سه‌شنبه 30 دی 1399 - 19:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نواي مقاومت در سراسر ايران

 

گزارشي از برنامه‌ اجراي سمفوني مقاومت در هفته دفاع مقدس

 

سال گذشته سمفوني مقاومت در تالار وحدت اجرا شده و امسال به مناسبت هفته دفاع مقدس اين ساخته مجيد انتظامي مجدداً در 30 شهريور با همراهي اركستر سمفونيك تهران و گروه كر دفتر موسيقي در ميدان آزادي برگزار خواهد شد.

نشست خبري «سمفوني مقاومت» صبح سه‌شنبه 24 شهريور با حضور مجيد انتظامي، آهنگساز، بابك رضايي مديرعامل انجمن موسيقي، محمد عبدالحسيني و نيما مسيحا خواننده در تالار وحدت برگزار شد؛ نشستي كه حاشيه‌هاي آن بسيار تأثيرگذارتر از اصل خبر اجراي اين كنسرت بود.

اجراي تور سمفوني مقاومت همراه با دو قطعه از موسيقي فيلم‌هاي «از كرخه تاراين» و «آژانس شيشه‌اي» از ساخته‌هاي مجيد انتظامي در ميدان آزادي برگزار خواهد شد و سپس در 31 شهريور در سمنان، اول مهرماه در گرگان و 8 و 9 مهرماه در شيراز اجرا خواهد شد. با پايان اين اجراها در شهرستان‌ها، اركستر از 4 تا 6 مهر در تالار وحدت اين سمفوني را اجرا خواهد كرد.

گلايه‌هاي مجيد انتظامي از برچسب زدن خبرنگاران كه او را هنرمندي سفارش كار معرفي كرده‌اند، آغازگر صحبت‌هاي اين هنرمند بود. او كه از پوشش كنسرت‌هايش گله داشت در اين جلسه عنوان كرد: خبرنگاران از قبل موضع مي‌گيرند كه آثار من سفارشي و دولتي است و ذهن مخاطب را گمراه مي‌كنند و به حواشي مي‌پردازند تا از كار من استقبال نشود و خارجي‌ها هم از مطبوعات ايران استفاده كنند و اراجيف بنويسند.

او با اشاره به اينكه اين برخوردها باعث شده كه او گوشه‌گير و منزوي شود به حماسي بودن كارهايش اشاره كرد. البته سخنان انتظامي بازتاب‌هاب متفاوتي ميان خبرنگاران داشت؛ چرا كه آنان همواره كارهاي اين هنرمند را به خوبي پوششي داده‌اند. اما نكته ديگري كه او اشاره كرد مبحث مالي و دستمزش براي كارهايي بود كه سفارش نوشتن آن را گرفته است: هيچ‌وقت هم دستمزدهاي آنچناني كه شما فكر مي‌كنيد نگرفته‌ام و اگر دستمزد سالانه‌ام را بر 12 ماه سال تقسيم كنم از يك ماشين‌نويس هم كمتر دستمزد گرفته‌ام.

شايد شائبه سفارشي كار كردن مجيد انتظامي به سابقه ساخت سمفوني‌هاي «ايثار»، «مقاومت» و «انقلاب» برمي‌گردد كه همواره با يك نهاد دولتي كار كرده است. به گفته اين هنرمند شيوه نگارش قطعاتش حماسي است و غير از بخش دولتي، بخش خصوصي اين نوع كار را سفارش نمي‌دهد. او دليل عدم سفارش را مسائل مالي و عدم بازگشت سرمايه عنوان كرد.

 وي اجراي اين آثار را در اجراي كنسرت‌هاي ديگر مؤثر دانست و گفت: اجراي اين كارها باعث شد كه گروه‌هاي ديگر مجوز بگيرند و روز به روز به موسيقي و اين هنر مظلوم، بها داده شد. انتظامي اين كار را سوئيت سمفونيك خواند و با توجه به اجراي اين كار در فضاي باز ميدان آزادي اعلام كرد: وقتي در كشورهاي ديگر كنسرتي در فضاي باز برگزار مي‌شود يك گروه تكنيسين با ابزارآلات پيشرفته آن را صدابرداري مي‌كنند؛ به گونه‌اي كه انگار ضبط استوديويي صورت گرفته اما ما در ايران اين امكان را نداريم و نبايد توقع داشته باشيم در ميداني كه هواپيما بلند مي‌شود و اتوبوس‌ها در تردد هسته صداي ايده‌آلي از اركستر داشته باشيم؛ هر چند كه در تالارها هم شاهد صداي خوب و ايده‌آل نيستيم. به گفته اين هنرمند، امكانات وسيعي براي صدابرداري در نظر گرفته شده است تا صدا كيفيت مطلوبي داشته باشد. سال گذشته اركستر سمفونيك تهران «سمفوني انقلاب» را به رهبري منوچهر صهبايي در اروپا اجرا كرد. گرچه هنرمندان حاضر در جلسه اين موضوع را نقطه عطف كارنامه اركستر سمفونيك اعلام كردند، اما پرسش خبرنگاران به قطع همكاري اركستر سمفونيك با صهبايي بعد از اين تور و دادن بليت رايگان به ايرانيان مقيم خارج اختصاص داشت؛ مسائلي كه حواشي زيادي براي اركستر سمفونيك تهران رقم زد. بابك رضايي در جايگاه مديرعامل انجمن گفت: قرارداد منوچهر صهبايي با اركستر سمفونيك يكساله بود و پس از پايان يكسال، مديريت تشخيص داد كه او يكسال ديگر اركستر را همراهي كند. در كنسرت اروپا نيز مجيد انتظامي به دليل بيماري و مشكلي كه براي گردنش پيش آمد، نتوانست گروه را همراهي كند و چون صهبايي رهبر ثابت اركستر بود، اركستر را همراهي كرد و به خاطر همراهي‌اش پاداش خوبي را هم دريافت كرد و از زحمات او تجليل شد اما وقتي قرارداد او در پايان سال 88 به اتمام رسيد، بر اساس عملكرد او تصميم گرفته شد كه ديگر قراردادش تمديد نشود.

او عملكرد اركستر سمفونيك تهران را در سال 89 را نسبت به سال گذشته مثبت‌تر تلقي كرد. به گفته وي اركستر سمفونيك در سال گذشته 19 برنامه اجرا كرد در حالي كه در 4 ماه اول امسال، اركستر 12 برنامه اجرا كرده و تا قبل از شروع ماه محرم 17 برنامه براي اركستر سمفونيك پيش‌بيني شده است. همچنين او درباره بليت ميهمان كه در اجراها براي پر كردن سالن به سازمان‌هاي دولتي داده مي‌شود اعلام كرد: اين‌ها مهم نيست، مهم اين است كه آن چند نفري كه مي‌آيند با رضايت بيرون بروند. به علاوه تمام برنامه‌ها بليت فروش داشته و بليت هم فروخته است. سمفوني مقاومت به عنوان دومين حلقه اركسترهاي سه‌گانه ايثار، مقاومت و پيروزي است كه با تغييراتي كه در بخش مديريت بنياد شهيد صورت گرفته تصميم و صحبتي در خصوص ساخت آخرين سه‌گانه يعني سمفوني پيروزي صورت نگرفته است. اين سمفوني شامل 4 بخش با عناويني چون جوشش، آواز رود، اميد و بانگ پيروزي است. كه شعر 3 قسمت آن را ساعت باقري و قسمت آخر را بيگي حبيب‌آبادي سروده است و مجيد انتظامي بعد از 20 سال تكنوازي آن را بر عهده خواهد داشت.

منبع: گروه ادب و هنر روزنامه همشهري

 

 

چهارشنبه 31 شهريور 1389 - 15:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری