سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

بازنگري در برنامه‌هاي قرآني لازمه تحقق اهداف است

 

 

مديركل تبليغات اسلامي كردستان بازنگري در برنامه‌هاي قرآني را لازمه تحقق اهداف ديني و قرآني دانست.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي کردستان حجت‌الاسلام مسعود صفي‌ياري در نشست توجيهي كارشناسان و مربيان مجري طرح قرآني مصباح‌الهداي كردستان اظهار داشت: دوري از فضاهاي تكراري، غيرجذاب و كسل كننده و توجه به اقتضائات جامعه و نيازهاي منطقه در برنامه‌ها و طرح‌هاي قرآني ضروري است.

وي افزود: براي بسط و گسترش فعاليت‌هاي قرآني بايد اول خودمان قرآني باشيم و با بهره‌گيري از آيات قرآن كريم آن را نيز به جوانان و نوجوانان و ساير اقشار جامعه بياموزيم.

وي خاطرنشان كرد: جوانان و نوجوانان به مربيان قرآن به عنوان يك الگو مي‌نگرند و اگر مربيان نتوانند خود را بر اساس آموزه‌هاي ديني و دستورات قرآني وفق دهند نمي‌توانند سرمشق خوبي براي ديگران به ويژه جوانان باشند.

مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان با اشاره به استعداد استان كردستان در بخش فضاي قرآني ادامه داد: اين استان ظرفيت‌هاي لازم را براي اجراي طرح‌هاي قرآني دارد و تنها بايد برنامه‌ريزي اساسي و درستي در اين راستا صورت پذيرد.

صفي‌ياري با تأكيد بر فعال كردن سرمايه‌هاي قرآني تصريح كرد: قرآن بايد در متن زندگي جامعه وارد شود.

وي بيان داشت: طرح قرآني مصباح‌الهدي براي نخستين بار توسط اداره كل تبليغات اسلامي كردستان در مدارس راهنمايي استان برگزار مي شود.

مديركل تبليغات اسلامي كردستان اظهار داشت: در راستاي اجراي اين طرح كه به مدت سه سال اجرا مي‌شود، بايد دانش‌آموزان با روخواني، روانخواني، تجويد، تفسير و مفاهيم قرآن كريم و احكام شرعي به خوبي آشنا شده باشند.

صفي‌ياري در پايان اضافه كرد: برخي افراد از ابتدايي‌ترين مسائل شرعي نيز ناآگاه هستند كه با اجراي اين طرح بايد بتوان مسائل شرعي را نيز به افراد مورد نظر آموزش داد.

طرح مصباح‌الهدي در 40 مدرسه كردستان اجرا مي‌شود

در ادامه اين نشست سرپرست دارالقرآن كريم اداره‌كل تبليغات اسلامي كردستان از اجراي طرح مصباح‌الهدي شهرستان سنندج در 40 مدرسه اين شهرستان خبر داد.

ناصر عليپور اظهار داشت: اين طرح به مدت سه سال و در مدارس راهنمايي دختر و پسر سطح كردستان اجرا مي‌شود.

وي افزود: اين طرح ابتدا در مازندران آغاز شد و استان كردستان نيز اين طرح را با توجه به اهميت دادن به فعاليت‌هاي قرآني از مهرماه سال‌جاري در استان به اجرا درآورد.

سرپرست دارالقرآن كريم اداره‌كل تبليغات اسلامي كردستان خاطرنشان كرد: اين طرح به صورت بومي در سطح استان نيز براي دانش‌آموزان راهنمايي به اجرا در مي‌آيد.

وي ادامه داد: منابع طرح ياد شده در شهرهاي اهل تسنن و اهل تشيع استان كردستان براساس مذهب دانش‌آموزان مربوط به هر شهرستان برنامه‌ريزي و تدوين شده است.

عليپور در سخنان خود تصريح كرد: در شرايطي كه دشمنان درصدد تضعيف دين اسلام هستند اجراي طرح‌هاي قرآني و ارتقاي سطح فعاليت‌هاي ديني در جامعه براي مقابله با توطئه دشمنان ضروري است.

سرپرست دارالقرآن‌الكريم اداره‌كل تبليغات اسلامي كردستان يادآور شد: امروز دشمنان مي‌دانند كه ديگر نمي‌توانند با مسلمانان در بيفتند براي همين به اعتقادات آنها حمله مي‌كنند و با اهانت به ساحت مقدس قرآن كريم سعي در از بين بردن مقدسات اسلام دارند.

وي ادامه داد: امروز مسلمانان بايد بيش از هر زمان ديگر بيدار باشند و با حركت در مسير قرآن و تقويت بعد معنوي جامعه در برابر دشمنان بايستند.

سرپرست دارالقرآن الكريم اداره‌كل تبليغات اسلامي كردستان اضافه كرد: رجوع به باطن قرآن و عمل كردن به دستورات اين كتاب آسماني امري لازم و ضروري است و بايد مورد توجه تك تك مسلمانان به ويژه مربيان قرآن كريم باشد.

تدريس 240 ساعت قرآن كريم در مقاطع راهنمايي كردستان‌

 مدير اجرايي طرح مصباح‌الهدي كردستان نيز  در ادامه از تدريس 240 ساعت قرآن كريم در مدارس مقطع راهنمايي دخترانه و پسرانه اين استان در سال‌ جاري خبر داد.

سميرا عباسي اظهار داشت: اين طرح در شش ترم در 40 مدرسه مقطع راهنمايي و با هدف نهادينه كردن فرهنگ قرآن كريم در استان كردستان برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه هر سال دو ترم از اين طرح در استان تدريس مي‌شود، افزود: مربيان قرآن كريم بايد تدريس  اين طرح را بر اساس شيوه‌نامه ابلاغي پيش ببرند.

وي با اشاره به اينكه اين طرح در سه بخش روخواني و روانخواني، تفسير و مفاهيم قرآن و احكام به اجرا درمي‌آيد، خاطرنشان كرد: بر اساس اجراي اين طرح احكام شرعي بر اساس دستورالعمل بايد آموزش داده شود.

مدير اجرايي طرح مصباح‌الهدي استان كردستان ادامه داد: مباحثي در بخش احكام ويژه بانوان ذكر شده كه بايد با همكاري بانوان مربي قرآن كريم آموزش داده شود.

عباسي يادآور شد: در هر ترم آموزشي نيز 42 ساعت قرآن كريم به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌شود كه از اين ميزان ساعت آموزشي دو ساعت ويژه آزمون پاياني ترم است.

وي اضافه كرد: مربيان قرآن طرح مصباح‌الهدي در صورت تمايل و توانايي خود مي‌توانند سؤالات پايان دوره را براي آزمون اين طرح طرح كنند و در صورت لزوم مي‌توانند اين سؤالات را با همكاري دارالقرآن شهرستان‌هاي استان طرح و تهيه كنند.

وي در پايان سخنان خود بيان داشت: اين طرح كه براي نخستين بار در استان كردستان به اجرا درمي‌آيد در صورتي مي‌تواند نتايج موثري داشته باشد كه مربيان با تلاش و توانمندي هر چه بيشتر دانش‌آموزان را آموزش دهند و ايجاد انگيزه لازم را در ميان آنها براي رغبت در يادگيري قرآن كريم فراهم كنند.

در اين جلسه مربيان و كاشناسان قرآن كريم طرح مصباح‌الهدي شهرستان‌هاي استان كردستان حضور داشتند.

عدالت ناصري

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 13 مهر 1389 - 8:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری