چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

آيه‌هايي از نور در ماه مبارك رمضان

 

«گزارشي از برگزاري دو نمايشگاه در ماه مبارك رمضان»

 

 

«نمايشگاه آيه‌هاي نور»:

حدود 60 اثر در نمايشگاه آثار خط نقاشي قرآني با عنوان آيه‌هاي نور در موزه هنرهاي معاصر فلسطين به نمايش گذاشته شده است. به گزارش ايسنا، در نمايشگاه آيه‌هاي نور، 28 اثر از حسين الطافي، 15 اثر از علي تن و 17 اثر از عظيم فلاح در معرض ديد عموم قرار گرفته است. در اين نمايشگاه كه تا پايان ماه رمضان برپاست، بخش‌هايي از آيه‌هاي قرآن بر روي تابلوهايي به صورت تركيب از خط و نقاشي ارائه شده است. عظيم فلاح يكي از هنرمندان شركت كننده در اين نمايشگاه در گفت‌وگو با ايسنا، مطرح كرد: «نمايشگاه ويژه ماه رمضان بود و از من كارهايي درخواست كردند، بنابراين يكسري آثار با مضامين قرآني ارائه كردم.» به گفته وي؛ سبك موجود در اين نمايشگاه، گرايش‌هاي نوين خوشنويسي كه به سنت ميل نداشت و شامل حرف‌هاي انتزاعي بود.

عظيم فلاح تا به حال بيش از هجده نمايشگاه انفرادي و يازده نمايشگاه گروهي برگزار كرده است. اين هنرمند كه در سال 87 عنوان نخبه هنري شهر تهران را توسط باشگاه تهران كسب كرده بود در رابطه با مناسبتي بودن اين نمايشگاه گفت: «نمايشگاه اتفاق‌هاي خوبي در پي دارد. اگر چه مناسبتي بودن اين نمايشگاه‌ها باعث مي‌شود تا مردم از قبل براي حضور در اين نمايشگاه‌ها برنامه‌ريزي كنند، اما وجود اين گونه نمايشگاه‌ها در طول سال باعث مي‌شود كه بحث‌هايي مانند آموزش و كارگاه‌ها پيش بيايد و خود هنرمند هم شناخته شود.» فلاح با بيان اينكه بحث زمان اجراي نمايشگاه‌ها همواره يكي از دغدغه‌هايش بوده است، تصريح كرد: «بهتر است زمان اجراي نمايشگاه‌ها وقتي باشد كه مردم وقت بكنند كه بيايند و در تابستان و ماه رمضان كه هوا گرم است، نمايشگاه بعدازظهرها و پس از افطار داير باشد. با اين وجود به خاطر وجود تبليغات مناسب استقبال از اين نمايشگاه مناسب بوده است.»

علي تن كه آثارش در نمايشگاه به نمايش درآمده متولد 1350 كازرون است. او فارغ‌التحصيل رشته نقاشي از دانشگاه تهران و كارشناسي ارشد از دانشگاه تربيت مدرس و دانش آموخته انجمن خوشنويسان ايران است. وي داوري جشنواره‌ها و مسابقه‌هاي مختلف ملي و بين‌المللي در ايران، برگزاري هجده نمايشگاه انفرادي و شركت در بيش از 120 نمايشگاه گروهي داخل و خارج از كشور را در كارنامه هنري خود دارد. او همچنين رياست اداره ارشاد تهران، مسئوليت امور نگارخانه‌هاي هنري و عضو شوراي راهبردي اولين دوسالانه ملي خوشنويسي را در طول اين سال‌ها بر عهده داشته است. غلامحسين الطافي هنرمند ديگر اين نمايشگاه، سال‌ها نزد استاد علي تن به آموزش هنر خوشنويسي پرداخته است و تاكنون برگزاري نمايشگا‌هاي انفرادي و گروهي متعددي را در كارنامه هنري خود دارد كه از آن جمله مي‌توان به برگزاري نمايشگا‌ه‌هايي در فرهنگسراي ابن‌سينا، اقوام، خاوران و دانشجو اشاره كرد.

محبوبه پلنگي رئيس موزه فلسطين نيز درباره اين نمايشگاه گفت: «اين نمايشگاه به مناسبت ماه رمضان داير است و به خاطر حسي كه در اين ماه همه مسلمانان روزه‌دار دارند با عنوان آيه‌هاي قرآني نامگذاري شده است و در بيشتر تابلوهاي آن عبارت «بسم‌الله» كار شده است كه مي‌تواند تأثيرگذار باشد.» پلنگي در رابطه با نحوه انتخاب آثار گفت: «ما قبلاً با علي تن به عنوان يكي از بهترين‌هاي خط نقاشي قرآني، نمايشگاهي در موزه فلسطين داشتيم، لذا مسئول موزه زماني را براي آثار ايشان و دو نفر از دوستان و شاگردانش در ايام ماه مبارك رمضان قرار دادند.» وي در پاسخ به اينكه، چرا پس از افطار نمايشگاه برپا نيست، گفت: «موزه هر روز از ساعت 10 صبح تا 18 بعدازظهر باز است و چون بعد از افطار، نمايشگاه قرآن اين فضا را دارد لذا لزومي ديده نشد تا بعد از افطار موزه باز باشد.» پلنگي در ارتباط با استقبال از اين نمايشگاه افزود: «نمايشگاه‌هايي از اين نوع، مخاطب خاص خودش را دارند.ما به دنبال تعداد بازديدكنندگان از نظر كمي نيستيم. دو قشر از اين نمايشگاه ديدن مي‌كنند. اول كساني كه به دنبال كار دل و تلطيف روح هستند و به هنر سنتي ايران علاقه‌مند هستند و دوم هنرجويان وادي خط نقاشي كه از نظر تكنيك چگونگي كار را رويت مي‌كنند. ما در نمايشگاه قبلي هم مخاطب خاص داشتيم.» نمايشگاه خط نقاشي قرآني «آيه‌هاي نور» روز سه‌شنبه 19 مرداد ساعت 17 در موزه هنرهاي معاصر فلسطين آغاز به كاركرد و تا پايان ماه مبارك رمضان ادامه خواهد داشت.

«نمايشگاه پوستر ماه رمضان»:

اردشير مير منگره (دبير اجرايي جشنواره پوستر رمضان) گفت: «در مجموع 750 اثر از 250 هنرمند سراسر كشور به دبيرخانه ارسال شد كه هيأت داوران 70 اثر منتخب را براي حضور در جشنواره برگزيده است.» او در گفت‌وگو با ايرنا استقبال از جشنواره پوستر ماه رمضان را بسيار خوب ارزيابي كرد و اظهار داشت: «از ميان 250 هنرمند شركت‌كننده در اين جشنواره، 133 نفر گرافيست مرد و 117 نفر گرافيست زن هستند كه آثار خود را در قالب پوستر به دبيرخانه ارسال كرده‌اند.» به گفته وي موضوع كلي اين نمايشگاه ماه رمضان است و شامل آثاري با مضامين ديني و مذهبي و مرتبط با اين ماه مثل شب‌هاي قدر، شهادت حضرت علي(ع) و آيين‌ها و ويژگي‌هاي مخصوص ماه رمضان مي‌شود. دبير اجرايي جشنواره پوستر رمضان، هدف از برگزاري اين نمايشگاه رابط و توسعه فرهنگ اسلامي با گرايش هنر دانست و گفت: «پوستر يكي از رسانه‌هاي هنري- بصري برقراركننده ارتباط با جامعه و زبان تأثيرگذاري براي بيان مفاهيم ارزشمند است.»

قباد شيوا، مسعود سپهر، مصطفي اوجي، فرزاد اديبي، احسان پارسا هيأت داوران نمايشگاه را تشكيل مي‌دهند. ميرمنگره خاطرنشان كرد:«كار بررسي و انتخاب آثار با دقت بسياري صورت گرفته است. اين جشنواره 13 برگزيده خواهد داشت كه به پنج اثر نخست هر كدام لوح افتخار و 20 ميليون ريال وجه نقد تعلق خواهد گرفت. همچنين 5 نفر به عنوان نفر دوم و سه نفر نيز به عنوان نفرات سوم تا پنجم انتخاب مي‌شوند.

به گفته اين مقام مسئول جشنواره پوستر رمضان، كتاب مجموعه آثار پذيرفته شده براي تمامي شركت‌كنندگان اين رقابت ارسال خواهد شد. او همچنين اظهار اميدواري كرد كه از پوسترهاي برگزيده اين مسابقه در آينده در محيط‌هاي شهري و كارهاي تبليغاتي استفاده شود.

محمدجواد شوشتري مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري تهران نيز با حضور در نمايشگاه ديگري كه تحت عنوان اسماء‌الحسني در خانه هنرمندان برپا بود در جمع‌ خبرنگاران گفت: «نمايشگاه اسماءالحسني نسبت به سال‌هاي گذشته بهتر شده است، البته بي‌انصافي نمي‌كنم، چون در سا‌ل‌هاي گذشته نيز آثار عرضه شده كه كيفيت بالايي داشتند. به هر حال اين نمايشگاه بين‌المللي است و اين كه دست‌اندركاران اين نمايشگاه به شكل خصوصي توانستند يك كار بين‌المللي را انجام مي‌دهند، قابل تقدير است.» او با مقايسه نمايشگاه اسماءالحسني و پوستر رمضان تصريح كرد: «نمايشگاه اسماءالحسني 6 ساله است، اما نمايشگاه رمضان براي اولين بار است كه برگزار مي‌شود، اما با اين 750 اثر به دبيرخانه اين نمايشگاه راه يافته است.» شوشتري توضيح داد: «در ابتدا با طراحان پوسترها صحبت كرده بوديم كه از آثار آنان در سطح شهر استفاده مي‌كنيم. بنابراين اگر اكنون در سطح شهر دقت كنيد، مشاهده مي‌كنيد كه در بيلبوردها و تابلوهاي شهري از پوسترهاي اين نمايشگاه استفاده شده است.»

مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري تهران درباره اين كه اين پوسترها را از طراحان آن‌ها خريداري كرده‌اند، گفت:«در فراخوان آثار، موضوع استفاده از پوسترها در سطح شهر را عنوان كرده بوديم و اگر طراحان اين پوسترها در ميان برگزيدگان جشنواره باشند، جايزه نيز دريافت خواهند كرد.» شوشتري درباره فعاليت‌هاي كنوني سازمان زيباسازي شهرداري تهران گفت: «بيشتر روي آثار حجمي كار مي‌كنيم. دومين دوره سالانه مجسمه‌سازي در آبان‌ماه برگزار مي‌شود. به علاوه نماد ميدان حضرت ولي‌عصر(عج) را به مسابقه گذاشته‌ايم و يك مسابقه براي دفاع مقدس و شهداء در نظر گرفته‌ايم.»

 

دوشنبه 15 شهريور 1389 - 9:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری