پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 18:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

جشنواره بايد بر جامعه تأثير بگذارد

 

 

گفتگو با مرتضي گودرزي ديباج، مدير واحد تجسمي حوزه هنري

 

 سي سال پيش وقتي در چنين روزهايي اولين اخبار مربوط به جنگ تحميلي شنيده مي‌شد، هيچ كس فكرش را هم نمي‌كرد كه بزرگترين حماسه انقلاب در حال شكل‌گيري است. حماسه‌اي كه تا سال‌هاي سال، محوريت آثار هنرمندان بزرگ را به خود اختصاص دهد. امسال به مناسبت سي‌امين سالگرد آغاز دفاع مقدس،‌حوزه هنري تصميم به برگزاري جشنواره‌ ادبي- هنري «عصر سوره» با موضوع دفاع مقدس گرفت. جشنواره‌اي كه قرار است ماحصل فعاليت‌هاي حوزه را از آغاز شكل‌گيري تا به امروز نمايش بدهد و براي مردم يادآور همان روزهايي باشد كه حماسه‌مان داشت كامل مي‌شد. به اين مناسبت گفت‌وگويي داشتيم با مرتضي گودرزي ديباج، مدير واحد هنرهاي تجسمي حوزه. دكتر آدم‌ خوش‌صحبتي است و وقتي از جنگ صحبت مي‌كند مي‌تواني شور حماسه را در گفت‌هايش دنبال كني.

 

مبناي شكل‌گيري جشنواره «عصر سوره» چه بود؟ و چه طور برنامه‌هاي آن شكل گرفت؟

به مناسبت سي‌امين سال دفاع مقدس قرار بر اين شد كه جشنواره‌اي داشته باشيم تحت عنوان جشنواره هنري دفاع مقدس كه شامل نمايشگاهي از مجموعه فعاليت‌هاي هنري حوزه چه در بخش تجسمي و چه در بخش‌هاي ديگر باشد به علاوه آيين‌ها و مراسم ويژه ديگر. به حمدالله اين جشنواره شكل گرفت و اميدواريم تداوم داشته باشد.

 

بخش هنرهاي تجسمي حوزه هنري از همان روزهاي آغازين انقلاب تا امروز بسيار فعال عمل كرده است، چه برنامه‌هايي براي ارائه فعاليت‌هاي اين بخش در نظر داريد؟ و اين برنامه‌ها در حوزه تجسمي چگونه شكل گرفته است؟

برنامه‌هاي هنرهاي تجسمي در خود بخش تجسمي شكل گرفته است و قرار است برنامه‌هاي اين بخش در كنار ساير بخش‌ها ارائه بشود. ما نمايشگاه نقاشي و آثار حجمي دفاع مقدس در موزه هنر انقلاب و نمايشگاه طراحي در گالري مرحوم ابوالفضل عالي را هر روز ساعت 9 تا 20 برگزار مي‌كنيم. يك كارگاه طراحي و يك كارگاه مجسمه‌سازي هم داريم.

 

جاي خوشنويسي، نگارگري و كاريكاتور در اين فعاليت‌ها خالي نيست؟

نه اين گونه نيست. ما برنامه‌هاي متنوعي داريم. علاوه بر طراحي و نقاشي كارهاي گرافيكي، حجم‌سازي هم ارائه مي‌شود.

 

با توجه به سابقه هنري و فعاليت‌تان در حوزه، به نظر شما اين جشنواره‌ها چقدر توانسته‌اند در نهادينه كردن ارزش‌هاي دفاع مقدس و انقلاب مؤثر باشند؟

قطعاً تأثير دارد اما اينكه مثبت است يا منفي، عميق است يا سطحي؟ جاي بحث دارد. هر جشنوره‌اي به طبع خودش و مقتضياتي كه دارد و نوع سازماندهي و موارد ديگر، تأثيرات خاصي دارد با يك نمره ويژه. اما من معتقدم اگر بنا است جشنواره مؤثر باشد بايد به دو جريان توجه داشت. اگر اين دو جريان ديده نشود هيچ ارزشي ندارد. يكي جرياني است كه قبل از جشنواره اتفاق مي‌افتد و ديگري جرياني است كه با پايان جشنواره، آغاز مي‌شود. به خصوص جريان پاياني مهم‌تر است. جشنواره برگزار كردن يعني يك سازمان فكري، فرهنگي هنري و يا تركيبي از اين‌ها را ديدن و براي ايجاد يك تغيير يا تعميق يك باور، هنجار و يا يك ارزش در جامعه روي آن كار كردن. اگر اينها نباشد جشنواره از جريان‌سازي تهي مي‌شود و آن تأثيري را كه بايد، نمي‌تواند بر جامعه بگذارد. اگر در جشنواره برگزار كردن به اين دو جريان توجه نداشته باشيم، به هيچ وجه جشنواره مؤثر نيست و به اعتقاد من يك جور اتلاف وقت است.

 

چرا دانشجويان ما در اين زمينه‌ها كمتر فعاليت مي‌كنند؟

كسي كه مي‌گوييم دانشجو است، ميانگين سني‌اش چقدر است؟ چند سالش است؟ الان سي‌ سال از آغاز جنگ مي‌گذرد و ما در سي و دومين سال انقلاب هستيم. دانشجويي كه الان در مقطع فوق ليسانس است زماني كه جنگ شروع شده تازه به دنيا آمده است. ربطي ندارد كه بگوييم چون جوان‌ها حضور ندارند پس بي‌تفاوت هستند. نه! اين جوري نيست. جوان بايد براي اجراي يك اثر، حسي بگيرد. الان وقتي خبري از غزه و فلسطين و مسائل ديگر جهان اسلام داريم عكس‌العمل جوانان نزديك‌تر است. به دليل انيكه مواردي را مي‌بينند و حس مي‌كنند. بنابراين مشاركت هم دارند. اما در مورد اين جشنواره چيزي كه ما خصوصاً برايمان مهم بود بحث طراحي بود و طراحي چون بار اكسپرسيوني خاصي را بايد به دنبال بكشد، بنابراين هنرمند بايد احساس جنگ را درك كرده باشد و به واسطه احساس خود با ماجرا ارتباط برقرار كند. بنابراين طبيعي است كه دوستان جوان ما در بخش طراحي اين ارتباط را با جنگ تحميلي ديرتر داشته باشند، در صورتي كه در بخش حجم بچه‌هاي جوان خوب استقبال مي‌كنند.

 

به عنوان سؤال پاياني، پيش‌بيني مي‌كنيد به طور كلي استقبال از جشنواره به چه صورت باشد؟

ما پيش‌بيني مي‌كنيم با توجه به سي‌امين سالگرد دفاع مقدس از برنامه‌ها خوب استقبال شود. علاوه بر آن حوزه براي اولين بار وارد اين فضا مي‌شود و فعاليت‌هاي چندين ساله خود را به صورت يكباره نمايش مي‌دهد. ضمن اين كه برنامه‌ها هر شب به صورت زنده، پخش تلوزيوني دارد و من از اين طريق هم مي‌توانند در جريان اخبار و اطلاعات جشنواره قرار گيرند.

 مريم ميرمحمدي

 

چهارشنبه 7 مهر 1389 - 16:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری