پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ردپاي تابستانه سوره مهر در مجموعه نمايشنامه «ماه»

 

 

بودن يا نبودن مساله اين است.... نيازي به نام بردن از نام صاحب اين اثر نيست. اين شاخه ادبي موثر در فرهنگ عاميانه مردم از زمان‌هاي بسيار گذشته در ادبيات ملي و بين المللي ملت‌ها زيسته است و توانسته داعيه‌دار تحولات و تغييرات فرهنگي، اجتماعي وسياسي فراواني در برخي كشورها شود. نمايشنامه نويس مي‌تواند با گذر از مشكلات هنر ادبي خود همچون خودسانسوري، سانسور، سياست جشنواره و سليقه پروري، در راستاي انعكاس بودها و نبودهاي اجتماع گام بردارد.

براي رسيدن به اين مطلوب نويسنده مي‌تواند همچون مسلم قاسمي، فضاي شكلگيري خود را تاكسي انتخاب كند. مكاني كه مي‌توان در آن افراد متفاوتي را از هر ديار و با هر مشكلي يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مسلم قاسمي خود درباره اين انتخاب خود معتقد است كه تاكسي به نظر من مرکز ارتباطات اجتماعي در جامعه است. جايي که مردم با مشکلات خاصي مي‌آيند و سوار تاکسي مي‌شوند و اين مشکلات باعث مي‌شود که حرف‌هاي زيادي رد و بدل شود. بنابراين خود تاکسي از نظر روانشناسي نقش مهمي در تعديل آسيب‌هاي اجتماعي دارد.

نمايشنامه قاسمي «پشت چراغ قرمز» نام دارد و يكي از محصولات هفته سوم شهريور انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي به‌شمار مي‌رود كه حاوي شش نمايش در مورد مسائل اجتماعي است اتفاقات که در يک تاکسي  شكل مي‌گيرند.

يازدهمين مجموعه از نمايشنامه «ماه» که به نمايش نامه «بلند بالاي ايل» نوشته حميد قاسم زادگان جهرمي تعلق دارد از ديگر آثار منتشر شده در هفته آخر تابستان سوره مهر است و به واكنش‌هاي طيف‌هاي مختلف مردم در دوران جنگ مي‌پردازند که هر چهار اثر نيز به روي صحنه رفته است.
نمايشنامه «مارماهي» جهرمي با موضوع عدالت و با رويكردي مدرن نوشته شده است و در كنار نمايشنامه‌هايي همچون «پشت چراغ قرمز» مسلم قاسمي، «بوبوک» بنفشه اعرابي، «نگاتيو» علي کوچکي، «پشت کلانتري، کوچه اول، تير چراغ برق» علي اصغري،«گردونه همستر» سيدحبيب‌الله لزگي، «نيلوفر» سيروس همتي و «شمارش معکوس» از اين مجموعه منتشر شده‌اند.
انتشارات سوره مهر در ماه گذشته هم توانسته، نمايشنامه‌هايي همچون «شمارش معکوس» نوشته رسول نقوي با محوريت امام رضا (ع) و معجزات او را هم منتشر كند.

لازم به ذكر است، نمايشنامه «شمارش معکوس» به جريان بمب گذاري حرم امام رضا (ع) مي‌پردازد که به صورت ذهني فرد بمب گذار متوجه مي شود خانواده او در حرم هستند.

دهه دوم مرداد 89 هم شاهد انتشار نمايشنامه حسين فدايي حسين، بوديم. اين نمايشنامه به به سفارش حوزه هنري استان تهران و براي شرکت در همايش «عروسک‌ها از بهشت مي‌آيند» نگاشته شد که داستان حضرت يونس(ع) را روايت مي‌کند.

اين نمايشنامه بنا به  ضرورت نگاه جديد به زندگي پيامبران نگاشته شده و نويسنده اين اثر در اين باره معتقد است كه وقتي زمان تغيير مي‌کند، نيازها و ضروريات زمانه نيز دستخوش تغيير مي‌شود و همين امر ايجاب مي‌کند ما نگاهي تازه و امروزي به مسائل کهن داشته باشيم. از سوي ديگر داستان‌هاي کهن ما و بويژه داستان زندگي پيامبران آن‌قدر قابل تعميم هستند که مي‌توان ضمن به‌روز کردن آن‌ها اثري خلاقه و استوار خلق کرد که با توجه به درس‌هايي که در درون خود دارند، مي‌توانند نگاهي تربيتي بويژه براي کودکان داشته باشند.

پيش از انتشار اين نمايشنامه در ابتداي مرداد هم نمايشنامه بوبوك از بنفشه اعرابي به چاپ رسيد. نمايشنامه «بوبوک» براساس داستاني از فيودور داستايوفسکي است که داستان زندگي هشت انسان را در دنياي پس از مرگ روايت مي‌کند.

اين نمايشنامه از داستان‌هاي کمتر خوانده شده داستايوفسکي در ايران است و بر خلاف آثار ديگرش که ظاهري تلخ دارند از طنازيهاي ادبي و شخصيت‌ پردازي‌هاي جالب استفاده شده که فضايي گروتسک به داستان مي‌دهد. يکي از نکات درخشان اين داستان اين است که در اوج به پايان مي‌رسد و اين امر باعث مي‌شود که خواننده مداوم خيال‌پردازي کرده و تصوير سازي کند.

بوبوك از جمله نمايشنامه‌هايي است كه با متن وارداتي قصد دارد به همسان سازي با مسائل مبتلا به جامعه از نگاهي نو براي مطرح‌كردن و حل آن گام بردارد.

دهه سوم تيرماه جاري نيز سوره مهر موفق به انتشار دو نمايشنامه شده است. نمايشنامه «نگاتيو» نوشته علي کوچکي روايت زني است كه به خاطر مشكلات پيش آمده در زندگي‌اش تصميم به خودكشي مي‌گيرد و براي اين كار بالاي آسمان خراشي مي‌رود و نمايش با اتفاقات و گفتگوهاي اين زن در بالاي برج دنبال مي‌شود.

همچنين نمايش«پشت کلانتري، کوچه اول، تير چراغ برق» نوشته‌ علي اصغري درباره سرباز وظيفه‌اي است که به خاطر يک اشتباه کوچک ساعاتي مانده به تحويل سال از طرف فرمانده‌اش بصورت تنبيهي به نگهباني از يک تير چراغ برق گماشته مي‌شود و در اين نگهباني سرباز با آدم‌هايي آشنا مي‌شود که اين ديدار‌ها و آشنايي‌ها موقعيت‌هاي کمدي براي او ايجاد مي‌کند.

اين انتشارات تا پايان تير ماه جاري موفق به انتشار نمايشنامه‌هايي همچون «ابوالهول» نوشته علي شمس، «شمارش معكوس» به قلم رسول تقوي، «بوبوك» اثر بنفشه اعرابي، «بلند بالاي ايل» اثر حميد قاسم ‌زادگان جهرمي، «نيلوفر» نوشته سيروس همتي، و «شمشيرهاي ژنرال» نوشته قدر‌ت‌الله فتحي از جمله نمايشنامه‌هايي هستند كه با مضمون معنويت، انديشه و هنر در قالب مجموعه نمايشنامه «ماه» منتشر مي‌شوند.

دو نمايش نامه عروسکي «يونس و بلقا» و «کشتي حيوانات» هم از مجموعه پنج نمايش نامه مذهبي توليد حوزه هنري استان تهران است كه در تير جاري از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

نمايشنامه کشتي حيوانات،از جديدترين آثار داوود کيانيان درباره زندگي کشتي حضرت نوح (ع) و نمايش نامه يونس و بلقا اثر انوش معظمي درباره حضرت يونس (ع) است.

گفتني است، اين نوشتار شرح كوتاهي از تلاش انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در انتشار نمايشنامه است. اين انتشارات در سربرگ كتاب سايت خود به نشاني http://www.iricap.com  به معرفي سي و نه جلد كتاب در قالب نمايشنامه پرداخته است كه علاقمندان مي‌توانند براي مطالعه بيشتر آثار اين شاخه ادبي به نشاني ياد شده مراجعه كنند.

 

 

دوشنبه 22 شهريور 1389 - 9:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری