جمعه 20 تير 1399 - 23:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

زمان در اختيار خود را مديريت كنيد

 

 

«از دست دادن فرصت‌ها موجب غصه و افسردگي است.»

امام علي (ع)

 

از قديم گفته‌اند: وقت طلاست. اما آيا مي‌شود وقت را با طلا سنجيد و يا اينكه آن را با هر چيز باارزش ديگري مقايسه كرد؟ انگشتان توانمندي كه هنر مي‌آفريند، دستاني كه گل مي‌پروراند، ذهن خلاقي كه در معرفت كردگار مي‌انديشد، چشماني كه زيبايي‌ها را تصوير مي‌كند، گوش‌هايي كه بهترين كلام‌ها و نداها را دريافت مي‌كند، همه در قالب زمان معني مي‌يابند.

خداوند در قرآن كريم به زمان سوگند ياد مي‌كند.  (آنجا كه مي‌فرمايد: والعصر ان الانسان لفي خسر) انسان‌ها اگر زمان را از دست بدهند حقيقتاً در زيان و خسرانند. آيا انديشيده‌ايد كه ما چقدر وقتي را كه مي‌تواند زيبايي و هنر يا كار و تلاش را به جامعه ارائه دهد، به هدر مي‌دهيم؟ ما بايد به گونه‌اي زمان را مديريت كنيم كه از دل آن زمان بيشتري استخراج شود. نه اينكه زمان زيادي را ببازيم. ما بايد به دنبال موفقيت باشيم نه كمال. وقتي فهميديم كه 80 درصد كاري را پيش برده‌ايم آن را به حال خود رها كنيم و پروژه بعدي را شروع كنيم.اين 20 درصدهاي مانده هميشه بيش از آنچه فكر مي كنيم وقت مي گيرند پس شايسته است همزمان با اين 20 درصد‌ها 80 درصدهاي ديگري را هم پيش ببريم.

زمان‌بندي همه چيز است. زمان نه تنها همه دردها را تسكين مي‌دهد بلكه معمولاً اشتباهات مالي را هم اصلاح مي‌كند. وقتي فرصتي پيش مي‌آيد آن را از دست ندهيد. اگر تمام مدت در حال حدس زدن و پيش‌بيني باشيد، هيچ اتفاقي نخواهد افتاد. به جاي اينكه حرف بزنيد دست بكار انجام كار شويد.

هميشه كاغذ يادداشتي با خود داشته باشيد تا ايده‌هايي كه به ذهن‌تان مي‌رسد را يادداشت كنيد. اهدافتان را فهرست كنيد و روي كاغذ بياوريد. اين امر كمك مي‌كند يك فهرست انجام كار داشته باشيد. وقتي هر كدام را انجام داديد، آن را تيك زده و با اين كار احساس خوشايند موفقيت را تجربه كنيد.

«زمان ارزشمندترين چيزي است كه شما مصرف مي‌فرماييد.»

 

سه‌شنبه 2 شهريور 1389 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری