شنبه 10 خرداد 1399 - 19:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

پرهيز از تشريفات در مسائل فرهنگي

 

تاكيد جمعي  از اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس پيرو سخنان اخير رهبر معظم انقلاب بر پرهيز ار تشريفات در مسائل فرهنگي 

 

مقام معظم رهبري در ديدار اخير هيئت دولت با ايشان فرمودند: «در تخصيص بودجه به كارهاي فرهنگي، بايد با توجه به اهداف و واقعيات، اولويت ها را تعيين كرد و سپس به استحكام محتوايي و هنري كار، توجه كامل داشت؛ ‌چرا كه كارهاي ويتريني و تشريفاتي در مسائل فرهنگي نه تنها فايده ندارد بلكه ضررهاي مشخصي به همراه مي آورد.»

نظر جواد آرين منش نماينده مردم مشهد:

جواد آريان منش نايب رييس اول كميسيون فرهنگي مجلس درباره سخنان رهبر معظم انقلاب در گفت و گو با همشهري گفت: امسال بودجه فرهنگ نسبت به سال گذشته حدود دوبرابر رشد داشته و علاوه بر افزايش اعتبارات ملي، در حوزه فرهگ و هنر به ويژه فرهنگ ديني يك اعتبار 1500 ميليارد توماني در جدولي در بودجه سال جاري به استانها اختصاص پيدا كرده است تا شوراي برنامه ريزي استانها برحسب اولويت هايي كه در هراستان وجود دارد، اعتبارات را هزينه كنند واين در واقع در راستاي توصيه هاي مقام معظم انقلاب در ديدار دو سال پيش هيات دولت بوده است بنابراين توجه دولت به حوزه فرهنگ و ارتقاي بودجه هاي بخش فرهنگ از جمله مواردي است كه مقام معظم رهبري از اين اقدام ابراز خرسندي كردند. اما نكته اساسي در فرمايشات مقام معظم رهبري، ضرورت توجه به اهداف و واقعيت هاي فرهنگي و اولويت هاي فرهنگي است. همانطور كه مي دانيد حوزه فرهنگ بسيار گسترده و متنوع است كه مجموعه ارزش ها و آداب و رسوم، فرهنگ مكتوب، روزنامه ها، رسانه ها، فرهنگ عمومي و بسياري از موضوعات هنري سينما، تئاتر و ده ها مقوله ديگر را دربر مي گيرد. هم مفاهيم و اولويت هاي هنري و فرهنگي و هم ابزارهاي فرهنگي و هنري بسيار گسترده و متنوع است. بنابراين مقام معظم رهبري تاكيد داشتند كه در حوزه فرهنگ صرفاً اختصاص بودجه نمي تواند ما را به سمت اهداف هدايت بكند؛ مگر اينكه ما مقوله هاي فرهنگي را فهرست بندي و شناسايي كنيم، سپس اولويت بندي نماييم. و در همين راستا به اهداف بلند فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي، توسعه فرهنگي ايراني و اسلامي، اصلاح فرهنگ عمومي و دست يافتن به استقلال فرهنگي، مسائل جوانان و مسائل ديگر حتماً‌ توجه داشته باشيم. پس اگر اقدامات و برنامه ريزي فرهنگي و صرف بودجه ها به گونه اي باشد كه ما را به سمت آن قله ها و اهداف بلند فرهنگي هدايت نكند، ممكن است افزايش بودجه نه تنها ما را به اهداف نرساند بلكه باعث تضييع بيت المال هم بشود.

نماينده مردم مشهد درباره دليل سخن خود مي گويد: متاسفانه شاخص هاي ارزيابي مانند ديگر بخش ها در فعاليت هاي فرهنگي كاربرد ندارد. بنابراين تاكيد مقام معظم رهبري به ضرورت توجه به اهداف و واقعيات و اولويت ها در حوزه فرهنگ در همين راستاست. نكته ديگر در فرمايشات ايشان استحكام محتوايي و كارهاي فرهنگي و هنري است؛ يعني ما به سمت توليد آثار و محصولات فاخر فرهنگي و هنري حركت كنيم كه از اصالت هاي خاصي و از محتواي لازم برخوردار باشد و آخرين نكته ايشان هم تاكيد بر پرهيز از كارهاي تشريفاتي و ويتريني در حوزه فرهنگ و هنر است. متاسفانه ما گاهي شاهد يك سلسله برنامه هاي فرهنگي هستيم كه خيلي پرسروصداست، مثلاً براي برگزاري يك همايش بين المللي با صرف هزينه هاي سرسام آور افرادي از اقصي نقاط جهان دعوت كرده و پذيرايي مي كنيم و يك حركت بادكنكي ايجاد مي كنيم؛ اينگونه تبليغات گسترده مثل يك حبابي است كه بعد از آن لحظه مي تركد و بي نتيجه است. بنابراين ما بايد برويم به سمت اقداماتي زيربنايي و اصولي كه بتواند جامعه ما را به سمت آن اهداف بلند مدت هدايت كند.

نظر سيدرمضان شجاعي كياسري نماينده مردم ساري:

سيدرمضان شجاعي كياسري ديگر عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي مي گويد: از آنجا كه اهداف اصلي نظام جمهوري اسلامي،‌اهداف فرهنگي است، بايد اصالت ها و احكام نوراني اسلام را با فرهنگ ايراني و ملي منطبق كنيم و در راستاي تقويت هويت ديني و ملي با توجه به شناخت عميق مباني توانايي ها و پتانسيل ها،‌هدفگذاري و سياستگذاري كنيم. هرچند رويكرد دولت با توجه به افزايش اعتبارات فرهنگي نشان دهنده اهتمام به مسائل فرهنگي است ولي بايد رفتارها با عمل همخواني داشته باشد. اينكه هركسي و هردستگاهي براي خود تعريفي از فرهنگ داشته و اقدامي را متناسب با درك و برداشت خود انجام دهد گاه ضايعات و خسارت هاي جبران ناپذيري در پي خواهد داشت. آنچه مورد تاكيد مقام معظم رهبري است اشاره به اين موضوع دارد كه ما اعتبارات را در راستاي اهداف و واقعيات و اولويت ها در حوزه فرهنگ به گونه اي مديريت و هزينه كنيم كه به داشته هاي فرهنگي ما اضافه كند. ضرورت توجه به مهندسي فرهنگ به منظور اصلاح فرهنگي جامعه امري بديهي است؛ چرا كه بدون نقشه و طرح دقيق براي اصلاح، نمي توان به نتايج مثبت و قابل قبولي دست يافت. مهندسي فرهنگي در حقيقت بيانگر تلاش رهبر معظم انقلاب و نهادهاي مسئول به منظور ارتقاي فرهنگ اسلامي- ملي در كشور، براي جلوگيري از ايجاد بحران هاي فرهنگي و هويتي ترسيم شده است و نهادهاي فرهنگي مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد هزينه ها و اعتبارات را در راستاي اين نقشه راه به كار گيرند. به نظر مي رسد آنچه مقام معظم رهبري به دولت گوشزد كرده اند اين است كه با هدف گذاري و سياست گذاري و ارزيابي كلان فرهنگي نسبت به تخصيص اعتبارات اقدام كنند. هرچند مي توان از اصلاح فرهنگ سخن گفت اما در عرصه عمل، پرسش هاي فراواني مطرح است كه بدون پاسخ به آن، اصلاح اساسي، پايدار و بهينه، تحقق نخواهد يافت. بنابراين ما در مسائل فرهنگي بايد برويم به سمت اقدامات زيربنايي و اصولي كه بتواند جامعه ما را به سمت آن اهداف بلند هدايت كند.

نظر بيژن نوباوه نماينده تهران

بيژن نوباوه نيز مي گويد: مقام معظم رهبري حساسيت خاص خودشان را نسبت به سطحي نگري در مسائل فرهنگي بارها اعلام كرده اند. از آنجا كه انقلاب اسلامي ما يك انقلاب فرهنگي بوده است، الان اين سوال مطرح است كه اساساً ما به حوزه فرهنگ چگونه نگاه مي‌كنيم؟ چرا اين قدر انتقاد به بحث فرهنگي در كشور وجود دارد؟ چرا مردم، نمايندگان مجلس،‌علما و حتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم انتقاد دارند؟ هرچند دولت در بحث بودجه فرهنگي اعتبارات را افزايش داده است اما آيا اين اعتبارات در جاي خودش مصرف مي شود؟ وقتي ما عوامل اصلي فرهنگ را تقويت نكنيم نتيجه اش اين مي شود كه با صرف هزينه هاي زياد مي آييم يك همايش برگزاري مي كنيم و در آنجا برخلاف اهداف انقلاب اسلامي مواردي را مطرح مي كنيم و اين مورد باعث مي شود كه يك آشفتگي فرهنگي در سطح كشور به وجود بيايد. البته همه ما در راستاي تقويت حوزه فرهنگي مسئول هستيم و اين فقط به دولت يا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برنمي گردد ولي چون مسئوليت اجرايي بخش اعظم موضوعات فرهنگي با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، لذا نگاه ها  انتظارات از دولت بيشتر است. به نظرم امروز ارزيابي دقيقي از چالش هاي فرهنگي در كشور ما وجود ندارد؛ يعني شناسايي نكرده ايم و نمي شناسيم كه اين چالش ها چه چيزهايي هستند و مشكلات پيش روي ما چيست؟ اصولاً وزارت ارشاد به چالش هاي پيش روي حوزه فرهنگ چگونه نگاه مي كند؟ آيا همين برنامه هايي كه داريم كافي است؟ آيا واقعاً يك نگاه علمي نسبت به چالش هاي فرهنگي در كشور وجود دارد؟ با توجه به توصيه هاي مقام معظم رهبري درخصوص برنامه ريزي براي مقابله با جنگ نرم، واقعاً ما چه برنامه هايي را تدارك ديده ايم؟ در وضعيت كنوني با اين فضاهاي جديد و مشكلات جديدي كه دشمن براي ما ايجاد مي كند، آيا برنامه هايي براي مقابله با اين تهديدات تهيه كرده و تدارك ديده ايم؟ ما كشوري هستيم كه دنيا به ما هجمه كرده است. اكنون بيش از 17هزار كانال ماهواره اي وجود دارد كه در كشور ما بيش از دوهزار كانال امكان دريافت دارند و همه دنيا دارد تلاش مي كند اين يعني ما كشور مهمي هستيم كه اينقدرهزينه مي كنند و همين اهميت نشان مي دهد كه ما برنامه ريزي هاي فرهنگي مان بايد وسيع تر از اين باشد. ما بايد آسيب شناسي كنيم كه بدانيم چگونه داريم حركت مي كنيم و دنيا دارد ما را به كجا مي برد.

 

چهارشنبه 24 شهريور 1389 - 14:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری