کتاب در راستاي رويکرد اين انتشارات در سال 88 مبني بر توجه به توليد و انتشار کتاب براي گروه سني نوجوان بعد از سال ها بازتوليد و تجديد چاپ شده است.

در همين روز رودابه حمزه اي؛ نويسنده کتاب هاي کودک و نوجوان از انتشار 6 کتاب در سوره مهر خبر داد و گفت: «آقا مهدي جان سلام»، مجموعه سه جلدي «دست بزنم به چاقو»، «دست بزنم به کبريت» و «دست بزنم به قليون»، «خيال صورتي» و «مجموعه مهرباني» که همگي در قالب شعر هستند در آينده‌اي نزديك از سوي سوره مهر منتشر مي‌شوند.

کتاب«قصه شنيدني دايي جان» نوشته سعيد هاشمي شامل هشت داستان طنز با عنوان هاي «غروبي به رنگ خاکستري»، «دزدها»، «هزار پا»، «يک مسئله مشکل»، «قصه ي شنيدني دايي جان»، «گربه اي که آبرو داشت»، «خوابم پريده است» و«گرگ ها،يملک ها» است که اولين بار در سال 1383 منتشر شد و خبر تجديد چاپش در دوم شهريور جاري از سوي سوره مهر به گوشمان رسيد.

در آغاز ماه آخر تابستان کتاب «کارآگاه سرکرده» نوشته داريوش عابدي که همين چندي پيش پس از 13 سال تجديد چاپ شده بود، از سوي سوره مهر به چاپ سوم رسيد.

آنچه با هم مرور كرديم؛ اشاره‌اي كوتاه بر فعاليت انتشارات سوره‌مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به مناسبت فرارسيدن روز جهاني كودك در شانزدهم مهر جاري بود. اشاره‌اي كوتاه كه شايد از اين راه توانسته باشيم بازتاب فعاليت‌هاي اين بخش از  جامعه ادبي كشور؛ نويسندگان و از سوي ديگر انتشارات سوره مهر باشيم. انتشاراتي كه از مجموعه فعاليت‌هاي آن مي‌توان دريافت سوره  مهر بيش از يك انتشارات تاكنون در عرصه‌ چاپ و نشر كتاب ظاهر شده است.

هر چيز که زير آفتاب آمده است                         با حکمتي از روي حساب آمده است                                            

خواهي که درآوري سر از کار جهان                    بگشاي و بخوان که در کتاب آمده است

 

 

 

سه‌شنبه 13 مهر 1389 - 11:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری