دوشنبه 12 خرداد 1399 - 23:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

برکت زندگي

 

 

گاهي انسان در مقايسه فرصت­هاي خويش متوجه مي­شود که در يک روز دستاوردهاي قابل ملاحظه­اي داشته است، مثلاً در يک روز با سفر کوتاهي به موطن خويش، هم صلة رحم کرده، هم با ديدار از پدر و مادر، آنان را دعاگوي خويش ساخته، هم با خانوادة خويش روز خوبي را گذرانده، هم حال و نشاط خوبي کسب کرده و از همه مهمتر رضايت خدا را بدست آورده است، اما در روز ديگري هيچ توشه­اي کسب نکرده است. در مورد اول اصطلاحاً آن روز، روز با برکتي بوده است اما در مورد دوم روز او بي برکت و غير مفيد محسوب مي­گردد.

 اين مقوله در مورد بسياري از مسائل زندگي ما نيز قابل بررسي است؛ گاه مقدار پولي بدست مي­آوريم که با آن اجناس مناسب و مفيدي را خريداري مي­کنيم و گاه با همان مقدار پول حتي نيمي از آن اجناس را نمي­توانيم خريداري کنيم! گذشتگان اين تفاوت را به پول با برکت و پول بي برکت مربوط مي­دانستند و معتقد بودند که پول­ها متناسب با راه کسب­شان، قدر و ارزش متفاوتي دارند؛ مثلاً باور داشتند که پول تدريس با برکت و پول دلالي بي­برکت است. منظور از برکت در اينجا، مقدار نعمت نيست بلکه قدر نعمت است.

يا مثلاً زماني که زندگي انسان­هاي بزرگ را با خود مقايسه مي­کنيم، به تفاوت چشمگيري بين ميزان بازدهي و اثر بخشي زندگان آنان با زندگي خويش مي­رسيم، مثلاً ابوعلي سينا با 58 سال عمر، اثر شگرفي در علم و تمدن جهان داشته است، وي بيش از 200 کتاب نگاشته که اکثر آنها به کرات مورد شرح و تفسير قرار گرفته­اند، حتي برخي از کتب او مانند کتاب «قانون» (طب) و «شفا» (فلسفه)، قرن­ها (حدود 700 سال) به عنوان کتاب درسي در دانشگاه­هاي بزرگ دنيا مانند «سُربون» و «آکسفورد» تدريس مي­شده است؛ و يا براي مثال زندگي 87 ساله امام خميني(ره) را مي­نگريم که آنچنان اثر بخش بود که روند تاريخ 3000 سالة پادشاهي را در زندگي يک ملت بزرگ مانند ايران، دگرگون و اصلاح نموده است، اما چه بسيار عمرهاي طولاني که هيچ دستاورد قابل ذکري نداشته و با گذران عمر، سپري شده­اند؛ منظور از برکت در اينجا، ميزان بازدهي و اثر بخشي زندگي است نه مقدار و طول آن.

اين امر در حيات جمعي يک ملت نيز مي­تواند مصداق داشته باشد. در تاريخ ملت­هايي را مي­توان يافت که با بلندي همت و کار و کوشش هدفمند، از فرصت­هاي فراروي خويش به خوبي استفاده کرده و از امکانات و قابليت­هاي خود به درستي بهره­ گرفته­اند؛ و در مقابل ملت­هايي نيز بوده­اند که با عدم هشياري، فرصت­ها را از دست داده و با کاهلي موقعيت­هاي مناسب را هدر ­داده و مي­دهند.

در فرهنگ ملي- مذهبي ما ايرانيان به فرصت­ها، ثروت­ها و زندگي­هايي که بازدهي قابل ملاحظه­اي داشته­اند لقب «با برکت» داده مي­شود؛ لقبي که مفهوم بهره­مندي بيشتر از فرصت­ها و امکانات محدود را در خود دارد. طبعاً زندگي با برکت براي هر انساني مطلوب است، بسياري از مردم تلاش ­دارند که با بکارگيري شيوه­کارهايي مانند، کسب مهارت­هاي لازم زندگي، آموختن علوم کارآمد، انتخاب­ گزينه­هاي درست، تقويت همت و ارادة خويش، کار و تلاش مضاف و ...، به اين دستاورد بزرگ نائل آيند. 

 

 

يكشنبه 31 مرداد 1389 - 10:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری