شنبه 23 آذر 1398 - 2:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ميرشكاك، شاعر تواناي ايران زمين

 

 

يوسفعلي مير شکاک، بيستم شهريور1338 در خوزستان متولد شد. وي از زمره شاعراني است كه در نخستين شب‌شعر انقلاب كه در تهران در سال 58 برگزار شد، شركت كرد و به شعرخواني پرداخت.

وي از ۱۳۵۸ به طور جدي شاعر شد. ميرشكاك بيش از همه متاثر از شاعراني همچون منوچهر آتشي، علي معلم دامغاني، بيدل دهلوي و احمد شاملو بوده است.

همچنين، همكاري با مراكز فرهنگي سپاه پاسداران، بنياد امور مهاجرين، روزنامه جمهوري اسلامي، بسيج سپاه پاسداران شوش دانيال و حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي، ازجمله فعاليت‌هاي او در عرصه فرهنگي است.

ميرشكاك كتب و مقالاتي همچون قلندران خليج، غزليات بيدل، از چشم اژدها، ستيز با خويشتن و جهان، ماه و كتان، غفلت و رسانه‌هاي فراگير، در سايه سيمرغ، از زبان يك ياغي، جمال و تفصيل، ديپلمات‌نامه، پورياي ولي، نامه‌اي به رئيس جمهور آينده، سنت ؛ مدرنيته ؛ هويت، تکنيک قارعه، القارعه، سياست زدگي، رخنه در تکنيک، نسبت ما و تجدد، ايمان و تکنولوژي، مومنان در آخرالزمان، آخرالزمان و نيست انگاري، ويژگيهاي آخرالزمان، منتظران و حقيقت انتظار، ويژگيهاي انسان آخرالزمان، ايرانيان و موعدگرايي،برده صاحب‌عنوان، مذهب قياس، انسان آزاد، نوشتن در اوج بحران، تصوف تقويمي تصوّف تاريخي و گزيده ادبيات معاصر را در كارنامه ادبي خود دارد كه در اين نوشتار كوتاه به معرفي برخي از آثار وي مي‌پردازيم.

 

غفلت و رسانه‏هاى فراگير

تعداد صفحات: 143، قطع: رقعي ، نوبت چاپ: چاپ اول: 1372 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل مجموعه مقالاتى از يوسفعلى ميرشكاك‏نويسنده و منتقد معاصر، پيرامون مسائلى چون: فرهنگ، سينما،رسانه و آزادى، بررسى و نقد آثار اخوان ثالث، اوستا، جلال آل‏احمد وشهريار به همراه خاطراتى از آنها و... است.

فهرست مطالب عبارتست از: غفلت و رسانه‏هاى فراگير،كنش‏پذيرى در شرق و غرب، ديدار و شنيدار، اهل راز و شعبده‏ماهواره، اما نخواست كه ببيند، قائم مقام خواجه شيراز، اوستا وپژوهش دردناك هستى، حواشى سايه بر آفتاب، حاشيه‏اى ديگر ازسايه بر آفتاب.

 

در سايه سيمرغ

تعداد صفحات: 192 ، قطع: رقعي ، نوبت چاپ: چاپ دوم: 1376 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر نوشته يوسفعلى ميرشكاك شاعر، نويسنده ومنتقد معاصر است. وى در اين كتاب ضمن بيان خلاصه اشعارشاهنامه حكيم فردوسى و مقايسه اين اشعار با اشعار شعراى مشهورچون حافظ، مولانا، نظامى، به نقد و بررسى اشعار، شخصيت‏ها وموضوعات منتخب از شاهنامه مى‏پردازد.

رئوس مطالب عبارتست از: بازنگرى باورهاى فردوسى، ولايت درشاهنامه، پدر كشى، پسر كشى و برادر كشى در شاهنامه فردوسى،پيرامون ويسه مظهر خرد و صلح در شاهنامه.

 

از زبان يك ياغى

تعداد صفحات: 175، قطع: رقعي ، نوبت چاپ: چاپ دوم: 1376 .

معرفي کتاب:

مجموعه 61 قطعه شعر سپيد و آزاد، با مضامين اجتماعى ومذهبى، كه در فاصله سالهاى 1362 تا 1369 سروده شده است. درمحتواى اكثر اشعار اين كتاب طنز تلخى ديده مى‏شود. در ابتداى‏كتاب مقدمه‏اى با عنوان «جماعت سلام» ارائه شده، كه دربردارنده‏انگيزه شاعر از چاپ اين كتاب است.

انتظار/ گريز از آدمها/ حسرت/ نااميدى از خود و اطرافيان/ بسيج/رستگارى/ وصف جنگ/ فلسطين/ خرمشهر/ نماز/ و مضامين از اين‏دست، محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد. شاعر قطعاتى از اشعار خود رادر ستايش حضرت على (ع) و به ياد شهداى انقلاب و جنگ‏همچون شهيد محمد نژادغفار، شهيد حسين شاهچراغى و در سوگ‏سلمان هراتى سروده است.

اين کتاب از سوي انتشارات برگ سوره‌مهر وابسته‌به سازمان تبليغات‌اسلامي، تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

زخم بي‌بهبود

تعداد صفحات: 219 قيمت: 2200 تومان، قطع: رقعي ، نوبت چاپ: اول: 1385 شمارگان: 2200 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر گزيده اشعار يوسف‌علي ميرشكاك شاعر و نويسنده معاصر است كه آن را سيد عبدالجواد موسوي گزينش و تدوين نموده است. كتاب با يك مقدمه در نقد و بررسي جايگاه ادبي ميرشكاك آغاز و با يك گفتگو و گزيدة از چهار مجموعه شعر پايان مي‌يابد. «و اين چند مجموعه شعر ديگر»، شعرهاي چاپ نشده و يا نيامده در چهار كتاب شاعر است كه پايان بخش كتاب حاضر است.

 

غزل 86

 انتخاب و گردآورنده/گزينش و مقدمه: سعيد بيابانكي/يوسفعلي ميرشكاك، تعداد صفحات: 120 قيمت: 1600 تومان،

قطع: رقعي، نوبت چاپ: اول 1387 شمارگان: 2500 .

معرفي کتاب:

شعرهاي اين كتاب كه بخش اندكي از غزل جوان كشور است بيشتر در جشنواره‌ها و كنگره‌هاي ادبي برگزيده شده و يا مورد توجه قرار گرفته‌اند. از حيث معني هم مي‌توان گفت اين مجموعه داراي تنوع است چنانكه در اين كتاب هم غزل عاشقانه يافته مي‌شود و هم غزل آئيني، هم غزل اجتماعي ديده مي‌شود و هم غزل با مفاهيم ارزشي چون دفاع مقدس، شعرهاي اين مجموعه در دو مرحله گزينش شده‌اند. يك بار ابتدا توسط سعيد بيابانكي و سپس توسط يوسفعلي ميرشكاك. در مرحله دوم يوسفعلي ميرشكاك بيش از 4/3 (سه چهارم) از شعرهايي را كه قرار بود منتشر شوند حذف كرده است.

گفتني‌است، برخي از مقالات وي را هم ميتوان در آثاري همچون عناوين زير مطالعه كرد:

اسطوره جان فورد

 نويسنده: مسعود فراستي .

تعداد صفحات: 536 ، قطع: رحلي کوچک، نوبت چاپ: چاپ اول: 1376 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر مجموعه‏اى از مقالات و نوشته‏هايى است كه به‏نقد و بررسى آثار و افكار جان فورد، فيلمساز معروف آمريكايى،ايرلندى‏الاصل، مى‏پردازد. از جمله‏فهرست مطالب كتاب عبارت است از: فرديت فورد/ لئو براودى،خداوند جان فورد را رحمت كند/ فرانسوا تروفو، مقاله‏هايى به‏روايت‏خودش: روياهاى فيلمسازى كارآزموده/ جان فورد، سوار كهنه‏كاردوباره مى‏تازد/ گفتگو با فورد، تا زمانى كه داستان جذاب است/گفتگو با وينستون ميلر، حقيقت فداى افسانه/ ديويد تامسون، فوردماهيت سينما/ يوسفعلى ميرشكاك، دريادل درياى وسترن/ جمشيدارجمند، نقدها: آثار صامت فورد/ يان توين، سراسر درباره شكست:دخترى با روبان زرد/ رابين وود، يك نگاه: زندگى در هواى آزاد/مسعود فراستى.

اين کتاب توسط سوره مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

كتاب طنز (2)

 نويسنده: سيّدعبدالجواد موسوي .

تعداد صفحات: 230 ، نوبت چاپ: اول 1384 شمارگان: 3000 .

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، مجموعه مقالات پژوهشي در حوزه طنز فارسي است كه آن را سيد عبدالجواد موسوي پژوهشگر طنز در 230 صفحه گرد آورده است. مقاله اول كتاب مربوط به منوچهر احترامي است و  مقاله دوم از آن يوسفعلي ميرشكاك است تحت عنوان «طعن و طنز در گفتار ايزدي» كه به كلام طنزآميز همراه با طعن در سخن پروردگار عالمان پرداخته است «الله ي‍َس‍ْت‍َه‍ِزي ب‍ِهم و‌َ بمدهم في ط‍ُغ‍ْيانهم ي‍َع‍ْم‍َهون» مقاله سوم از آن سيد عبدالجواد موسوي درباره ايرج ميرزا و پايان تاريخ است كه به زندگي و جنبه‌هاي طنز در شعرهاي ايرج پرداخته است.

 

 

شنبه 3 مهر 1389 - 16:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری