دوشنبه 23 تير 1399 - 13:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سازمان تبليغات‌اسلامي در مسير توسعه عفاف و حجاب را دارد

 

 

هجدمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم براي نخستين‌بار سيماي عفاف و حجاب از ديدگاه قرآن‌كريم با موضوع‌هاي فرهنگ، خانواده و جامعه را با مشاركت بسيج جامعه زنان، به‌نمايش گذارده كه تاکنون به‌طور پراكنده در بيش از 200 مرکز فرهنگي‌آموزشي در سراسر کشور نيز برگزار شده است.

در اين راستا، دفتر اموربانوان سازمان تبليغات‌اسلامي هم به‌عنوان يكي از اعضاي اين جامعه، اقدام به‌ارائه توليدات و محصولات فرهنگي خود در زمينه صيانت از عفاف و حجاب در جامعه كرده است چراكه سازمان تبليغات‌اسلامي بنا به‌وظايف‌ذاتي خود به‌پيروي از فرمايشات مقام معظم رهبري و مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبتني بر ترويج و اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب بابهره‌گيري از موقعيت‌ها و پتانسيل‌هاي موجود به‌طور سنتي و نوين توانايي ترويج و توسعه عفاف و حجاب را در‌سطح ملي و بين‌المللي دارد.

 ارائه و افزايش فعاليت‌هاي سازمان و دستگاه‌هاي اجرايي به‌طور يقين مي‌تواند نقش موثري در عرصه صيانت از عفت عمومي در جامعه داشته باشد.

 به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، از محورهاي فعاليت‌هاي مرتبط با حوزه عفاف و حجاب سازمان تبليغات‌اسلامي مي‌توان به چاپ‌كتاب، پژوهش، مقالات،  استفاده از پيامك، پيام‌رساني، توليد محصولات فرهنگي،  سايت‌ها و خبرگزاري‌ها، وب‌سايت‌ها، توليد‌فيلم و نمايش، تقدير از فعالان عرصه‌حجاب و  نمايشگاه، جشنواره و مسابقه اشاره كرد.

مديركل امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي، ايجاد شناخت بهتر مردم نسبت به عملكرد دستگاه‌هاي گوناگون‌سراسر كشور در حوزه عفاف و حجاب  و تعامل و هم‌فكري بيشتر براي يكسان‌سازي حركت به سوي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب از اهداف برگزاري نمايشگاه دستاوردهاي عفاف و حجاب در كنار نمايشگاه قرآن مي‌داند. به‌اعتقاد وي اين راه مي‌تواند پاسخگوي برخي از نيازهاي جامعه با توجه به نشانه‌گيري خانواده و موضوع عفاف و حجاب ازسوي دشمن در جنگ نرم باشد.

فرزانه نيكوبرش، بيشترين فعاليت سازمان تبليغات‌اسلامي را در زمينه برنامه‌هاي فرهنگ‌ديني مي‌داند تا از راه تبليغ در فضاي مجازي و با توليد مطالب و مقالات مختلف، افكار عمومي را در اين زمينه آماده سازد. همچنين، وي اطلاع‌رساني در سايت‌هاي مختلف بابهره‌گيري از گروه‌ها و اقشار تاثير‌گذار از جمله مبلغان ديني و روحانيون را، براي ترويج و توسعه حجاب و عفاف در كشور موثر قلمداد مي‌كند.

بانگاهي كوتاه به‌فضاي داخل‌غرفه سازمان تبليغات‌اسلامي مي‌توان بسته‌فكري كانون‌هاي فرهنگي مرتبط بامقوله عفاف و حجاب ويژه نوجوانان را مويد اين سخن دانست.

در داخل اين بسته‌ها، كتاب‌هاي چهل‌حديث حجاب، حجاب من، آداب و احكام عفاف و حجاب و مرواريدبهشتي و لوح‌هاي فشرده باز‌ي‌هاي رايانه‌اي باعناويني همچون نبردهاي ماندگار1، والفجر8، سرزمين‌من و مقاومت را كه به‌همت موسسه اطلاع‌رساني و فرهنگي تبيان و حمايت سازمان تبليغات‌اسلامي توليد شده، جاي گرفته است.

همچنين، در داخل بسته تغذيه‌فكري هيئت‌ها و تشكل‌هاي ديني عفاف و حجاب نيز كتاب‌هايي همچون دختران به عفاف روي مي‌آورند، براي ريحانه، تاملي بر مفهوم حجاب در اديان‌الهي و نظام حقوق زن در اسلام قرار دارد.

در اين راستا، معاون پژوهش مدرسه‌علميه خواهران‌کوثر، براين باور است‌كه بنا به‌فرموده مقام معظم‌رهبري بايد دشمن‌شناسي داشته باشيم؛ از اين رو مبلغان‌ديني مي‌توانند از طريق برقراري ارتباط متقابل با مردم،‌ ميزان آگاهي نسل جوان را در جنگ نرم براي شكست‌ دشمن بالا ببرند.

يكي از طرق برقراري ارتباط با مردم توليد محصولات فرهنگي همچون لوح‌هاي فشرده است. لوح‌هاي فشرده توليدشده در دفتر امور بانوان اداره‌‌‌هاي كل تبليغات‌اسلامي در ‌كشور همچون تهران، اردبيل، گيلان، سمنان، كهگيلويه و بويراحمد و گيلان از ديگر محصولات فرهنگ‌ديني ارائه شده در اين غرفه به‌شمار مي‌رود.

همچنين، برگزاري گفتمان‌هاي ديني با موضوع خانواده، ارائه عملكرد استان‌ها، برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي براي جوانان و نوجوانان و عرضه توليدات و كتب پژوهشي از جمله فعاليت‌هاي سازمان تبليغات در اين غرفه از نمايشگاه به‌شمار مي‌رود.

در ادامه، مي‌‌توان به لوح‌هاي فشرده نشست پرسش و پاسخ دكترجلالي با‌موضوع تربيت، عفاف و امنيت (دفتر امور بانوان استان‌گيلان)، كارگاه آموزشي خانواده با سخنراني حجت‌الاسلام راشد‌يزدي (معاونت پژ.هشي، فرهنگي، پژوهشي و اموزشي اداره كل تبليغات‌اسلامي استان‌گيلان)، كنگره بزرگداشت ائمه‌بقيع (اموربانوان اداره كل تبليغات‌اسلامي‌استان هرمزگان)، نشست بانوان فرهنگي بامعاونت فرهنگي سازمان‌تبليغات‌اسلامي كشور؛ حجت‌السلام والمسلمين روحاني‌نژاد (معاونت پژوهشي، فرهنگي و اموزشي اداره‌كل تبليغات‌اسلامي استان‌گيلان) و همايش توسعه مدارس معارف‌اسلامي و كاربرد نرم‌افزارهاي آموزشي از ديگر  محصولات موجود در اين غرفه محسوب مي‌شود.

يكي از بولتن‌هاي جاي‌گرفته در سمت چپ غرفه سازمان تبليغات‌اسلامي«سامانه پاسخگويي گفتمان‌هاي ديني» نام دارد كه ايجاد ارتباط مستمر با مخاطبان گفتمان‌هاي ديني براي پاسخگويي به‌سوالات و شبهات ديني و موضوعاتي همچون همت‌مضاعف و كار‌مضاعف، جنگ‌نرم و الگوهاي راهبردي مقابله با آن، اخلاق كاربردي و مهارت‌هاي زندگي، آسيب‌هاي زندگي، زن و خانواده در اسلام، عفاف و حجاب، آسيب‌شناسي و فرهنگ‌ديني و نحله‌هاي فرهنگي و عرفان‌هاي انحرافي، از اهداف راه‌اندازي اين طرح برآورد شده است.

در متن اين آگهي تبليغاتي مي‌خوانيم: علاقمندان براي برقراي ارتباط با اين سامانه مي‌توانند تلفن خود را در حالت تون قرار داده و يا با استفاده از تلفن‌هاي همراه‌اول ‌شماره 09650را شماره‌گيري كرده و پس از برقراري ارتباط بلافاصله شماره 77را وارد كنند.

متقاضيان پس از طرح سوال مي‌توانند باسامانه ارتباط برقرار كرده و پاسخ خود را دريافت كنند.

يادآوري مي‌شود، طرح پاسخگويي به شبهات ديني از سال 1383 در دستور کار سازمان تبليغات‌اسلامي قرار گرفت و با پي‌گيري‌ها‌ي انجام شده در سال 1384، اين کار از اول مهرماه همان‌سال به‌بهره برداري رسيد.

در اين طرح، آسانترين شيوه ارتباط‌مردمي با اين سامانه تلفن برآورد شده  به‌همين خاطر اين سازمان سامانه پاسخگويي به شبهات ديني را به صورت تلفني (گويا) طراحي و راه اندازي شده است.

موضوعات وارد بر اين طرح، قرآن، حديث، احکام شرعي، مشاوره مذهبي و شبهات فکري هستند كه افرد پس از برقراري تماس تلفني، سوال‌ها‌ي خود را در اين صندوق‌ها‌ مطرح مي‌کنند. اين پرسش‌ها‌ در مدت 48 ساعت از طريق مدير سامانه به‌کارشناسان براي پاسخ‌گويي ارسال مي‌شود و پس از بررسي پرسش‌ها‌، پاسخ سوال‌ها نيز از سوي کارشناس مربوطه در صندوق صوتي سوال‌کننده قرار داده مي‌شود که فرد با مراجعه به صندوق صوتي پاسخ سوال خود را خواهد شنيد.

در اين طرح خانم‌ها هفتاد درصد پرسشگران را به خود اختصاص داده‌اند و در اين ميان افراد بين بيست تا چهل سال هم بيشترين درصد فراواني سوال‌کنندگان را به خود اختصاص داده‌اند كه براي رفع نياز درخواست‌كنندگان شش محقق و پژوهشگر به‌صورت دايمي با اين سامانه ارتباط دارند و به‌سوال‌هاي پرسشگران پاسخ مي‌دهند که همه داراي مدرک کارشناسي‌ارشد به‌بالا و از اساتيد حوزه و دانشگاه هستند. 

لازم به ذكر است، علاقه‌مندان مي‌توانند براي طرح پرسش‌هاي خود در طول شبانه روز با شماره تلفن‌هاي 77521975 و 77521978 در تهران تماس بگيرند.

يكي ديگر از برنامه‌هاي جانبي اين غرفه براي ارتقاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و پوشش اسلامي بابهره‌گيري از فرهيختگان حوزه و دانشگاه و اقشار مختلف اجتماع در نمايشگاه دستاوردهاي سازمان تبليغات‌اسلامي پيرامون عفاف و حجاب، توزيع برورشورهايي باعنوان «ايده و طرح بدهيد و جايزه بگيريد» است كه در صفحه آغازين آن، علاقمندان مي‌توانند دو پرسش را از كارشناسان مربوطه پرسيده و در قسمت نظرات و ايده‌ها، ايده و نظزات خود را پيرامون عفاف و حجاب در جامعه به‌رشته تحرير درآورند و به‌نشاني تهران، بالاتر از ميدان ولي‌عصر، نبش زرتشت، ساختمان شهيدنواب(شماره دو) طبقه‌جهارم، گروه برنامه‌ريزي بانوان و يا به‌صندوق اينترنتي women_groups@yahoo.ccom ارسال كنند تا ضمن دريافت پاسخ‌هاي خود از جوايز نفيس اين مسابقه هم برخوردار شوند.

در ادامه، مريم پورزكي يكي از غرفه‌داران سازمان تبليغات‌اسلامي در اين بخش، گزارش عملكرد گروه برنامه‌ريزي بانوان و كارشناسان بانوان اموراستان‌ها در حوزه عفاف و حجاب و موسسات وابسته، مجموعه عملكرد رسانه‌اي روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي با موضوع حجاب و عفاف در مجله بشري و سايت سازمانwww.ido.ir (سال 88)  را از جمله اسناد موجود دراين غرفه برشمرد و گفت: در اين غرفه مجموعه اخبار و گزارش‌هاي خبرگزاري مهر پيرامون موضوع عفاف و حجاب درطول سال‌هاي 86 و 87 هم موجود است.

وي در ادامه به فعاليت‌هاي عفاف و حجاب در پژوهشكده باقرالعلوم (ع) واببسته به سازمان تبليغات‌اسلامي، اشاره كرد و گفت: تهيه سه‌فيلم گفت‌و‌‌گو پيرامون حجاب در قم، گزارش و تهيه طرح كارگاه روابط دختر و پسر و آسيب‌ها و بايسته‌ها(نشست ترويجي)، پيش‌نويس طرح همسرگزيني اينترنتي، تهيه فيلم نشست بررسي تغييرات‌فرهنگي چادر زنان ايراني در دهه‌اخير و مقالات سايت پژوهه از نمونه فعاليت‌هاي انجام‌شده در اين پژوهشكده ذكر شده است.

همچنين، اين كارشناس امور فرهنگي و برنامه‌ريزي امور بانوان افزود: فعاليت‌هاي موسسه فرهنگي تسنيم نور پيرامون عفاف و حجاب و ليست فعاليت‌هاي تشكل‌هاي مذهبي استان‌هاي بوشهر، ايلام، مركزي، زنجان، خراسان‌جنوبي، كهگيلويه و بويراحمد، كرمان، خراسان‌شمالي، گيلان، آذربايجان‌شرقي، يزد، همدان، اصفهان، كردستان ، خراسان ‌رضوي،  سمنان، هرمزگان و قزوين و ساير استان‌ها پيرامون عفاف و حجاب در اين غرفه موجود است.

همچنين، در اين غرفه علاقمندان مي‌توانند مقالات مربوط به فرهنگ پوشش و حجاب در زندگي رومزه‌ي زنان تهران، قم، تبريز، اهواز و  اصفهان كه به‌همت دفتر برنامه‌ريزي پژوهش‌هاي كاربردي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات‌اسلامي(سال87)توليد شده است، كليات و دستورالعمل‌هاي اجرايي طرح توسعه عفاف و حجاب (بارويكرد تعامل و همكاري بااتحاديه اصناف توليدكننده و فروشنده پوشاك)، گزارش طرح  توسعه فرهنگي عفاف و حجاب دراستان‌هاي تهران، گلستان، خراسان‌رضوي، فارس، خوزستان، آذربايجان‌شرقي، مازندران، كرمانشاه، همدان و قم را مطالعه كنند.

دفتر اموربانوان سازمان تاكنون توانسته در حوزه‌هاي چاپ كتاب: 14 عنوان كتاب مانند فراسوي حجاب، چهل حديث، پري ستاره‌ها، اي كاش گل سرخ نبود و روشنگري و جوانان؛  پژوهش: شش پژوهش‌كاربردي براساس پوشش و حجاب در شهرهاي اصفهان، تبريز، تهران، قم و ... و پژوهش‌هاي محتوايي در موضوع عفاف و حجاب؛ مقالات: مقالاتي در زمينه عفاف و حجاب، فلسفه، ريشه‌هاي بدحجابي و راهكارها و احكام پوشش در سايت‌هاي سوره‌مهر، تبيان، وبلاگ‌بانوان و بيش از سه‌هزار مقاله ديگر به انتشار برساند.

همچنين، توانسته در حوزه‌هاي توليد پيامك با موضوع عفاف و حجاب در مؤسسه ماسك بااستفاده از دو روش الگوسازي و تلاش در جهت تحكيم بنيان‌خانواده و پيام‌رساني (‌تهيه و درج احاديث، پيام‌هاي احكامي در موضوع عفاف در سربرگ‌هاي اداري و ارسال پيام از طريق اتوماسيون اداري) خوش ظاهر شود.

درج مقالات و اخبار عفاف وحجاب در بيش از 30 سايت استاني تبيان و وبلاگ ها و توليد فيلم و نمايش همچون فيلم به همين سادگي و نمايش‌نامه پشت سايه‌هاي كاج نيز از ديگر فعاليت‌هاي اين دفتر به‌شمار مي‌رود.

اين دفتر افزون بر‌مطالب فوق، در حوزه آموزش موفق به‌اجراي طرح آشنايي با فلسفه حجاب، آموزش‌هاي فردي براي معلمين و دانش‌آموزان مدارس ديني، برگزاري كارگاه آموزشي، سلسله‌نشست‌هاي ميز انديشه، دوره آموزشي فلسفه حجاب و پيامدهاي اجتماعي آن براي خواهران‌شاغل درسازمان و بانوان‌مبلغه و دانشجويان و در حوزه سامانه پاسخگويي به‌پرسش‌هاي ديني هم موفق به‌راه‌اندازي مؤسسه پاسخ‌گويي به‌سوالات و شبهات‌ديني، مؤسسه اطلاع‌رساني تبيان، اعزام مشاوره‌فرهنگي در موضوع‌حجاب براي خوابگاه‌هاي دانشجويي،پاسخ‌گويي پژوهشكده باقرالعلوم ( ع) ،  سامانه پاسخ‌گويي استان‌تهران و مجتمع علوم اسلامي كوثر، شده است.

در ادامه، اين دفتر توانسته موفق به‌برگزاري مسابقه‌هاي قرآني، خاطره‌نويسي، كتاب‌خواني، كتاب‌نويسي و مقاله‌نويسي با موضوع حجاب‌بانوان و احكام پوشش، ‌برپايي نمايشگاه‌هاي كتاب، لباس، عكس و موارد مختلف با موضوع عفاف و حجاب در استان‌ها، تهيه بنرهاي تبليغي با محوريت و اولويت‌بخشي درامر حجاب و توزيع و تكثير پوسترها، اجراي طرح و كار تبليغي و آموزشي باموضوع عفاف و حجاب از طريق كانون‌هاي فرهنگي، هيئات‌هاي مذهبي، مساجد و تشكل‌هاي ديني در ادارات‌كل استان‌هاي كشور شود.

دفتر اموربانوان سازمان تبليغات‌اسلامي، همكاري با نهادهايي همچون رياست جمهوري، صدا و سيما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت كشور و پايگاه‌هاي مقاوت بسيج را در كارنامه فعاليت‌هاي خود دارد.

 بخش عفاف و حجاب هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم، با امكاناتي همچون توزيع و توليد فلش کارت‌حجاب، برگزاري مسابقه، ميز گفتگوي حجاب، خانه عکاسان دختران محجبه، اهدا جوايز به‌دختران محجبه، معرفي حجاب آسان و توليد محتواي‌ديني مرتبط با اين مقوله، سعي بر برداشتن گامي براي صيانت از عفت‌عمومي در جامعه و هم‌انديشي پژوهشگران، محققان و هنرمندان علاقمند به اين امر ‌دارد.

پيرو مطالب فوق؛ در بخش عفاف و حجاب افزون‌بر فروش كتاب در زمينه ازدواج، انتخاب همسر، حجاب و عفاف و آيين همسرداري، فلش كارت‌هايي به قيمت دوهزار و 500 تومان براي بازديدكنندگان عرضه مي‌شود كه اين فلش‌كارت‌ها حاوي تمام پژوهش‌هاي صورت گرفته قابل‌عرضه در غرفه حجاب و عفاف است و به عبارت ديگر فلش‌كارت‌هاي عفاف و حجاب همان غرفه حجاب و عفاف نمايشگاه در قالب كوچك است.

از ديگر برنامه‌هاي جانبي غرفه‌هاي عفاف و حجاب، برگزاري دو مسابقه گزينه‌اي مکتوب و مدت‌دار در هر روز است که بازديدکنندگان از نمايشگاه مي‌توانند در آن شرکت کنند. و به‌قيد قرعه به‌پاسخ‌هاي صحيح هم جوايز نفيسي ارائه مي‌شود و برگزيدگان مسابقه مدت‌دار نيز در آخرين روز نمايشگاه هم معرفي خواهند شد.

گفتني است، هجدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم که از 17 مردادماه در مصلاي بزرگ امام خميني (ره) آغاز به کار کرده، همه روزه از ساعت 17 تا 24 و روزهاي تعطيل از ساعت 14 تا 24 پذيراي بازديدکنندگان است.

 

 

 

 

شنبه 30 مرداد 1389 - 12:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری