چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 6:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

بازي در مجموعه هاي مناسبتي ماه رمضان ويژگي هاي متفاوتي دارد

 

گفتگو با گلاره عباسي بازيگر مجموعه تلويزيوني " نان و ريحون " به کارگرداني فرزاد موتمن

 

 مقدمه : مجموعه هاي مناسبتي به خصوص سريال هاي ويژه ماه مبارک رمضان داراي مخاطبان زيادي هستند  بنابراين کار کردن در اين نوع سريالها نسبت به مجموعه هاي عادي کار سخت و دشوار تري به نظر مي رسد . در نان و ريحون گلاره عباسي با استفاده درست از لهجه توانسته وجوهات متنوع يک دختر شهرستاني با ويژگي هاي سنتي را به نمايش در بياورد .

 

 

حضور در مجموعه  " نان و ريحون " اولين تجربه حضور شما در کارهاي مناسبتي است ؟

در مجموعه " ترانه مادري " به کارگرداني سعيد سهيلي زاده که مجموعه روتيني بود قبلا تجربه حضور در اين نوع کارها را داشتم . اما در حيطه کارهاي مناسبتي ويژه ماه مبارک رمضان اين اولين تجربه کاري من محسوب مي شود .

 

حضور در کارهاي روتين که هر شب از تلويزيون پخش مي شود چه ويژگي هاي براي بازيگران دارد؟

به حضور در اين نوع کارها علاقه دارم . زيرا بازيگر را در ارتباط مستقيمي با مردم قرار مي دهد و بازيگر متوجه کيفيت نوع بازيش و ارتباطي که مردم با بازي او برقرار کرده اند مي شود . شنيدن نظرات و انتقادات مردم در اين حوزه مي تواند ملاک خوبي براي بازيگر باشد تا کارش را مورد تصحيح و بازنگري قرار بدهد . تجربه هم نشان داده اين نوع کارهاي مناسبتي اگر کيفيت خوبي داشته باشد مورد استقبال و توجه مردم و مخاطبان قرار مي گيرد . ويژگي منفي اين نوع کارها شتاب و عجله اي است که در توليد اين نوع مجموعه ها صورت مي گيرد تا مجموعه در موعد مقرر براي پخش آماده بشود . اين با عجله کار کردن در برخي از مواقع مي تواند به کيفيت کار لطمه وارد کند .

 

در مورد کيفيت بازيگري هم تاثيرات منفي دارد؟

همه اين مسائلي که به انها اشاره کردم چون کار مجموعه سازي در حکم يک زنجيره  واحد است و اگر بخشي کاستي داشته باشد نا خواسته ساير بخش ها هم از اين قضيه دچار لطمه و آسيب مي شوند .بالطبع در حيطه بازيگري هم داراي تاثير است .

 

تجربه حضور در کار کمدي برايتان جذاب بود که بازي در اين مجموعه را پذيرفتيد و يا اينکه دلائل ديگري هم در اين انتخاب و حضور نقش داشت ؟

علت اصلي قبول و حضور در ااين سريال نام فرزاد موتمن به عنوان کارگردان اين مجموعه بود. از مدتها قبل علاقه داشتم به عنوان بازيگر با فرزاد موتمن کار کنم . بعد از خواندن فيلمنامه از فضاي کلي کار خوشم آمد و با آن ارتباط برقرار کردم .

 

کيفيت نقش پيشنهادي براي شما مهم نبود ؟

 بهر حال به عنوان بازيگر کيفيت و چگونگي حضور کاراکتر در روند وقايع فيلمنامه وميزان اثر گذاري ان برايم مهم است .. اما موقعي که فرزاد موتمن اين پيشنهاد را ارائه کرده بود هنوز فيلمنامه کامل نشده بود

 

بنابراين موتمن کارگرداني است که حتي با نخواندن فيلمنامه کامل  هم مي توان به او اطمينان کرد ؟

بله . کلا به شيوه کارگرداني و فيلمسازي فرزاد موتمن علاقه خاصي دارم . فيلم شب هاي روشن " ساخته فرزاد موتمن از جمله فيلمهاي مهم و مطرح تاريخ سينماي ايران است که به آن علاقه خاصي دارم .

 

به نظر شما فرزاد موتمن در کارهاي طنز و کمدي به اندازه حضورش در کارهاي جدي و اجتماعيش موفق است ؟

فيلم " پوپک و مش ماشالله " ساخته قبلي فرزاد موتمن که در ژانر کمدي بوده است را نديده ام . اما فرزاد موتمن در حين ساخت اين کار را کارگردان موفقي در عرصه کمدي مي دانم و معتقدم دو روحيه دارد و هم قريحه و ذوق کار طنز دارد و از آن طرف هم يک کارگردان موفق در فيلمهاي اجتماعي است و با توجه به تواني که دارد مي تواند در هر دو عرصه موفق باشد .

 

فرشته در مجموعه " نان و ريحون"  شخصيتي که شما ايفاگر آن هستيد دختري با وجوهات سنتي و تفکرات مذهبي است . به نظر شما فرشته چه ويژگي هاي متفاوت ديگري دارد ؟

با توجه به شتابي که در توليد به خصوص بخش هاي پاياني سريال وجود دارد با فيلمنامه کاملي مواجه نبودم که بخواهم شماي کلي از اين نقش و ويژگي هايش را عنوان کنم . در حال حاضر متن روزانه نوشته مي شود و در اختيار گروه توليد و کارگردان قرار مي گيرد . بنابراين ممکن است در هر قسمت نويسندگان نکات جديدي را به شخصيتها منجمله فرشته اضافه کنند که ذهنيت گذشته من و مخاطبان را نسبت به اين شخصيت تغيير بدهند .

 

اين شيوه کار کردن به علت اينکه برخي از ويژگي هاي شخصيتي کاراکتر برايشان مشخص نيست  براي بازيگران دشوار نيست ؟

بهر حال اين شيوه دشواري هايي براي بازيگر در جهت نزديک شدن به نقش را در پي دارد . اما به طور حتم کارگردان و نويسنده پلات کلي از اين شخصيت را در ذهن دارند و آن را به بازيگر منتقل مي کنند . در همين راستا طي جلسات متعددي با فرزاد موتمن و عباس نعمتي به عنوان نويسنده به جمع بندي هاي جامعي رسيديم و کارگردان و نويسنده توضيح دادن اين اتفاقات براي فرشته رخ مي دهد اما هنوز به مرحله نگارش نرسيده است .

 

بنابراين در تکوين و شکل گيري شخصيت فرشته با کارگردان و نويسنده مشارکت داشتيد ؟

مشارکت نداشتم . موقعي که بخش هاي نخست فيلمنامه ( سه قسمت اول ) را خواندم . محمود رضوي ( تهيه کننده) ، عباس نعمتي و فرزاد موتمن به من گفتند اين مسئله خط سير اصلي داستان نان و ريحان است . فرشته چنين ويژگي هايي دارد و قرار است فلان اتفاقها برايش رخ بدهد . بنابراين علي رغم کامل نبودن فيلمنامه مي دانستم قرار است فرشته چه کارهايي را انجام بدهد و نقشش در قصه چگونه است . البته برخي از مسائل حين کار دستخوش تغييراتي مي شود و طبق رسم معمول  در سينماهمه بازيگران ترجيح مي دهند در شروع کار با فيلمنامه کاملي مواجه باشند . اما در اين چند سال اخير در اغلب کارهاي مناسبتي تلويزيوني چنين شرايطي حاکم است و بازيگران بايد خودشان را با چنين شرايطي هماهنگ کنند.

 

در اين حوزه که متن روزانه در اختيار بازيگران قرار مي گرفت شناخت اوليه شما از نقش دستخوش تغييراتي نشد ؟

بهر صورت تغييراتي به وجود آمد و يک سري از خصوصيات به شخصيت فرشته اضافه شد که اتفاقا به بهتر وکامل تر شدن نقش کمک هاي زيادي انجام داد و اين ويژگي هاي جديد را دوست دارم .

 

فرشته دختري شهرستاني است که از يک شهر کوچک و آرام براي زندگي به شهري بزرگ مثل تهران مي آيد و بنابراين بايد شاهد تغيراتي در رفتار او باشيم ؟

فرشته با ازدواج با حامد صاحب يک زندگي جديدي مي شود وبا خانواده جديدي ( مادر و خواهر حامد ) آشنا مي شود و بايد با آنها در خانه اي زندگي کند و زندگي در کلان شهري نظير تهران ويژگي خاصي دارد

 

آيا ازدواج فرشته با حامد به اين دليل بود که فرشته علاقه داشت در شهري بزرگ زندگي کند ؟

نه ، بهر حال يک اتفاق عاطفي بين حامد و فرشته رخ مي دهد و فرشته در وهله اول به خاطر علاقه اش با حامد ازدواج مي کند و ساير قضايا در اولويت بعدي قرار مي گيرد و در بخش هاي که در سرعين اردبيل فيلمبرداري شده است به خوبي متوجه نيت فرشته مي شويم و حتي از اينکه حامد قضيه پيشنهاد ازدواج مراد را به او مي گويد ناراحت مي شود .

 

حضور در تهران براي فرشته زمينه ساز رشد فرهنگي و فکري مي شود کما اينکه بلافاصله بعد از حضورش در تهران در کلاس هاي مختلف هنري ثبت نام مي کند ؟

بله ، فرشته با حضورش در تهران تلاش مي کند به درستي از اين فضاهاي آموزشي استفاده کند و بر دانش و معلوماتش بيافزايد و ديگرتمايلي ندارد براي زندگي به سرعين بازگردد و دوست دارد به همراه شوهرش حامد در تهران زندگي کند .

 

 

دوشنبه 15 شهريور 1389 - 10:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری