شنبه 10 خرداد 1399 - 3:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

کتاب هاي سوره مهر در کتابخانه‌هاي کشور

 

 

همزمان با هفته دفاعي مقدس و در راستاي اجراي طرح «صد کتاب» 10 عنوان کتاب تخصصي از جمله «کوچه نقاش ها»،«داستان هاي شهر جنگي»،«در کمين گل سرخ»،«هفت روز آخر» و « حرف ما» در اين حوزه به تمام کتابخانه‌هاي کشور ارسال مي‌شود.

مدير کل امور فرهنگي نهاد کتابخانه‌هاي کشور با اعلام اين خبر گفته است: به مناسبت هفته دفاع مقدس 10 عنوان کتاب تخصصي از تازه‌هاي نشر در قالب دو نسخه به هر يک از کتابخانه‌هاي عمومي کشور ارسال خواهد شد.

اين کتاب‌ها عبارتند از «قطار انديمشک» سروده عليرضا قزوه، «دفتر آبي» به قلم ابوالفضل سپهر، «در کمين گل سرخ» خاطرات شهيد صياد شيرازي، «با سرودخوان جنگ در خط نام ننگ» روايت نادر ابراهيمي، «هفت روز آخر» نوشته محمدرضا بايرامي، «حرف ما» اثر مرتضي سرهنگي، «از به» نوشته رضا اميرخاني، «کوچه نقاشها» از سيد ابوالفضل کاظمي، «اشغال تصوير سيزدهم» از محمدرضا ابوالحسني و «داستانهاي شهر جنگي» به قلم حبيب احمدزاده .

«کوچه نقاش ها» زندگي‌نامه و خاطرات سيد ابوالفضل كاظمي با تدوين و مصاحبه راحله صبوري است.اين اثر در برگيرنده زندگي‌نامه و خاطرات سيد ابوالفضل كاظمي از دوران كودكي تا پايان سال 1367 و با تمركز بيشتر بر سال‌هاي حضور وي در جبهه‌هاي دفاع مقدس است.

ابوالفضل کاظمي، از رزمندگاني است که در کنار شهيد دکتر مصطفي چمران و در گروه شهيد اصغر وصالي با عنوان «دستمال سرخ‌ها» در کردستان فعال بوده است. او با شروع فعاليت‌ ضدانقلاب در کردستان، همراه شهيد قاسم دهباشي و شهيد محمد بروجردي به کردستان رفت. آنان به گروه شهيد چمران در درگيري‌هاي سنندج و پاوه پيوستند و بعد از آن در گروه «دستمال ‌سرخ‌ها» با شهيد اصغر وصالي همکاري داشتند.

«کوچه نقاش ها» برگرفته از نام كوچه‌اي است كه كاظمي كودكي‌اش را با بسياري از همرزمانش در آن گذرانده است.

«حرف ما » مجموعه 30 سرمقاله از 103 سرمقاله مرتضي سرهنگي در دوهفته‌نامه كمان است كه در كنار سرمقاله‌هاي ديگري از هدايت الله بهبودي ذيل عنوان « ستون اول » منتشر مي‌شدند.

همچنين «داستان شهر جنگي» عنوان کتابي از حبيب احمدزاده است که هفت داستان از اين کتاب توسط پرفسور پال اسپرکمن ترجمه و توسط انتشارات مزدا پابليشر منتشر شده است.

داستان هاي اين کتاب شامل «پرعقاب»،«هوا پي ما»،« چتري براي کارگران»،«سي نه و يک اسير»،«فرار مرد جنگي»،«نامه اي به خانواده سعد» و«اگردريا قلي نبود»، است که ترجمه شده است.

«هفت روز آخر» داستاني است جنگي‌ كه به بيان گوشه‌هايي جذاب و خواندني از واقعيت جنگ مي‌پردازد. بايرامي در اين کتاب فضايي واقعي را پيش چشم خواننده مي‌نهد و او را با خود به عمق داستان مي برد ودر زير و بم ماجرا‌ها و توصيف جزيئات او را با خود شريك مي‌كند . راوي به عنوان شخصي‌ كه ناظر بر همه رويدادهاست به بيان ماجرا مي‌پردازد. ماجرايي ‌كه در نزديكي مرز عراق رخ مي‌دهد. يك‌گردان، خاكريز، سنگر و افرادي كه جان بركف در راه دفاع از خاك و سرزمين خود هر شرايطي را تحمل مي‌كنند.

چاپ اول «هفت روز آخر» در سال 1369 منتشر شده و اين کتاب به عنوان برنده بهترين خاطره ادب پايداري در طول 20 سال انتخاب شده است.

کتاب «در کمين گل سرخ» هم روايتي از زندگي شهيد سپهبد علي صياد شيرازي است که محسن مومني آن را به صورت زندگي نامه داستاني نگاشته است. نويسنده در اين كتاب كوشيده است با استفاده از خاطرات سپهبد صياد شيرازي و روايت خود،مجموعه‌اي جذاب بيافريند. تلاش سه ساله نويسنده و تحقيقات گسترده وي از منابع مختلف، از جمله اسناد لشكر ٢٧ محمدرسول‌الله گفتگوهاي وي با دفتر ادبيات و هنر مقاومت، سازمان اسناد انقلاب اسلامي و ... مطالب اين كتاب را در بر مي‌گيرد.

گفتني است كتاب «در كمين گل سرخ» در هشتمين جشنواره انتخاب بهترين كتاب دفاع مقدس ويژه بررسي آثار منتشره در سالهاي ١٣٨٢- ١٣٨١ ، در بخش جنگ و زندگينامه شهيد مقام اول را به خود اختصاص داد.

در صفحات پاياني کتاب عکس هايي از لحظه شهادت و تشيع پيکر شهيد صياد شيرازي همراه با پيام تسليت مقام معظم رهبري به مناسبت شهادت امير سرافراز لشکر اسلام و همچنين دست نوشته شهيد صياد در روز رحلت حضرت امام (ره) با عنوان " اولين روز خدمت به اسلام در غيبت امام خميني رضوان الله عليه " آماده است.

پيش از اين کتاب «دا» به عنوان پر مخاطب ترين کتاب در کتاب خانه هاي عمومي کشور معرفي شده بود.

لازم به ذکر است در طرح «صد کتاب»، 100 عنوان کتاب پرمخاطب در موضوعهاي مختلف از سوي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور به کتابخانه‌‌هاي سراسر کشور ارسال مي‌شود.

 

يكشنبه 28 شهريور 1389 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری