جمعه 16 خرداد 1399 - 4:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

چهار گام با خانواده بزرگ سازمان تبليغات اسلامي

 

 

ماه‌هاست نمايشگاه كتاب به‌پايان رسيده است و ديگر از آن موج جمعيت بعضا تماشاگر خبري نيست. هفته‌اي فرهنگي، كه گاه يادمان مي‌اندازد كه از خودمان بپرسيم ما تاكنون براي رشد فرهنگ كتاب و كنابخواني چه‌ كرده‌ايم؟ در برابر اين سوال خودم سكوت مي‌كنم، در حالي كه يكي از افتخارات ما باليدن به ديني است كه  بر ارزش بينش، دانش، ارجمندي كتاب و نگارش تكيه زده است.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، يكي از مراكزي كه همواره براي اعتلاي فرهنگ كتاب و كتابخواني تلاش مي‌كند، حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است. دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري هم يكي از دفاتر فعال آن به‌شمار مي‌رود.

«دفتر ادبيات انقلاب اسلامي در سال 1372 با رويكرد توليد منابع ادبي ـ تاريخي با موضوع انقلاب اسلامي در حوزه هنري تأسيس شد. با اين حال توليد در حوزه ادبيات داستاني تا سال 1378 ادامه يافت و 45 عنوان داستان كوتاه، داستان بلند و رمان منتشر شد. از اين زمان بدليل تأسيس كارگاه رمان در حوزه هنري، ادامه حمايت از توليد ادبيات داستاني مرتبط با انقلاب بدان كارگاه سپرده شد كه متأسفانه اين دفتر را با كاهش توليد روبرو شد.

فعاليت اصلي اين دفتر توليد آثار علمي بر بنياد يافته‌ها و گردآوري‌هاي دو دهه جست و جو و تلاش ميداني است که به خلق آثاري مكتوب انجاميده است. نتيجه فعاليت اين دفتر توانسته تا حدودي جاي خالي سازمان‌هاي پژوهشي را پر کند. ثانياً منشأ و سپس الگوي توليد در حيطه تاريخ‌پژوهي‌هاي وطني قرار گيرد. هم‌اکنون دفتر ادبيات انقلاب اسلامي از جايگاهي قابل قبول در عرصة پژوهش‌هاي تاريخ انقلاب‌اسلامي برخوردار است به‌گونه‌اي که عضو مجمع هماهنگي تاريخ‌پژوهي، اسنادي و بانک‌هاي اطلاعاتي (مهتاب) است.

از آثار پرمخاطب اين دفتر مي توان به من او، بابانظر و دا اشاره كرد. كتاب دا يا مادر خاطرات سيده زهرا حسيني،‌ يكي از دختران شجاع خرمشهر است كه آن را به مادرش تقديم كرده است. اين كتاب تا كنون بيش از صد بار تجديد چاپ شده است. كتاب‌هاي شمارگان بالاي اين انتشارات كه عمدتا از بهترين آثار منتشر شده در حوزه خود به‌شمار مي‌روند، توانسته است پاسخگوي نيازهاي مطالعاتي مخاطبان باشد هرچند نياز است با بروز‌رساني سوژه‌ها و پرهيز از نمايش شخصيت‌هاي داستاني لوش شده و سفارشي، موضوعات تازه اي را وارد اين حوزه كرد.

بنا به گفته محسن مومني رياست حوزه هنري، «کتاب‌هايي که در حوزه دفاع مقدس منتشر شده تا حدودي اين نياز را مرتفع کرده است اما بايد در ارزيابي آثار منتشر‌شده در حوزه‌ ادبيات دفاع مقدس در اين سال‌ها، توجه داشت که به هرحال، هركسي با نگاه خودش به جنگ پرداخته؛ اما آن ادبياتي مورد استقبال مردم قرار گرفته كه حضور مردم را در دفاع از سرزمين‌شان بازتاب داده است».

از ديگر دفاتر فعال حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، مركز آفرينش هاي ادبي اين حوزه هنري است كه تا كنون توانسته دانش آموختگان و نويسندگان بسياري را تشويق و در مسير توليد ادبيات فاخر كشورمان قرار دهد.

حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي افزون برفعاليت‌هايي كه تاكنون عنوان شد سال‌هاي بسياري است كه با فعاليت‌ مستمر در امر آموزش عالي، آموزش‌هاي آزاد و آموزش‌هاي خاص در قالب دوره‌هاي كوتاه مدت و ميان مدت توانسته گام‌هاي موثري را در جهت اعتلاي سطح علمي و ارتقا معلومات ادبي در ميان علاقه‌مندان و در نهايت سطح كشور بردارد.

از ميان ستاره‌هاي اين حوزه هنري مي‌توان به محسن مومني، ناصر فيض، ابوالفضل زرويي نصر آباد، شهرام شكيبا، موسوي گرمارودي و... اشاره كرد كه گاه چهره‌هايشان را در مراسمي همچون در حلقه رندان مشاهده مي‌كنيم و اشعارشان را مي‌خوانيم.

شما را نمي‌دانم ولي ما با شنيدن اين اسامي ياد دفتر طنز حوزه‌هنري مي‌افتيم. ساختماني در تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه كه براي اعتلاي جايگاه ادبيات در كشورمان همواره تلاش‌ مي‌كند. چرا به گفته‌ي حداد عادل، تاريخ ايران، تاريخ ادبيات است و نام ايران در هر جايي كه برده شود، افراد آشنا با فرهنگ، آن را با ادبيات شاخصش مي‌شناسند.

اين حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، سعي دارد ادبيات اين ميراث را به طور گران‌قدر حفظ كند و به آيندگان بسپارد.

يكي از ياران هميشه همراه اين حوزه هنري انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است .انتشارات سوره مهر عهده دار فعاليت‌هاي انتشاراتي و مطبوعاتي حوزه هنري از جمله برنامه‌ريزي، طراحي محتوا، توليد فني، انتشار و توزيع کتاب و نشريات و ساير محصولات فرهنگي ـ هنري مي‌باشد.

ناگفته نماند؛ گرچه اهداف و مأموريت‌هاي شركت انتشارات سوره مهر در توليد و انتشار مطبوعات و كتب حوزه هنري در ارتباط تنگاتنگ با يكديگر هستند اما مي‌توان با تفكيك نسبي اين دو از يكديگر، مي‌توان اهداف اين انتشارات فعال را چنين برشمرد:

افزايش سطح دانش و بينش هنري و فرهنگي مخاطبين، تأثيرگذاري بر فضاي فرهنگي و هنري جامعه، تأثيرگذاري مثبت بر كيفيت توليدات فرهنگي و هنري كشور، تسهيل دسترسي اقشار مختلف مردم به محصولات متناسب، با قيمت ارزان، بازآفريني جايگاه حوزه هنري به‌عنوان نهاد توليدي ـ انتشاراتي معتبر، كارآ و روزآمد، افزايش اقبال نخبگان و انديشمندان حوزه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي كشور به محصولات و فعاليتهاي شركت، ايجاد بستر مناسب براي انتشار اخبار فعاليتهاي عرصه فرهنگ و هنر و زمينه‌سازي براي دست‌يابي به نقش سياستگذاري، نظارت و هدايت فعاليتهاي توليدي عرصه فرهنگ هنر كشور.

نمي‌دانم خبر داريد يا نه كه مدير کل امور فرهنگي نهاد کتابخانه‌هاي کشور گفته است به مناسبت هفته دفاع مقدس 10 عنوان کتاب تخصصي از تازه‌هاي نشر در قالب دو نسخه به هر يک از کتابخانه‌هاي عمومي کشور ارسال خواهد شد.

اين بروزترين خبري است كه مي توانم از موفقيت‌ حوزه نري و انتشارات سوره مهر بگوييم. اين کتاب‌ها عبارتند از «قطار انديمشک» سروده عليرضا قزوه، «دفتر آبي» به قلم ابوالفضل سپهر، «در کمين گل سرخ» خاطرات شهيد صياد شيرازي، «با سرودخوان جنگ در خط نام ننگ» روايت نادر ابراهيمي، «هفت روز آخر» نوشته محمدرضا بايرامي، «حرف ما» اثر مرتضي سرهنگي، «از به» نوشته رضا اميرخاني، «کوچه نقاشها» از سيد ابوالفضل کاظمي، «اشغال تصوير سيزدهم» از محمدرضا ابوالحسني و «داستانهاي شهر جنگي» به قلم حبيب احمدزاده .

از انتشارات سوره مهر كه بگذريم، به انتشارات چاپ و نشر بين‌الملل و امير كبير مي‌ر‌سيم. انتشارات اميركبير كهاين روزها راهي مسكو است. اميركبير در راستاي توسعه مناسبات فرهنگي بين‌المللي و حضور در بازار جهاني به بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب مسكو مي‌رود.

انتشارات چاپ و نشر بين‌الملل هم بسياري از آثارش معرف حضور كتابخوان‌هاي ديني هستند. يكي از كتاب‌هاي خواندني اين انتشارات در ميان بسياريعرفا‌هاي نوظهور انحرافي، كتاب عرفان اسلامي ازدكتر اسماعيل منصوري لاريجاني است كه در سال گذشته به‌ چاپ رسيده است.

«كتاب عرفان اسلامي به زبان ساده و علمي براي علاقه‌مندان اين حوزه تدوين شده است تا قبل از ورود به اين عرصه آشنايي مختصري با منابع، اصول، اصطلاحات رسمي عرفان اسلامي پيدا كنند و ان‌شاءالله از آغاز مطالعه و تلاش، در مسيري درست و هدفمند گام بردارند و الزاماً بدانند كه عرفان اسلامي صرفاً ريشه در آيات قرآن كريم و سيره چهارده معصوم (ع) دارد و فراتر از آنچه كه قرآن مي‌فرمايد يا اهل‌بيت (ع) بدان‌ها عمل كرده‌اند، چيزي از خود نه مي‌بافد و نه مي‌گويد».

با نگاهي گذرا و سطحي به اين چهار خانواده سازمان تبليغات‌اسلامي مي‌توان گفت كه كتاب خوب كم نداريم پس نمي‌شود بهانه نبود كتاب خوب را بگيريم. منتها در زمانه ارتباطات و عصر دانايي گاه بايد از خيابان انقلاب فراتر رفت و رسيد به سايت‌هايي همچون www.book24.ir كه هم از بار ترافيكي شهر كاسته و هم با چشماني باز به ويترين‌هاي كتابفروشي‌هاي شهر نگاه كرده باشيم. بهرحال راه دوري نمي‌رود اگر از تازه‌هاي نشر كتاب هم بيشتر بدانيم.

 

 

چهارشنبه 17 شهريور 1389 - 10:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری