جمعه 9 خرداد 1399 - 2:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نمايشگاه هجدهم؛ جلوه‌گر هنر در قرآن كريم

 

 

هجدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم امسال با شعار «قرآن کتاب زندگي» با برگزاري 500 برنامه فرهنگي و قرآني براي گروه‌هاي سني مختلف و 9 بخش جديد شامل هنرهاي نمايشي و تئاتر، عکس، حجاب و عفاف، نوجوان، شعر و ادب، بصيرت قرآني، فرهنگ و ملل و شب‌هاي آفتابي با حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در حال برگزاري است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان همچون مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در بخش «غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال»، مؤسسه آموزش عالي سوره در بخش «دانشگاهي»، انتشارات سوره و دارالقرآن الكريم در بخش «غرفه‌هاي فروش كتاب» در هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با رويكرد پويايي فرهنگ قرآني و با شعار «قرآن کتاب زندگي»، مشهود است.

يكي از سازمان‌هاي فعال در عرصه علوم قرآني و وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، سازمان دار‌القرآن الكريم است كه پس از يک دوره غيبت موفق به شركت در اين نمايشگاه شده است.

 بخش بين الملل نمايشگاه امسال نيز مانند سال‌هاي گذشته با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از شنبه 30 مرداد آغاز مي شود كه امسال در سه سطح مترجمان، محققان و هنرمندان از 35 كشور جهان در نمايشگاه حضور دارند.

در مجموع 86 ناشر مكتوب و 93 ناشر الكترونيك در نمايشگاه قرآن حضور يافته‌اند كه تنها در بخش مكتوب 1587 عنوان كتاب در فهرست آثار ارائه شده در نمايشگاه ثبت شده است و هر يك از 93 ناشر الكترونيك نيز از 2 تا 270 عنوان اثر منتشر شده خود را به نمايشگاه بين المللي قرآن آورده‌اند.

مدير امور استان‌هاي سازمان دار‌القرآن وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در خصوص برگزاري هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گفت: اين چنين نمايشگاه‌ها تاثير بسيار خوبي در ميان مردم دارد. حداقل اينكه سالي يكبار مردم با نجواهاي قرآني و نوع فعاليت‌هاي قرآني آشنا مي‌شوند، بخصوص كه در ماه مبارك رمضان است و در واقع دل‌ها آماده شده و مردم از طنين و معنويت اين ماه برخوردار شدند و آمادگي لازم را براي پذيرش اين فضا دارند.

محمد دهنوي در ادامه با تشريح فعاليت‌هاي مجموعه سازمان دارالقرآن الكريم افزود: زماني تاثير نمايشگاه‌هاي قرآني بر افزايش آگاهي‌ها و معنويات مردم بيشتر مي‌شود كه دغدغه غرفه‌داران واقعاً ترويج و تبليغ قرآن و انس دادن و آشنا كردن مردم با قرآن باشد و فقط با خداي خود معامله كنند.

وي در مورد محصولات ارايه شده توسط سازمان دارالقرآن در نمايشگاه با توجه به نوع ماموريت اين نهاد قرآني كه اخيراً تعداد زيادي قرآن تحت عنوان كتاب‌هاي رايانه‌اي با هدف ترويج، نشر، ارائه خدمات قرآني و حمايت از جلسات قرآني با قيمت بسيار پايين در اختيار استان قرار داده است، خاطر نشان كرد: نرم‌افزارهاي قرآني تحت عنوان آشنايي با صوت‌الحن قرآن، آشنايي يا تجويد و وقف قرآن كه توليد سازمان دارالقرآن است و سعي كرده‌ايم با بهترين كيفيت و آخرين اطلاعات علمي روز ارائه شود كه در بخش فروش اين نمايشگاه در غرفه تلاوت عرضه مي‌شود.

مدير امور استان‌هاي سازمان دار‌القرآن استقبال از هجدهمين دوره نمايشگاه قرآن را خوب و گسترده ارزيابي كرد و افزود: عموماً مردم ما مردمي مسلمان هستند و علاقه‌مند به دين اسلام و اگر بعضا رفتارهايي از آن‌ها سرمي‌زند كه مورد پسند دينداران، دين‌مداران و جامعه اسلامي نيست، اكثراً از روي ناآگاهي است.

يعني اگر مردم با وظايف ديني خودشان بيشتر آشنا شوند مطمئناً‌ بعضي از اين صحنه‌هايي را كه شاهدش هستيم ديگر اتفاق نمي‌افتد. البته اين آگاه‌ سازي ديني و قرآني وظيفه مسئولان فرهنگي كشور بخصوص سازمان تبليغات اسلامي و موسسات و سازمان‌هاي وابسته به آن است.

غرفه سازمان دار‌القرآن الكريم در طبقه همكف شبستان اصلي مصلي، بخش فرهنگ قرآني و اعتلاي نهضت فراگير قرآن‌آموزي، واقع شده است. علاوه بر موارد يادشده، مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان و مؤسسه آموزش عالي سوره از ديگر مؤسسات فعال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي هستند كه در بخش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال و دانشگاهي فعاليت مي‌كنند.

در غرفه اين مجموعه، معرفي فعاليت‌هاي دارالقرآن در قالب تابلو و نمايش اسلايدهاي نرم افزاري، شناساندن ساختار تشکيلاتي و اهم برنامه‌ها، حضور مديران در فعاليت‌ها و نشست‌هاي تخصصي از زمينه هاي فعاليت و همکاري سازمان دارالقرآن الکريم در طول برپايي نمايشگاه بين المللي قرآن انجام شده است.

همچنين برگزاري مسابقه تصحيح اغلاط قرآني بدون محدوديت سني و در معرض نمايش گذاردن قرآن هاي داراي مجوز سازمان از ديگر فعاليت هاي دارالقرآن در هجدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم است.

در بخش عفاف و حجاب هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گروه امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي توليدات و محصولات فرهنگي خود را در زمينه، گفتمان‌هاي ديني در موضوع خانواده، عملكرد استان‌ها در زمينه پوستر، بنر و كارگاه‌هاي آموزشي براي نوجوانان و جوانان و همچنين كتاب و توليدات پژوهشي در معرض ديد بازديد كنندگان قرار داد.

همچنين از ديگر اخبار و اتفاقات مهم نمايشگاه هجدهم مي‌توان به معرفي بيش از 400 پايگاه اينترنتي و تقسيم بندي موضوعي آن، عرضه كتاب‌هاي برگزيده سومين جشنواره قصه‌هاي قرآني، بازديد معاون وزير بهداشت، بازديد وزير و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تني چند از هنرمندان صدا و سيما و مديران سبكه‌هاي قرآني و .... اشاره كرد.   

از سوي ديگر، يكي از امتيازات حضور در اين نمايشگاه، برخورداري تمام بازديدكنندگان و غرفه‌داران از مزاياي بيمه مسئوليت يكي از بيمه‌گذاران در برابر خسارت‌هاي جاني و مالي حادث در اين نمايشگاه است.

گفتني است، هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، از 17 مرداد تا 12 شهريور از ساعت 17 تا 24 و روزهاي تعطيل از ساعت 15 تا 24 در مصلاي امام خميني (ره) پذيراي علاقه‌مندان است.

 

 

 

چهارشنبه 27 مرداد 1389 - 13:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر