شنبه 10 خرداد 1399 - 19:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني

 

معنويت در آينه صدا و سيما

 

معرفي برخي از برنامه‌هاي صدا و سيما در ماه مبارك رمضان

 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي براي ماه مبارك رمضان برنامه‌هاي متنوعي را در نظر گرفته است كه بسياري هم اكنون در حال پخش هستند. با هم مهم‌ترين اين برنامه‌ها را مرور مي‌كنيم.

 

«برنامه‌هاي معارفي سيما»

در سيماي جمهوري اسلامي ايران، برنامه‌هاي قرآني در سه حوزه ترتيل، قرائت مجلسي و تفسير، تهيه و توليد شده‌اند كه در حوزه تفسير برنامه‌هاي درس‌هايي از قرآن و تفسير موضوعي از آيات عظام جوادي آملي و سبحاني از شبكه يك و قرآن در حال پخش است. در حوزه ترتيل نيز دو برنامه زنده جزء‌خواني از حرم حضرت امام رضا(ع) و حرم حضرت معصومه(س) روي آنتن مي‌رود. پخش دعاي سحر، دعاي ابوحمزه ثمالي، زيارت جامعه كبيره و دعاي جوشن‌كبير از شبكه‌هاي مختلف ا زجمله ويژه برنامه‌هاي امسال است. همچنين در شبكه‌هاي دو و چهار و قرآن، شرح دعاي ابوحمزه ثمالي و صباح اميرالمؤمنين توسط آيت‌الله خاتمي و حجت‌الاسلام فاطمي‌نيا در حال پخش است.

در ضمن شبكه‌هاي مختلف سيما برنامه سخنراني را هم براي ماه مبارك رمضان تدارك ديده‌اند. آيات عظام نوري همداني، خاتمي، مكارم شيرازي، مهدوي كني، ناصري، فاطمي‌نيا و سبحاني از جمله افرادي هستند كه مباحث معرفتي را در تلويزيون مطرح مي‌كنند. همچنين شبكه‌هاي مختلف سيما برنامه‌هاي زيادي را در ساختارهاي مداحي، ميزگرد و گفت‌وگو، احكام، تركيبي و مستند تهيه‌ كرده‌اند. شبكه اول، برنامه «اين شب‌ها» را در ساعت 23 به مدت 60 دقيقه روانه آنتن كرده است.

اين برنامه‌ در تمام شب‌هاي ماه رمضان به جز شب‌هاي قدر پخش مي‌شود. ويژه برنامه‌هايي هم براي افطاري در شبكه‌هاي يك و سه در حال پخش است. شبكه‌ يك برنامه «نان و ماه» را به مدت 70 دقيقه تدارك ديده است. برنامه «ماه عسل» نيز به مدت 70 دقيقه براي شبكه سوم در نظر گرفته شده است. برنامه «راز» با اجراي نادر طالب‌زاده هم در حال پخش است. «راز» كاري از گروه فيلم و نمايش شبكه چهارم سيماست كه در 30 قسمت 90 دقيقه‌اي به صورت زنده به تهيه‌كنندگي مجيد يوسفي پخش خواهد شد. در اين برنامه هنرمندان و صاحبنظران موضوعات ماورايي و متافيزيكي را از منظر سينما بررسي مي‌كنند. در اين برنامه ردپايي از موضوعاتي چون دوزخ، برزخ، مهدويت، آخرالزمان، معجزه و شفاعت در فيلم‌هاي ايراني و خارجي بررسي مي‌شود. اين برنامه هر شب ساعت 23 از شبكه چهارم سيما پخش مي‌شود. برنامه «حديث سرو» كه كاري از بسيج سازمان صدا و سيماست در ايام ماه مبارك رمضان از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود.

به گزارش روابط‌عمومي شبكه دوي سيما، عبدالكريم عرشي تهيه‌كننده اين مجموعه گفت: «برنامه حديث سرو در مورد زندگي علماي عارف است كه به صورت مستند و بازسازي شده پخش مي‌شود.» در اين برنامه به زندگي علماي عارفي همچون ملاحسين قلي همداني، آيت‌الله ميرزا جواد آقاي ملكي تبريزي، آيت‌الله شيخ محمد بهاري، آيت‌الله علامه محمدحسين طباطبايي، آيت‌الله سيدعلي قاضي و جمعي ديگر از علماي عارف پرداخته مي‌شود. اين برنامه در 19 قسمت 30 دقيقه آماده شده است. اين برنامه هر روز به جز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 55/22 روي آنتن مي‌رود.

«برنامه‌هاي شبكه‌هاي استاني»:

معاون امور مجلس و استان‌هاي صدا و سيما از تأمين 70 برنامه شامل 42 برنامه پويانمايي، 4 تله تئاتر، سخنراني و تحليل موضوعات ديگر درباره ماه رمضان براي پخش در شبكه‌هاي استاني خبر داد. به گزارش «جام جم» حجت‌الاسلام سيدرمضان موسوي مقدم با اشاره به سياستگذاري اين معاونت در توليد و پخش برنامه‌هاي ايام ماه مبارك در مراكز استاني گفت: «ماه مبارك فرصت بسيار گرانقدري براي رجوع به قرآن است و بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده، شبكه‌هاي استاني در كنار پخش قرائت قرآن توجه به تبيين علوم قرآني را نيز در اولويت برنامه‌هاي خود قرار مي‌دهند. تلاشي برنامه‌سازان در مراكز صرف توليد برنامه‌هاي مفرح و ايجاد وجد و ابتهاج ايماني در مخاطب خواهد شد.» وي افزود: «امسال همه شبكه‌هاي استاني برنامه‌هاي ويژه سحر و افطار خود را با نگاه به آداب و رسوم اقوام و احياء و ترويج سنت‌هاي اسلامي و عبادي مختلف كشور تهيه‌ كرده‌اند.» معاون امور مجلس و استان‌هاي سازمان صدا و سيما با اشاره به پوشش شبكه‌هاي استاني در بيش از 95 درصد روستاهاي استان‌ها به ويژه بيان اين مراسم از زبان بزرگان منطقه تأكيد شده است. موسوي مقدم ماه مبارك رمضان را زمينه مناسبي براي خودسازي و پاك‌زيستن دانست و افزود: «بر اين اساس ساخت و توليد فيلم‌ها و سريال‌هاي شبكه‌هاي استاني به گونه‌اي انجام شده است كه مباحث ناب قرآني و آموزه‌هاي معنوي و اخلاقي به مخاطبان ارائه شود.»

وي با اشاره به پخش سريال‌هاي ويژه ماه مبارك رمضان از شبكه‌هاي سراسري گفت: «برنامه‌ريزي پخش شبكه‌هاي استاني به گونه‌اي است كه برنامه‌هاي جذاب و نمايش مراكز با سريال‌هاي شبكه‌هاي سراسري تداخل نداشته باشد.»

موسوي مقدم با اشاره به جمعه آخر ماه مبارك رمضان و روز قدس، پرداختن به اين روز بزرگ را از ديگر اولويت‌هاي برنامه‌ريزي شده در شبكه‌هاي استاني عنوان كرد و افزود: «در روزهاي منتهي به روز قدس برنامه‌سازان در مراكز با توليد برنامه‌هاي مستند جايگاه قدس شريف و جنايات رژيم اشغالگر قدس را براي مخاطبان تبيين مي‌كنند. معاون امور مجلس و استان‌هاي سازمان در پايان ارتباط مخاطبان به شبكه‌هاي استاني را در تقويت كيفيت برنامه‌ها مؤثر دانست و خواستار اعلام نظر و پيشنهاد مخاطبان به ويژه جوانان با شبكه‌ها شد.

«روز سي‌ام»، سريال نمايشي راديو در ماه مبارك رمضان:

نمايش راديويي «روز سي‌ام» ويژه ماه مبارك رمضان از شبكه راديويي تهران به روي آنتن رفته است. رضا عمراني، كارگردان مركز هنرهاي نمايشي راديو درباره اين نمايش راديويي به ايسنا گفت: «روز سوم عنوان نمايش 30 قسمتي است كه همزمان با حلول ماه مبارك رمضان از شبكه راديويي تهران پخش مي‌شود. در اين نمايش، مسائل و مشكلات جوانان به خصوص آسيب‌هاي اجتماعي كه در موقعيت‌هاي مختلف براي جوانان پيش مي‌آيد، مطرح مي‌شود. وي افزود: اين مجموعه نمايشي كه در قالب اجتماعي- خانوادگي ساخته شده است، سعي دارد با بهره‌گيري از موقعيت‌هاي طنز علاوه بر طرح مسائل، حس همدلي و همكاري همسايگاني را بيان كند كه علي‌رغم مشكلات اقتصادي و اجتماعي سعي در رفع نيازهاي يكديگر دارند.

برنامه «يك فيلم، يك تجربه» در ماه مبارك رمضان:

شبكه چهار سيما در قالب برنامه‌اي تلويزيوني كه ماه رمضان پخش مي‌شود، فيلم‌ها و سريال‌هاي شاخص سينما و تلويزيون را بررسي مي‌كند. به گزارش ايسنا، برنامه يك فيلم يك تجربه از اول ماه مبارك رمضان با بررسي فيلم‌هيا شاخص سينما و تلويزيون و پخش بخش‌هايي از پشت صحنه فيلم و گفت‌وگو با كارگردان و بازيگران آن مي‌پردازد. فيلم‌هايي چون «هور در آتش»، «فرزند خاك»، «دندان مار»، «سوپر استار»، «مدرسه موش‌ها» و نيز مجموعه‌هايي چون «هزار دستان»، «كوچك جنگلي»، «نردبام آسمان»، «روزگار قريب»، «ولايت عشق»، «مرگ تدريجي يك رويا» و... از جمله اين آثار هستند.

پخش تله‌فيلم «حبيب» در ماه مبارك رمضان:

تصويربرداري تله‌فيلم «حبيب» محصول گروه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس مركز سيما فيلم به كارگرداني داريوش ياري و تهيه‌كنندگي بهروز مفيد به پايان رسيد. 80 درصد تصويربرداري اين تله‌فيلم در زندان انجام شد و 20 درصد ديگر در لوكيشن‌هاي مختلف و در نهايت تصويربرداري در 18 جلسه به پايان رسيد. «حبيب» داستان جوان فقيري به همين نام را روايت مي‌كند كه براي رسيدن به ثروت بيشتر به كار قاچاق روي مي‌آورد. او دستگير مي‌شود و به زندان مي‌افتد و در نهايت به اعدام محكوم مي‌شود و در زندان پي مي‌برد كه قانوني وجود دارد كه اگر بتواند قرآن را حفظ قرائت كند، از طناب دار، رها مي‌شود. او ضمن يادگيري قرآن با نكته‌هايي تازه آشنا مي‌شود و...

حميد فرخ‌نژاد، آشا محرابي، توران مهرزاد، اميد روحاني، مهدي فقيه، حسين عابديني از جمله بازيگران اين تله فيلم هستند. تله‌فيلم حبيب قرار است 21 ماه رمضان پخش شود.

«حضور مجدد حجت‌الاسلام راستگو در برنامه‌هاي كودك»: برنامه «نياز و نماز» هم‌اكنون از شبكه دوم سيما در حال پخش است. محمد (سلاميان تهيه‌كننده برنامه نياز و نماز در گفت‌وگو با ايسنا گفت: «نياز و نماز در قالب 200 قسمت تهيه شده است و در موعد اذان مغرب و عشاء از شبكه كودك پخش مي‌شود.» محمود سلاميان با اشاره به تهيه‌كنندگي برنامه‌اي با اجراي حجت‌الاسلام راستگو براي مخاطب كودك و نوجوان اظهار كرد: «اين برنامه با همكاري مجتمع فرهنگي بلال تهيه و در 30 قسمت 15 دقيقه‌اي از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود.

 

 

چهارشنبه 3 شهريور 1389 - 12:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری