جمعه 9 خرداد 1399 - 9:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

شكل‌گيري يك پيشنهاد در ذهن و ضرورت وجود كارگروه نظام پيشنهادها در سازمان

 

«بين تصميم گرفتن و خواستن و شوق پيدا كردن تا رسيدن به آن نقطه مطلوب، يك فاصله‌اي وجود دارد كه اين فاصله جز با همت، با تلاش، با قبول زحمت، با عرق ريختن و كار را دنبال كردن به دست نمي‌آيد.»

مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي)

 

گاهي بر اثر تجارب خود و ديگران، فكر كردن، مطالعه و نظير اين‌ها، جرقه‌اي در ذهن زده مي‌شود. فرد مي‌بايست بلافاصله ايده ايجاد شده را يادداشت و سپس تكميل نمايد.

موضوع ايده يكي از موارد زير خواهد بود:

-        يك فكر جديد براي بهتر شدن كار.

-        ايده‌ايي براي افزايش بهره‌وري فعاليت‌هاي سازماني و ارتقاء آن.

-        ايده‌ايي براي افزايش رفاه و ايمني كاركنان.

-        يك راه حل جديد براي حل يك مشكل.

-        يك برنامه جديد براي ايجاد تحول در سازمان و بهبود خدمات و افزايش اثربخشي و كارآيي در امور.

-        ابداعي نوع به منظور تحول در ارائه خدمات جديد.

افكار جديد فرد را به تكاپو وا مي‌دارد كه اقدامي را شروع كند و يا اين كه ايده نو خود را با كسي در ميان بگذارد. عكس‌العمل‌هاي متفاوتي در برخورد با فكر جديد وجود خواهد داشت كه از جمله مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

1- به علت بي‌اطلاعي فرد مخاطب نسبت به فكر نو احساس كاستي و ناداني كند، خود را به بي‌اعتنايي بزند.

2- به نظر مخاطب فكر نو عجيب و غيرطبيعي جلوه كند و يا آن را خنده‌دار و مسخره تصور كند.

3- ممكن است فرد مخاطب احساس كند كه اين فكر نو سبب متزلزل شدن جايگاه وي از جهات مختلف مي‌شود و يا احساس اينكه ناتوان از ارائه انديشه بوده و به همين خاطر آن را نفي مي‌كند.

4- گاهي مخاطب از كنار فكر نو با اينكه مي‌داند از نكات ارزشمندي برخوردار است بي‌اعتنا عبور مي‌كند لكن پس از مدتي از آن استفاده مي‌كند بدون اطلاع فردي كه اين فكر را بيان كرده است.

در سازمان اگر مكان مناسبي براي پذيرش و برخورد با اين افكار نباشد با توجه به عكس‌العمل‌هاي متفاوتي كه بيان شد اين احتمال وجود دارد كه فكر نو كه مي‌توانسته عاملي براي بهبود عملكرد باشد از بين رفته و بلااستفاده بماند.

لكن چنانچه در سازمان نظام و بخشي باشد كه از افكار و ايده‌هاي نو كاركنان استقبال نمايد و با ارزيابي دقيق و كارشناسانه ايده‌ها را اجرا كند افكار و ايده‌هاي متولد شده رشد كرده و باعث تعالي فرد و سازمان مي‌شوند.

نظام پيشنهادها بر اساس همين نياز در سازمان ايجاد شده است و سعي بر آن دارد كه كاركنان سازمان با فكري آرام و مطمئن به ارائه انديشه‌هاي خود بپردازند و بدانند كه به فكر و ايده آن‌ها اهميت داده مي‌شود.

در واقع كارگروه نظام پيشنهادهاي سازمان بر آن است با بكاربردن شيوه‌ها و آموزش‌هاي مناسب كاركنان را تشويق به ارائه افكار خود نمايد.

 

«ايده نو» رابطي است ميان شما و كارگروه نظام پيشنهادها. 

 

چهارشنبه 7 مهر 1389 - 15:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری