جمعه 9 خرداد 1399 - 10:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

نياز به حمايت از سينماي دفاع مقدس

 

گزارشي از نظرات مسئولين و هنرمندان درباره جشنواره مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس)

 

نظر مسئولين:

محمد خزاعي (دبير يازدهمين جشنواره فيلم مقاومت):

محمد خزاعي درباره ساخت فيلم‌هاي دفاع مقدس گفت: «فيلمسازان شاخص ديگر در عرصه سينماي دفاع مقدس كار نمي‌كنند. البته هر فيلمسازي حق انتخاب ندارد. اما موضوع اين است كه اغلب اين فيلمسازان دچار نوعي دلخوري از برخي رفتارها شده‌اند. ما اين موضوع را در جشنواره مورد آسيب‌شناسي و بازشناسي قرار مي‌دهيم. يكي از عمده‌ترين مشكلات اين فيلمسازان فقدان امكانات و پشتيباني‌هاي لازم در اين حوزه است. تمام كارگردانان سينما و تلويزيون هميشه از وجود بروكراسي‌هاي اداري رنج مي‌برند آن‌ها براي ساخت هر فيلمي بايد هزينه و مبالغ زيادي صرف كنند. حتي شهرك سينمايي دفاع مقدس نيز با مشكل امكانات روبه‌رو است. سازمان‌هايي چون سپاه، ارتش، بسيج و... بايد از اين نوع سينما در بحث امكانات حمايت كنند. بحث سرمايه‌گذاري نيز يكي از دغدغه‌هاي مهم فيلمسازان اين عرصه است. در سينماي دنيا دولت براي يكسري از مضامين سوبسيد در نظر مي‌گيرد و هزينه‌هايي را پرداخت مي‌كند. به طور نمونه امسال فيلمي جنگي از روسيه در كن حضور داشت كه پرخرج‌ترين فيلم تاريخ اين كشور محسوب مي‌شد.»

خزاعي خاطرنشان كرد: «سينماي دفاع مقدس هويت ملي ما است و بايد مورد توجه و حمايت قرار گيرد. بحث اكران نيز يكي از نگراني‌هاي فيلمسازان به شمار مي‌رود. سينمادار حق دارد فيلمي را اكران كند كه به لحاظ اقتصادي براي وي سودآوري داشته باشد. دولت وظيفه دارد حمايت‌هايي را انجام دهد تا از اين طريق سينماها فيلم‌هاي اين‌گونه را اكران كنند و نگران برگشت سرمايه نباشند. سينماي دفاع مقدس كه معرف هويت ما است متأسفانه نتوانسته طي اين سال‌ها در بخش بين‌الملل حضور چنداني داشته باشد. جنگ ما متفاوت از جنگ‌هاي ديگر است زيرا در آن مفهوم ايثار، شهادت و مسائل انساني جاري است. براي اينكه بتوانيم اين مضامين را به دنيا بشناسانيم بايد در بخش بين‌الملل حركت‌هاي مثبتي انجام دهيم. اميدوارم بتوانيم فيلم‌هاي دفاع مقدس را در خارج از كشور اكران كنيم.»

وي در پايان گفت: «بحث پژوهش نيز بايد مورد توجه فيلمنامه‌نويسان و كارگردانان قرار گيرد. ادبيات جنگ ما در اين سال‌ها رشد زيادي كرده است اما سينما و تلويزيون تنها 10 درصد از گنجينه‌هاي دفاع مقدس را به تصوير كشيده است. هنوز مسألي وجود دارد كه اگر به تصوير كشيده شود مورد توجه مخاطبان قرار گيرد.»

سيدمحمد حسيني (وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي):

سيدمحمد حسيني درباره جشنواره دفاع مقدس (مقاومت) گفت: «برگزاري جشنواره فيلم دفاع مقدس كاري ارزشمند است و ما نياز به طرح مكرر و مداوم فرهنگ و ارزش‌هاي دفاع مقدس داريم. جشنواره فيلم دفاع مقدس مي‌تواند زمينه‌ساز وفاق و همبستگي شود به ويژه اين كه اين اتفاق همزمان با سي‌امين سال گراميداشت هفته دفاع مقدس برپا مي‌شود.

به دليل ارزش‌ها و ظرفيت‌هاي نهفته در ذات دفاع مقدس و سينماي مقاومت خيزش بين‌المللي را آغاز نماييم و انتخاب رويكرد بين‌المللي براي جشنواره انتخاب درستي بود.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به تهديدات كشورهاي غربي و استكبار جهاني و تحريم‌هايي كه به زعم آن‌ها خردكننده و شكننده است، خاطرنشان كرد: «كشور و ملت ما با تكيه به پايگاه‌هاي اعتقادي و ايماني و پشتوانه‌هاي فرهنگ دفاع مقدس و نيز، با درايت‌ها و هوشياري رهبري و مسئولان نظام گزندي نمي‌بيند و همه اين‌ها مرهون وحدت و وفاق است.»

وي با بيان اين كه لازم است جشنواره به صورت دوسالانه و بدون وقفه برگزار شود، تأكيد كرد: «ضروري است با كمك رسانه‌هاي گروهي و صدا و سيما و نيز از  طريق مراكز استاني راديو و تلويزيون اطلاع‌رساني گسترده‌اي صورت گيرد و شور و نشاط مضاعفي در كشور ايجاد شود.» حسيني اضافه كرد: «جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس مي‌تواند به محور وفاق و همدلي فيلمسازان و هنرمندان و خانواده بزرگ سينماي كشور تبديل شود و بين همه افراد دلسوز، متعهد و متدين با سلايق و ديدگاه‌هاي مختلف همبستگي و مودت ايجاد كند.»

او درباره تعريف سينماي دفاع مقدس گفت: «اگر بتوانيم يك تعريف ايده‌آل از فيلم دفاع مقدس و اساساً سينماي دفاع مقدس ارائه دهيم و مشخصات و شاخصه‌هاي آن را ترسيم نماييم دستاورد ارزشمندي است. در تعريف و تبيين شاخصه‌هاي سينماي دفاع مقدس باي محورهايي چون مظلوميت، اخلاق، حقانيت، وجه تهور و رزمندگي مردم در صحنه‌ها و پشت صحنه‌ها، نگاه انساني و هويت فرهنگي و اخلاقي ما مورد توجه قرار گيرد. بايد در فيلم‌ها چند بعدي به دفاع مقدس نگاه كنيم و يا صرفاً به وجه طنزش نپردازيم و در سبك و سياق خاصي افراط نكنيم بلكه بايد با جامع‌نگري به سراغ موضوعات برويم.»

حسيني در پايان گفت: «نسبت به موضوع جنگ نرم كه رهبري معظم بر آن تأكيد دارند و اساساً، شرايط جهاني كه در آن قرار داريم غافل نباشيم و به حوادث و اتفاقات، صرفاً تاريخي نگاه نكنيم و كاركردها و اثرات امروز آن را هم در نظر داشته باشيم.»

سيداحمد ميرعلايي (مديرعامل بنياد سينمايي فارابي):

ميرعلايي درباره چگونگي رشد و بالندگي سينماي دفاع مقدس مي‌گويد: «متأسفانه ما در بسياري از فعاليت‌هاي فرهنگي، فاقد برنامه‌ريزي هستيم. برخي مواقع با برخوردهاي سليقه‌اي، خساراتي را به بار آورده‌ايم. بنابراين اولين نكته‌اي كه بايد براي پويايي سينماي دفاع مقدس در نظر گرفت رسيدن به وحدت نظر بين مسئولان نظامي است تا در كنار هم، پشتيبان واحدي براي سينماي دفاع مقدس باشند. بنده بر اين باورم كه سينماي دفاع مقدس نياز به متولي دارد البته متولي كه هم ارتش و هم سپاه آن را قبول داشته باشند لذا اين دو بازو بايد در مورد سينماي مقدس به نتيجه واحدي براي حمايت از آن برسند. بعد از اتخاذ وحدت نظر ارتش و سپاه در حمايت از سينماي دفاع مقدس، آنگاه مي‌توان براي اين سينما برنامه‌ريزي كرد.» ميرعلايي بر اين باور است براي دميدن روح تازه به كالبد سينماي دفاع مقدس نيازمند طرح تحولي در حوزه دفاع مقدس هستيم تا اين سينما از سستي و كرفتي‌ رهايي يابد وي مي‌گويد: «متأسفانه آن شوق و شوري كه در هنرمندان براي توليد آثار دفاع مقدس ديده مي‌شود، در مديران بخش فرهنگي و هنري وجود ندارد و فقدان انگيزه در مديران و نبود برنامه‌ريزي در اين حوزه به وفور خودنمايي مي‌كند.»

نظر هنرمندان:

پوران درخشنده (كارگردان):

پوران درخشنده كارگردان سينما و عضو هيأت انتخاب جشنواره مقاومت مي‌گويد: «بايد شرايط بازگويي حرف‌هاي ناگفته درباره مقاومت و پايداري براي فيلمسازان فراهم شود و حمايت‌هاي لازم از آن‌ها صورت گيرد.» وي با بيان اينكه جشنواره فيلم دفاع مقدس به رشد و بالندگي اين گونه سينما كمك مي‌كند، ادامه داد: «برگزاري منظم جشنواره فيلم دفاع مقدس زمينه رشد كمي و كيفي سينماي دفاع مقدس را به دنبال دارد و باعث مي‌شود به اين گونه سينمايي توجه جدي‌تري به عمل آيد. با وجود گذشت چندين سال از دوران دفاع مقدس همچنان خيلي از فيلمسازان نتوانستند فيلم دلخواه خود را در حوزه سينماي دفاع مقدس و پايداري توليد كنند و موضوع‌ها و بخش‌هايي از آن دوران در سينما مغفول مانده است.»

درخشنده در ادامه گفت: «متأسفانه در چند سال اخير حمايت جدي از ساخت فيلم‌هاي دفاع مقدس نشده و به همين دليل شاهد تهيه و توليد فيلم‌هاي دفاع مقدس فاخري نبوديم و اگر هم كاري ساخته شده در حد و اندازه‌هاي قابل قبولي نبوده است. اين كارگردان سينما به اهميت برگزاري جشنواره فيلم دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: «برگزاري سالانه و منظم جشنواره فيلم دفاع مقدس به عنوان بهترين عامل در رشد و ارتقاء اين گونه سينمايي مؤثر است و بايد از برگزاري آن نهايت استفاه برده شود. لازم است شرايط توليد فيلم و پرداخت به زواياي مختلف دوران دفاع مقدس و مقوله پايداري فراهم شود.»

انسيه شاه‌حسيني (كارگردان):

انسيه شاه‌حسيني درباره فيلم‌هايي كه اكنون درباره دفاع مقدس ساخته مي‌شود گفت: «در حال حاضر فيلم‌هاي اين وادي در راستاي تخريب‌ فضاي دفاع مقدس گام برداشته و به دنبال كسب درآمد بيشتر هستند.» اين كارگردان‌ درباره برگزاري جشنواره دفاع مقدس گفت: «هر كاري كه نتيجه خوبي دربر داشته اگر تعطيل شود تراژدي رخ مي‌دهد. قطعاً برگزاري جشنواره دفاع مقدس نيز براي كساني كه در اين حوزه فعاليت مي‌كنند جاي اميدواري دارد.

جشنواره دفاع مقدس در ابتدا اهداف خوب را در پيش گرفته بود كه بسيار هم موفق عمل كرد اما بعد از مدتي متوقف شد. در همين زمان جشنواره‌هاي موضوعي كه تعداد آن‌ها نيز بسيار زياد بود باعث شدند سينماي دفاع مقدس فراموش شود. اما خوشحالم كه در شرايط فعلي سينماي ايران جشنواره دفاع مقدس كار خود را از سر گرفته است.»

شاه‌حسيني در ادامه بيان كرد: «اگر مسئولي واقعاً دغدغه‌ ارزش‌ها و خاك اين وطن را داشته باشد و تنها شعار ندهد قطعاً مي‌تواند كار مهمي در عرصه سينماي دفاع مقدس انجام دهد. توجه به مقام شهدا و اشاعه فرهنگ حاكم بر جبهه‌‌ها از مواردي است كه بايد توسط مسئولان مورد توجه قرار گيرد. آن‌ها وظيفه دارند كه از هنرمنداني كه در عرصه دفاع مقدس طرح يا ايده‌اي ارائه مي‌كنند حمايت‌هاي لازم را انجام دهند.»

شاه‌حسيني در پايان گفت: «در حال حاضر اگر فيلمسازي بخواهد فيلم ارزشي دفاع مقدس بسازد اگر محاكمه نشود قطعاً مورد حمايت قرار نمي‌گيرد. اما من به هر قيمتي كار مي‌كنم و بر روي اهداف خود در اين حوزه مي‌ايستم. ساختن فيلم دفاع مقدس بسيار سخت است. اگر هر مسئولي در راستاي حمايت از اين سينما حركت كند ما دست او را مي‌فشاريم.»

حسين قاسمي جامي (كارگردان):

قاسمي جامي درباره برگزاري جشنواره سينماي دفاع مقدس گفت: «اگر جشنواره را برگزار مي‌كنيم تا صرفاً به دنبال قاسمي جامي در گفت‌وگو با باني فيلم توضيح داد: «به عقيده من برگزاري جشنواره بيشتر شبيه يك گردهم‌آيي است كه با برگزاري آن مي‌خواهيم بگوييم اين نوع سينما هنوز در كشورمان وجود دارد. اين در حالي است كه مشكل اساسي اين نوع سينما در اين است كه فيلم‌هايي با اين ژانر در حال حاضر كمتر ساخته مي‌شود. در واقع تهيه‌كنندگان بخش خصوص ي رغبتي به ساخت اين آثار نشان نمي‌دهند. اگر هم در اين نوع سينما فيلمي ساخته مي‌شود، بيشتر به سمت طنز و شوخي‌ مي‌رود. گويي مي‌خواهيم با شوخي اين ژانر و داستان‌هاي دفاع مقدس را تعريف كنيم كه وقتي به اين نوع فيلم‌ها نگاه مي‌اندازيم مي‌بينيم كه جنگ و جبهه فقط ظاهر اين آثار را دربر مي‌گيرد، ولي در باطن آن فيلم نشانه‌هايي از سينماي دفاع مقدس نيست.»

 

دوشنبه 5 مهر 1389 - 16:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری