پنجشنبه 26 تير 1399 - 8:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجه الاسلام صفر قربانپور
مديركل تبليغات اسلامي استان سيستان و بلوچستان

 

افطاري جلوه‌اي از اكرام

 

 

 

يكي از جلوه هاي زيباي اكرام، اطعام و يكي از اقسام اطعام، افطاري دادن است كه بهترين راه براي تحصيل فضيلت، سخاوت و احسان براي آدمي است.

پيامبر اعظم(ص) در همان خطبه‌اي كه قبل از ورود به ماه مبارك رمضان خواندند، به فضيلت افطاري اشاره کردند كه«أَيُّهَا النَّاسُ مَنْ فَطَّرَ مِنْكُمْ صَائِماً مُؤْمِناً فِي هَذَا الشَّهْرِ كَانَ لَهُ بِذَلِكَ عِنْدَ اللَّهِ عِتْقُ نَسَمَةٍ وَ مَغْفِرَةٌ لِمَا مَضَى مِنْ ذُنُوبِهِ، فَقِيلَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ لَيْسَ كُلُّنَا يَقْدِرُ عَلَى ذَلِكَ، فَقَالَ(ص): اتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ اتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشَرْبَةٍ مِنْ مَاء»

يعني ،اي مردم! هر كدام از شما روزه‌دار مؤمني را در اين ماه افطار دهد، در نزد خدا ثوابي معادل آزاد كردن يك بنده و همچنين آمرزش گناهان گذشته را دارد. بعضي از اصحاب گفتند: يا رسول الله! همة ما قدرت بر آن نداريم، حضرت فرمود: بپرهيزيد از آتش جهنم به افطار دادن روزه‌داران، اگر چه نصف دانة خرما و يا يك شربت آبي باشد.

همواره اطعام و پذيرايي از ميهمان در اسلام و به خصوص در اين ماه مبارك مورد توجه و سفارش به مسلمانان قرار گرفته است و اين نويد داده شده كه سود دوچنداني كه از اين اطعام به دست مي‌آيد از آن صاحب كرم است.

پيامبر رحمت(ص) فرمودند:«الضَّيْفُ يَنْزِلُ بِرِزْقِهِ وَ يَرْتَحِلُ بِذُنُوبِ أَهْلِ الْبَيْت»

يعني: ميهمان رزق و روزي خويش را به همراه مي‌آورد و گناهان صاحب خانه را با خود مي‌برد. كنايه از اين كه هنگامي كه ميهمان مي‌رود گناهان صاحب خانه نيز محو شده است، گويا با رفتن ميهمان گناهان صاحب سفره نيز رخت برمي‌بندند. شايد ساده‌ترين نتيجه‌اي كه از جمع اين سخنان مي‌توان گرفت اين است كه اطعام بيشتر و پيشتر از آن كه سودي را نصيب ميهمان كند، براي ميزبان سودآور است.

خود احسان به ديگران و انفاق به هم‌نوعان، فاصله‌هاي اجتماعي را كه به واسطة نيازمندي بين طبقات مردم به وجود مي‌آيد، كم رنگ کرده و حتي از بين مي‌برد. اين دستور الهي رابطه‌اي دقيق با تربيت انسان دارد. دستور به احسان و نيكوكاري يک راه و روش براي انسان سازي است.

اولياي خدا و پيشوايان ديني ما الگوي كامل براي مهمان نوازي و اكرام و اطعام بوده‌اند و درس ماه رمضان نيز بهترين فرصت براي تمرين دادن نفس براي كسب اين فضيلت است. ماهي كه خداوند نيز مشغول ميهماني دادن است و تمام بندگان مؤمن، ميهمان خداوند هستند؛ اراين روي اين ماه كه ماه ميهماني محبوب لقب گرفته است، بهترين فرصت براي جلب رضايت او است و همان گونه که همة فضيلت‌ها و كمال‌هاي روحي در اين ماه ظهور و بروز بيشتري دارند، احسان و سخاوت نيز همين گونه است. در دعاي پانزدهم ماه مبارك رمضان مي‌خوانيم:«اللهم حبّب إلَيَّ فيه الإحسانَ»

يعني خدايا! احسان و نيكويي را محبوب من و مرا دوست‌دار آن مقرر فرما.

شيخ ابوالحسن خرقاني مي‌گويد: دوستي خداوند در دل آن كس نباشد كه بر خلقش شفقت نباشد.

  

 

چهارشنبه 3 شهريور 1389 - 12:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری