يكشنبه 18 خرداد 1399 - 10:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

خانواده‌هاي ايراني در سريال‌هاي تلويزيوني صدا و سيما

 

 

چند سالي است که با فرارسيدن ماه مبارک رمضان، صدا و سيما با هدف بزرگداشت اين ماه نوراني  مجموعه‌هاي نمايشي متنوعي را از سر افطار تا پاسي از شب به خانه‌هاي مردم مي‌برد و شبکه‌هاي مختلف در ساخت، تهيه و پخش سريال‌هايي با مضامين مختلف با هم به رقابت مي‌پردازند.

هرچند اشکال کلي و اساسي بر اصل اين رويکرد همچنان باقي است و آن کمرنگ شدن حضور مردم در مساجد و محافل معنوي شب‌هاي ماه مبارک ناشي از خانه‌نشين شدن آنان براي تماشا و پيگيري سريال‌هاست اما نکته مهم فقدان استراتژي مشخص و هدفگذاري تربيتي و فرهنگي در سريال‌هاست به نحوي که گاهي درماه رمضان سريال‌هاي نه چندان متين عربي دستمايه قرار مي‌گيرد و گاهي مضامين طنز سبک و گاهي نگاه ناقص به مسائل اجتماعي در دستور کار سريال‌هاي ماه رمضان قرار گرفته است که نقطه مشترک همه اينها ناسازگاري با روح معنوي ماه مبارک واهداف الهي نهفته در اين واجب الهي است.

در واقع رسانه ملي نظام جمهوري اسلامي دربخش سريال‌ها نه تنها مقوم معنويت و تقويت کننده روح عبوديت و تقوي در ماه رمضان نيست بلکه در خلاف اين جهت قدم برمي‌دارد والبته پرداختن به اين قضيه در اين مختصر نمي‌گنجد. 


اما آنچه لازم به ذکر است رويکرد عجيب و غريب امسال صدا و سيما در سريال‌هاي ماه مبارک رمضان است و آن نگاه خاص به حوزه خانه و خانواده است، گويا صدا و سيما اصرار دارد به استناد سريال‌هاي جراحت، ملکوت و زاينده‌رود و پيش از آن  سريال فاصله‌ها، با صداي رسا و فريادي بلند به همه دنيا اعلام کند که، ايها الناس، شکاف عميق وفاصله هولناک فضاي خانواده‌هاي ايراني به‌خصوص خانواده‌هاي متدين را فراگرفته و اين بحران، جامعه ايراني را  به لبه پرتگاه  سقوط رسانده است.

درتعريفي که به لطف سريال‌هاي رنگارنگ پي در پي  صدا و سيما(آن هم در ماه رمضان که اتفاقا صفا و صميميت بين خانواده‌ها به برکت سفره‌هاي معنوي افطار و سحر بيشتر مي‌شود) از خانواده برداشت مي‌شود نه تنها نشانه‌اي از صداقت، محبت، عشق، وفا، درستي، احترام، ايثار، تفاهم و سادگي که از جمله شاخصه‌هاي خانواده ايراني است، ديده نمي‌شود بلکه اصرار دارد خانواده ايراني را خانواده‌اي متزلزل، سست و مملو از بي‌اعتمادي، بي‌احترامي، زياده طلبي، حرص، حقد و حسد نشان دهد.

اين سياه نمايي در هر سه سريال و همچنين سريال فاصله‌ها به وضوح به چشم مي‌خورد و اين مطب ظلم در حق ايران و ايراني است.

البته نگارنده منکر وجود اختلاف و شکاف خانوادگي در جامعه ايراني نيست ولي نگاه افراطي و تعميم حداکثري آن به هر سه سريال و پيش درآمد آن سريال فاصله‌ها قابل تامل است.

شکي نيست عليرغم مشکلات موجود،هنوز هم خانواده ايراني پاک ترين و مستحکم‌ترين نهاد در دنياي کنوني است و تمام امکانات و ظرفيت‌ها بايد براي تقويت و استحکام بيشتر آن بکار گرفته شود.

 

 

دوشنبه 22 شهريور 1389 - 8:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری