پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

هنرهاي تجسمي در ماه مبارك رمضان

 

«نگاهي به چند نمايشگاه هنري ماه مبارك رمضان»

 

«بخش تجسمي نمايشگاه قرآن كريم»:

ناصر گلدوزها، مدير بخش هنرهاي  تجسمي هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم از بين‌المللي شدن اين بخش از سال آينده خبر داد كه با شركت آثاري از هنرمندان كشورهاي اسلامي برگزار مي‌شود. گلدوزها، بخش هنرهاي تجسمي نمايشگاه قرآن كريم را شامل بخش‌هاي مختلف نمايشگاهي، كارگاهي و نشست‌هاي علمي عنوان كرد و گفت: «بخش نمايشگاهي ما شامل دو بخش نمايش آثار برتر شركت‌كننده در فراخوان عمومي نمايشگاه است و در بخش دوم نيز كه خارج از مسابقه است، آثار استادان و هنرمندان برتر كشور به نمايش درآمده است.» وي درباره آثار به نمايش درآمده در اين نمايشگاه گفت: «در اين دوره از ميان 850 اثر ارسالي در بخش مسابقه كه به دبيرخانه نمايشگاه رسيده، با نظر هيأت داوران 200 اثر برتر به نمايشگاه راه يافته‌اند و در بخش خارج از مسابقه نيز 250 اثر از استادان و هنرمندان برتر كشور به نمايش درآمده است.

وي افزود: «امسال براي نخستين‌ بار از قاطبه هنرمندان برتر كشور دعوت به عمل آمد كه آثارشان را در اختيار نمايشگاه بگذراند. كه برخي از آن‌ها به دليل مشغله كاري يا آماده نداشتن اثر، شركت نكردند اما عده زيادي هم پاسخ مثبت دادند و آثارشان را در اختيار ما گذاشتند.»

گلدوزها درباره بخش كارگاهي اين نمايشگاه هم توضيح داد: «بخش كارگاهي ما با هدف آموزش، مشاوره و ارائه راهنمايي به هنرجويان و علاقه‌منداني كه در هنرهاي مختلف پرسشي دارند، كشف استعدادهاي جوان و ايجاد زمينه براي بروز و ظهور استعداد آن‌ها و علاقه‌مند كردن مردم به يادگيري آثار هنري در 6 بخش مختلف فعاليت مي‌كند. وي درباره اين بخش‌ها توضيح داد: «نخستين كارگاه، مربوط به كتابت و كتاب‌آرايي است كه شامل خطوط عربي، فارسي، تذهيب، تشعير، گل و مرغ و جلدسازي قرآن كريم مي‌شود.

دومين كارگاه به نگاره‌هاي چوبي نظير معرق، مشبك و منبت مي‌پردازد و در بخش ديگر كتيبه‌سازي و كتيبه‌نگاري سفالي آموزش داده مي‌شود. كارگاه سوم ما شامل آموزش گرايش‌هاي نوين خوشنويسي و گرافيك است كه در اين كارگاه‌ها، گرافيك دستي، ماشيني و گرافيك خط نقاشي، معلي و... آموزش داده مي‌شود.»

گلدوزها درباره سومين بخش از فعاليت‌هاي بخش هنرهاي تجسمي كه به برگزاري نشست‌هاي علمي اختصاص دارد نيز گفت: «در اين بخش، 5 نشست علمي برگزار شد كه شامل تاريخ كتابت قرآن كريم، ارتباط قرآن و موسيقي، نگاره‌هاي قرآن و قرآن و سينما است.» وي همچنين تصريح كرد: «در بخش تاريخ كتابت قرآن كريم به تحليل و بررسي سه قرآن شاخص در تاريخ كتابت قرآن، قرآن به خط ياقوت مستعصمي، نيريزي و ميرخاني خواهيم پرداخت. گلدوزها، برگزاري اين بخش از نمايشگاه را در راستاي تحقق خواسته ديرينه مقام معظم رهبري مبني بر كتابت قرآن ملي دانست و ابراز اميدواري كرد كه بتوان در اين راه گامي به سهم خود برداشت.»

گفتني است بخش نمايشگها آثار هنرهاي تجسمي هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، شامل رشته‌هاي نگارگري (گل و مرغ، تذهيب، جلدسازي، تشعير)، گرايش‌هاي نوين خوشنويسي (معلي، كوفي، سفير، كرشمه، نقاشي خط) نگاره‌هاي چوبي (معرق، منبت، مشبك) و كتابت (نستعليق، شكسته نستعليق) بوده است.

 

«نمايشگاه و جشنواره بسم‌الله»

جشنواره بسم‌الله در رشته‌هاي پوستر، لوگوتايپ و حروف‌نگاري در ماه مبارك رمضان برگزار شد. محمدرضا كمره‌اي (دبيرجشنواره) گفت: «جشنواره بسم‌الله امسال با آغاز ماه مبارك رمضان به مدت يك ماه همزمان در پرديس سينماي ملت، برج آزادي و موزه‌ هنرهاي معاصر اصفهان برگزار شده است.»

او مي‌افزايد: «يكي از مهم‌ترين اهداف ما از برپايي هفتمين دوره جشنواره بسم‌الله صدور هنر معنوي ايران به ديگر كشورها است. امسال مجموعه‌اي از پوستر و لوگوتايپ‌هاي جشنواره بسم‌الله در شهر رم، ايتاليا و كشورهاي عضو كنفرانس اسلامي نمايش داده مي‌شوند.» وي گفت: «دبيرخانه هفتمين جشنواره بسم‌الله در دو بخش اصلي پوستر، لوگوتايپ و حروف‌نگاري و بخش نقاشي خط با موضوع آيه شريفه «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم» و اسماء مبارك خداوند با زبان نوشتاري فارسي، عربي، انگليسي و فرانسه آثار فراواني دريافت كرده‌اند كه مورد داوري قرار خواهند گرفت.»

كمره‌اي گفت: «اين نمايشگاه تا دوم مهرماه در پرديس سينمايي ملت برپاست و پس از آن به مجلس شوراي اسلامي مي‌رود. آثار ششمين جشنواره بين‌المللي بسم‌الله به مدت يك هفته در مجلس شوراي اسلامي به روي ديوار خواهد بود و با حضور دكتر لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي و جمعي از نمايندگان 4 مهرماه گشايش خواهد يافت.»

كمره‌اي افزود: «امسال بيش از 3500 اثر داخلي و خارجي به دبيرخانه ارسال شده و اعضاي هيأت داوران عبارتند از مصطفي اوجي استاد دانشگاه هنر و گرافيست، مهرداد كشتي‌آرا استاد و مديرگروه ارشد دانشگاه هنر، احسان پارسا استاد دانشگاه هنر و استاد محمدعبدالرحيم از بنگلادش، همچنين امسال كتاب نفيس سال بسم‌الله همراه با كتاب خواص بسم‌الله در ماه مبارك رمضان رونمايي شد. اين كتاب مشتمل بر آثار طراحان گرافيك و خوشنويسان با موضوع كتابت و طراحي، آيه مبارك بسم‌الله و كتاب خواص تفسير و تحليل خواص و روايات شيعه و سني در زمينه بسم‌الله است.»

كمره‌اي درباره آثاري كه در نگارخانه‌ها به معرض ديد عموم گذاشته شده، گفت: «اصل آثار در نگارخانه پرديس ملت نمايش داده مي‌شود و دو چاپ ديگر نيز انجام داده‌ايم تا در برج آزادي و موزه هنرهاي معاصر نمايش داده شود. البته بخشي از كارها مربوط به اساتيد است كه آن‌ها را چاپ نكرده‌ايم و تنها اصل كارها نمايش داده مي‌شود.»

كمره‌اي همچنين به فروش آثار براي نخستين بار اشاره كرد: «با اينكه جشنواره توانسته است مخاطبان خود را در سطح جهان پيدا كند، اما برگزاري آن هزينه‌هاي زيادي دارد. ما تاكنون نتوانسته‌ايم حامي مالي پيدا كنيم و بيشتر حاميان ما معنوي بوده‌اند كه همين مسأله موجب شد اعلام كنيم در صورت پيدا نشدن حامي مالي از سال ديگر جشنواره را برگزار نمي‌كنيم.»

«چند نمايشگاه تجسمي ديگر»:

موزه هنر امام علي(ع) ميزبان نمايشگاهي از آثار نقاشي خط علي‌ تن بود. در اين نمايشگاه 30 اثر نقاشي با موضوعات قرآني در گالري ادواري موزه به نمايش درآمد.

همچنين نمايشگاه «بقاع متبركه و اماكن تاريخي ايران» در نگارخانه شمرون برپا بود. به مناسبت ماه مبارك رمضان، نمايشگاهي از آثار 5 نفر از پيشگامان نقاشي آبرنگ ايران، زنده يادان استاد علي‌اكبر صنعتي، استاد ميشا شهبازيان، استاد پروانه نهاپتيان، استاد سمبات دركيورقيان، استاد نهاپت نهاپتيان و 7 نفر از هنرمندان صاحب نام معاصر به اسامي عطاءالله ذي‌نوري، سياوش مظلومي‌پور، ناصر نورمحمدزاده، محمدرضا نجف‌زاده، مهدي رضائيان، جمال‌الدين طبسي‌نژاد و حسن نادرعلي در نگارخانه شمرون به نمايش درآمد. در اين نمايشگاه 30 تابلوي نقاشي از هنرمندان ياد شده با تكنيك‌هاي آبرنگ، رنگ و روغن، گواش و كاه‌گل روي بوم به نمايش گذاشته شد.

نمايشگاه خوشنوسي «مهر حسن(ع)» به مناسبت ولادت باسعادت حضرت امام حسن مجتبي(ع) با 35 اثر از امير نجم تا 4 شهريور برپا بود. آثار به نمايش گذاشته شده در اين نمايشگاه در ابعاد گوناگون و به خطر نستعليق در قالب‌هاي سياه‌مشق، چليپا، قالب قطعه و تركيبي هستند. اين هنرمند جوان در خلق آثار خود از آيات قرآن كريم، احاديث اهل‌بيت، اشعار مولوي و حافظ، مناجات‌نامه خواجه‌عبدالله انصاري و قطعه شعر 14 بيتي سروده خود در مدح امام حسن مجتبي(ع) استفاده كرده است.

 

 

چهارشنبه 17 شهريور 1389 - 10:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری