پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 9:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انشارت سوره مهر در مسير پيشرفت

 

  

 يكي از معيارهاي موفقيت يك انتشارات و يا هر مركز فروش كالاي فرهنگي و غيرفرهنگي ديگر مي‌تواند ميزان فروش توليداتشان باشند. از اينرو نگاهي به ميزان فروش كتاب‌هاي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مي‌اندازيم.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، ميزان فروش كتاب هاي انتشارات سوره مهر در ده ماهه اول سال 87 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن رشد 75 درصدي را نشان مي‌دهد. جالب اينجاست كه ميزان فروش ريالي كتاب در ده ماهه اول 87 از كل ميزان فروش ريالي در سال 86 بيشتر بوده است.

لازم است بدانيد، در طول زماني كه به آن اشاره شد، حدود 90 عنوان از كتاب هاي سوره مهر بين 5 تا 40 بار تجديد چاپ شده اند و اين اقدام نشان از مورد استقبال گرفتن توليدات اين انتشارات در نزد عموم افراد جامعه است.
يكي از اقدامات اين انتشارات در اواخر86 با توجه به مورد اقبال عموم قرارگرفتن آثارش، تشكيل بانك اطلاعات مشتركين كتاب است كه استان هاي تهران، اصفهان، قم، خراسان و فارس بيشترين تعداد مشتركين اين بانك اطلاعاتي را به خود اختصاص داده است.

از ديگر اقدامات صورت گرفته در بخش فروش اين انتشارات راه اندازي فروشگاه‌ مجازي كتاب است كه مشترکين تهراني پس از دريافت کتاب، حداكثر ظرف مدت 48 ساعت، بهاي آن را به «قيمت پشت جلد» به پيک فرهنگي سوره‌مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، مي‌پردازند و مشتركين شهرستاني هم حداكثر ظرف مدت 72 ساعت با پست پيشتاز درب منزل خود آن ها را دريافت مي كنند.

حاصل تلاش سوره مهر در سال 88 باعث شد تعداد کتاب هاي توليدي در سال 88 به 688 عنوان رسيد که از اين تعداد 188 عنوان چاپ اولي و 500 عنوان تجديد چاپي بوده است.

 

انتشارات سورۀ ­مهر، ناشر اختصاصي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، افزون بر موارد فوق به تازگي توانسته با ارتباط گرفتن با ناشران خارجي براي ترجمة آثار نويسندگان ايراني و انتشار آن­ها در کشورهاي ديگر، عرصه­هاي جديدي را در صنعت نشر کشور تجربه كند.

اين انتشارات بنا به گفته مديرعامل اين انتشارات، دفتر ادبيات و هنر مقاومت را داريم که سالانه مي­تواند حدود پنجاه شصت عنوان کتاب توليد کند که جديدترين آن هم کتاب دا است. فعاليت اين دفتر، اعتماد بسياري از رزمندگان و خانواده­هاي شهدا و سرداران را جلب کرده و آن­ها مايل هستند که خاطرات و نوشته­هايشان را از مجراي اين دفتر به چاپ برسانند.

لازم به ذكر است، عمدة توليدات سوره مهر در سال‌هاي اخير (در حوزه چاپ اول و تجديد چاپ) مربوط به دو واحد مركز‌ آفرينش‌هاي ادبي و دفتر ادبيات و هنر مقاومت بوده و سهم دفتر مقاومت به لحاظ كتاب‌هاي تجديد چاپي بالاتر از بقيه است.

 مديرعامل انتشارات سور مهر دورة مديريت آقاي زم در حوزة هنري، را يكي از دوران هاي موفق توليد كتاب براي توليد کتاب خوب مي داند كه در دورة مديريت‌هاي جديد همان روند تقويت شده است. وي مشکلات عمدة اين انتشارات را مرتبط با توزيع مي‌داند. خوب است بدانيد اين انتشارات بدليل عدم وجود شبكه توزيع مناسب در كشور، مجبور است توزيع را هم خودشان به عهده بگيرند.

وي در اين باره گفت: ما در کشور هنوز فروشگاه­هاي زنجيره­اي کتاب نداريم و استانداردهاي لازم براي مکان کتاب­فروشي رعايت نمي­شود، نيروي کارآمد و متخصص هم براي فروش کتاب نداريم که بتواند به مشتري مشاوره بدهد، هيچ رشتة تحصيلي در زمينة توزيع کالاهاي فرهنگي نداريم، فروش اينترنتي کارآمد هم وجود ندارد، و... کتاب به عنوان يک کالا، تنوع بسيار زيادي دارد و بنابراين يک کتاب­فروشي بايد مساحت و موقعيت مناسبي براي عرضة اين کالاي متنوع را داشته باشد. کمبود فضا را براي عرضة کتاب مي­توان با استفاده از فروش اينترنتي و نيز شبکه کردن کتاب­فروشي­ها جبران کرد ولي هيچ يک از اين زيرساخت­ها در کشور ايجاد نشده است.

 گفتني است، اين انتشارات در سال جاري توانست يك فروشگاه در كنار حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي راه‌اندازي كند. البته در حال حاضر بيش از پنجاه شرکت توزيع کتاب در کشور فعاليت مي­کنند که بيش­ترشان متقاضي کتاب­هاي سوره مهر هستند و سوره مهر با آن­ها کار مي­کند و از تشكلات دانشجويي، ويترين كتاب مدارس، ويترين دانشگاه‌ها، پيك كتاب، مسابقات كتاب‌خواني، جريان‌سازي‌هاي رسانه‌اي، هم در امر توزيع محصولات خود بهره مي‌گيرد.

 

 

چهارشنبه 31 شهريور 1389 - 10:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری