جمعه 16 خرداد 1399 - 3:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

«مگيل» آغاز ورود فضاي طنز به ادبيات جنگ است

 

گزارش مراسم طنز در حلقه رندان و رونمايي «مگيل»

 

اگرچه کسانيکه با مراسم در حلقه رندان آشنايي دارند مي دانند که اين مراسم با اين هدف برگزار مي شود که شاعران طنز پرداز اعم از پير و جوان مي آيند و شعرها و مطالب طنزآميزشان را براي حضار مي خوانند. اما جمعيت مشتاقي که ديروز به اين برنامه پاي نهادند با اتفاقي روبرو شدند که اگر چه خبر آن از مدتها پيش در رسانه ها منعکس شده بود اما براي خيلي هم که به اخبار توجهي ندارند تازگي داشت و آن هم رونمايي از يک کتاب در چنين برنامه اي بود.در اين مراسم کتاب طنز دفاع مقدسي «مگيل» نوشته محسن مطلق رونمايي شد.

در اين مراسم که با استقبال بالاي مخاطبان همراه شده بود، بطوريکه سالن بالا و پايين پر از جمعيت شده بود ابتدا تعدادي از شاعران طنز پرداز از جمله آقاي باني؛شاعر پيشکسوت طنز،اميد مهدي نژاد به شعر خواني براي حضار پرداختند و در ادامه اين مراسم با گفتار مجري مراسم رونمايي از کتاب «مگيل» شروع شد که در ابتدا محمدحسين جعفريان درباره اين کتاب گفت: صحبت کردن درباره اين کتاب آسان نيست چرا که آدم احساس مي کند با انساني طرف است که مواد مخدر مصرف کرده دقيقا مثل بيدل دهلوي که در شعرهايش همين حالت را دارد.

وي ادامه داد:اين کتاب براي محسن مطلق که خود در جنگ حضور داشته عجيب بود.نوع طنز اين کتاب آدم را سرگردان مي کند و مخاطب تا آخرين صفحه کتاب را نخواني نمي تواند تصميم بگيرد.صحنه هايي در اين کتاب هست که خواننده در مي ماند که ماجرا تا کجا ادامه پيدا مي کند.

جعفريان در مورد عيب اين کتاب هم گفت:نکته اي که به گمانم در اين کتاب رعايت نشده اين است که نويسنده با وجود ي که مي گويد شخصيت داستان نا شنوا و نا بينا است ولي صحنه هاي وجود دارد که از يک شخص نا شنوا و نابينا بعيد است و مطالبي هست که خلاف اين را ثابت مي کند.

وي افزود:مسئله ديگري که در اين کتاب به آن اشاره شده به وجود آمدن گروه (پ. ک. ک) در ترکيه است، که در حافظه تاريخي ما آمده که اين گروه بعد از جنگ بوجود آمد و در دوران دفاع مقدس نبوده است.البته وقتي ژاپن و انگليس مي توانند جزيره اي در درياچه اروميه باشند اين گروه را هم مي توان به دوران حضرت نوح منتسب کرد.

جعفريان گفت:در هيج کجا نويسنده به مخاطب اجازه نمي دهد که تصميم گيري کند و در اين کتاب اغراق هم وجود دارد که البته به شکلي نيست که مخاطب متوجه شود.

در ادامه شهرام شکيبا که آنگونه که خودش گفت امروز زيادي حالش خوب است و اگر نه به خاطر مطلق بوده به اين برنامه نمي آمده، در مورد اين کتاب گفت:من جزو اولين کساني بودم که اين کتاب را خواندم و دليلش هم اين بود که کتاب هاي محسن مطلق را بيش از نويسندگان ديگر جذاب يافتم.

وي ادامه داد: بدون تعارف بگويم که در حيطه ادبيات طنز دفاع مقدسي من کار خوب کم سراغ دارم و ويژگي اکثر اين کتاب ها اين است که تنها به شوخي هاي کلامي مي پردازند ولي در اين کتاب براي اولين بار شاهد اين هستيم که فضاي طنز بوجود آمده و اين فضاي داستان است که کتاب را براي مخاطب شيرين مي کند.

شکيبا ادامه داد:معتقدم بعضي فصل هاي کتاب فوق العاده قوي است مثل فصل پاي منبر ولي بعضي جاها هم عجله شده و باعث شده که کار يک دست نباشد و برخي جاها نياز به ويراستاري و ويرايش مجدد دارد.

در ادامه مراسم محسن مطلق با بيان اينکه «براي تهيه يک راس الاغ جهت توليد فيلمي که بتوان در اين مراسم پخش کرد تا شمال و قزوين و دهات هاي اطراف تهران رفتم ولي متاسفانه خري نيافتم » گفت: در مورد ايرادهاي که دوستان گرفتند اميدوارم که اگر عمري بود در برنامه دگرخند اين کتاب مورد نقد و بررسي قرار گيرد و آنجا به اين ايرادها پاسخ خواهم داد.

 

سه‌شنبه 2 شهريور 1389 - 10:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری