سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي امام علي(ره)

 

 

امام‌علي(ع) به‌عنوان يكي از الگوهاي بارز ديني همواره مورد توجه شيعيان جهان بوده و هست بديهي است، وي داراي آنچنان فضيلتي است که به‌عنوان نخستين پيشوا و پدر يازده امام ديگر بعد از خود برگزيده و انتخاب شده است و تنها فردي مي‌تواند چنين فضيلتي را كسب كند که به درستي شايسته آن باشد .

در اين جستار كوتاه همزمان با شهادت مولاي متقيان، برآنيم تا به معرفي برخي كتب انتشار يافته از سوي انتشارات سوره‌مهر وابسته به‌ سازمان تبليغات‌اسلامي پيرامون امام علي (ع) بپردازيم.

 

سخنان على (ع) از نهج‏البلاغه

ترجمه: جواد فاضل، به‏اهتمام : حسن سادات ناصرى

تعداد صفحات:467 ، قطع: وزيري، نوبت چاپ: چاپ بيست و پنجم: 1380 .

معرفي کتاب:
كتاب حاضر ترجمه مشهور سخنان حضرت على (ع) ازنهج‏البلاغه، توسط جواد فاضل است، كه سادات ناصرى آن را باشكلى نو و تغييرات اساسى بازنويسى و ارائه كرده است. فهرست‏مطالب عبارتست از: سخنان حضرت على (ع) درباره توحيد، محمدرسول‏الله (ص)، پيشوا و ملت، كارگزاران دولت، عشق، جنگ واخلاق، فرامين آن حضرت به محمد بن‏ابى‏بكر و مالك‏اشتر و وصيت‏ايشان به امام حسن (ع)، فرمايشات امام درباره يكتاپرستى، پيامبر، فرمان آسمانى، آفرينش، حوادث، دلبستگي‌ها، وارستگى‏ها و پند واندرز، نامه‏هاى حضرت على (ع) و حكمتها.
يادداشت: چاپ‌هاى قبلى اين كتاب ازسوي«انتشارات علمى» انجام‏شده و از چاپ بيست و يكم به بعد ازسوي حوزه هنرى منتشرمى‏شود.

 

باغ آبى 

نويسنده: جليل واقع طلب

تعداد صفحات:76، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1375.

معرفي کتاب:
مجموعه 45 قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى و رباعى و بامضامين اجتماعى، مذهبى و عرفانى است كه در فاصله سال‌هاى1355 تا 1370 سروده شده است. عشق، دلتنگى، عيد غدير، بى‏وفايى كوفيان، نيايش خداوند، شهدا و... از جمله موارد مطرح شده ‏در اين اشعار است. همچنين شاعر قطعاتى از اشعار خود را نذر امام‏على (ع)، نذر حضرت رسول (ص)، و براى امام خمينى (ره)، حاج‏احمد خمينى و شيدا گيلانى سروده است.
اين کتاب ازسوي مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

طعم گلابي 

تصويرساري و صفحه آرايي: شهرام عظيمي، شاعر: اصغر نصرتي

تعداد صفحات: 48، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1381 .

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، دربردارنده 17 قطعه شعر در قالب چهارپاره و بامضامين اجتماعى و مذهبى است كه براى گروه سنى كودكان سروده‏شده است. برخى از اشعار با طرح‌هاى سياه و سفيد همراه مى‏باشد.
آرزوهاى كودكى/ دريا در فصل زمستان/ گفتگو با خدا/ قران/ وصف‏زندگى در بهار/ بعثت حضرت رسول (ص)/ توصيفى از شعر/ حضرت‏على (ع) و اطعام فقرا/ تشبيه جهان و موجودات آن به دفتر پروردگار/به شهادت رسيدن حضرت على‏اصغر (ع) در كربلا/ تنهايى امام على(ع) پس از وفات حضرت زهرا (س)/ مادر/ وصف دريا ... محتواى‏اكثر اشعار را دربرمى‏گيرد. همچنين شاعر يكى از اشعار خود را براى‏امام خمينى (ره) سروده است.
اين کتاب ازسوي مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است

 

آخرين قبيله شرقى

نويسنده: يدالله گودرزي، تعداد صفحات:39، قطع: رقعي ، نوبت چاپ: چاپ اول: 1376 .

معرفي کتاب:
مجموعه 37 شعر در قالب غزل، مثنوى، آزاد، رباعى و دوبيتى، كه در فاصله سال‌هاى 1370 و 1375 سروده شده و به‏مناسبت ششمين كنگره شعر و قصه طلاب سراسر كشور به‌چاپ‏رسيده است. اين اشعار اكثراً داراى مضامينى عرفانى بوده و دلتنگى‏شاعر را از دورى معشوق حقيقى مى‏نماياند. نيايش خداوند، غم‏غريب، منقبت معصومين و بزرگان همچون فاطمه زهرا (س)، امام‏حسين (ع)، امام على (ع) و امام خمينى (ره)، به ياد شهداى انقلاب‏و جنگ همچون شهيد محمود بروجردى و شهيد حاج حسن نورى،واقعه عاشورا و ... از جمله موارد مطرح شده در اين اشعار است.
اين کتاب ازسوي مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

باغ آبى

نويسنده: جليل واقع طلب، تعداد صفحات:76  ، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1375 .

معرفي کتاب:

مجموعه 45 قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى و رباعى و بامضامين اجتماعى، مذهبى و عرفانى است كه در فاصله سالهاى1355 تا 1370 سروده شده است. عشق، دلتنگى، عيد غدير،بى‏وفايى كوفيان، نيايش خداوند، شهدا و... از جمله موارد مطرح شده‏در اين اشعار است. همچنين شاعر قطعاتى از اشعار خود را نذر امام‏على (ع)، نذر حضرت رسول (ص)، و براى امام خمينى (ره)، حاج‏احمد خمينى و شيدا گيلانى سروده است.
اين کتاب از سوي مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

پيروزى در سيماى شكست

 شاعر: غلامحسين رفيعا، تعداد صفحات: 276 ، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ دوم: 1379 .

 معرفي کتاب:

كتاب حاضر براى ارتقاء بينش و دانش و تقويت بنيه علمى ومعنوى مداحان در كنار پرداختن به جنبه‏هاى فنى و حرفه‏اى‏مداحى، تهيه شده است. كه مطالب آن برگرفته از آثار استاد شهيدمطهرى و آيت‏الله مرتضى شبسترى به همراه اشعار و سخنان ائمه‏معصومين (ع) و ديگر بزرگان دين مى‏باشد. فهرست عناوين كتاب‏عبارتست از: قيام اشك (گريه بر شهيد)، خورشيد هامون (شب‏عاشورا)، گل بى‏پيرهن (روز عاشورا)، ماه سه آفتاب (شهادت حضرت‏عباس (ع))، ستاره سحر (شهادت حضرت على‏اكبر (ع))، كاروان آه(از كربلا تا كربلا)، شب قدر تاريخ اسلام (شهادت حضرت على (ع))،اندوه جاودانه (مرثيه حضرت فاطمه (س))، سوگ سترگ (شهادت‏امام موسى كاظم (ع)).(چاپ اول: 1378).

 

 

 

سه‌شنبه 9 شهريور 1389 - 14:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری