سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

از اذان تا اذان داخل سينما

 

«گزارش از چگونگي اجراي طرح اذان در سينماها»

 

«تجربه سال گذشته»: اين طرح سال گذشته در ماه مبارك رمضان با اما و اگرهاي فراوان و به صورت آزمايشي اجرا شد، حتي بيش از آنچه تصور مي‌شد مورد استقبال مردم قرار گرفت و همين به مسئولان سينمايي كشور انگيزه لازم را داد تا يك بار ديگر سينماداران را به نمايش فيلم از اذان مغرب تا اذان صبح دعوت كنند آنطور كه سخنگوي انجمن سينماداران گفته است يك هفته قبل از آغاز ماه مبارك رمضان، 30 سينما در تهران و شهرستان‌ها درخواست‌هاي مكتوب خود را براي اجراي اين طرح به انجمن سينماداران ارائه كردند.

پارسال طرح اذان تا اذان در مجموع موفق بود و با استقبال خوب مردم روبه‌رو شد. هر چند تا اينكه جا بيافتد در روزهاي اول با مشكلاتي روبه‌رو بود. به عنوان مثال سال گذشته يك روز بعد از اجراي طرح اذان تا اذان محسن مسعودشاهي، مدير سابق پرديس سينماي ملت از ريزش مخاطب در روز اول اجراي اين طرح به شدت گله كرد.

او گفت: «آمار سينما ملت در روز اول اجراي اين طرح به شدت پايين آمد؛ به طوري كه ما از روزي 3000 مراجعه‌كننده بسيار ريزش داشتيم. اين در حالي است كه حتي رقم بليت خود را هم به شكل نيم‌بها يعني 1500 تومان ارائه مي‌دهيم. البته بايد منتظر روزهاي آينده بود و ديد كه چه اتفاقي براي اين طرح مي‌افتد. اما چيزي كه مشخص است اين است كه اين طرح اگر جا بيفتد بسيار براي سينماي ايران مثمر ثمر خواهد بود.»

طبيعي است كه امسال با تجربه سال گذشته، طرح اذان تا اذان به شكل بهتري اجرا شود. سال گذشته، پيش‌بيني ميزان استقبال و مشكلاتي كه سر راه اجراي طرح قرار داشت كار دشواري بود اما حالا دست‌اندكاران طرح به استقبال بهتر و بيشتر بسيار اميدوارند؛ به ويژه آنكه به گفته محمدرضا صابري (سخنگوي انجمن سينماداران): «اكثر سالن‌هاي نمايش مجهز به نمازخانه هستند و براي استقبال از ماه مبارك رمضان اين نمازخانه‌ها آماده خواهد شد؛ ضمن اينكه همزمان با افطار، سالن‌هاي سينما، نمايش فيلم نخواهند داشت.»

«چگونگي اجراي طرح امسال»: طرح اذان تا اذان امسال از 20 مرداد در سينماهاي كشور به اجرا درآمده است. تا علاقه‌مندان به هنر سينما بتواند در ماه مبارك رمضان بيش از ساير ماه‌ها مخاطب فيلم‌هاي سينمايي باشند. اجراي موفق اين طرح در سال گذشته هم براي مخاطبان سينما امكان بهره‌برداري بيشتر از سينما را فراهم كرد و هم براي سينماداران و تهيه‌كنندگان فروش خوب و قابل توجهي را رقم زد. بر اساس اين طرح سانس‌هاي سينما تا ساعت‌هاي مياني نيمه‌شب ادامه مي‌يابد، بليت سينماها هم با تخفيف ارائه مي‌شود و برخي از فيلم‌هاي خاطره‌انگيز مجدداً به روي پرده مي‌رود. محمدرضا صابري مي‌گويد: «سينماها همچنان سانس‌هاي صبح خود را خواهند داشت اما از ساعت 23 به بعد فيلم‌ها نمايش‌هاي فوق‌العاده دارند و اين سانس‌ها تا ساعت 5/3 بامداد پيگيري مي‌شود. ويژگي اين سانس‌ها اين است كه از ساعت 23 به بعد بليت سينما نيم‌بها مي‌شود.»

در حالي كه تقريباً همواره ماه رمضان ايام مناسبي براي اكران سينماها به شمار نمي‌آمد، طرح اذان تا اذان موجب شده كه ماه مبارك رمضان زمان خوبي براي اكران فيلم‌ها باشد. اجراي اين طرح به گفته صابري در سال گذشته باعث شد مخاطبان از 6 درصد ظرفيت سينماها به 85 درصد برسد.

امسال نيروي انتظامي نيز با اين طرح موافقت كرد. سردار حسين ساجدي‌نيا فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در نشست خبري هفته گذشته‌اش به خبرنگاران گفت: «طبق درخواست سينماداران مبني بر اكران‌ فيلم‌ها تا سحر كه به پليس داده شد، نيروي انتظامي با اين كار موافقت كرد.» فرمانده نيروي انتظامي تهران همچنين از افزايش گشت‌هاي پليس در مناطقي كه سينماهاي اجراكننده اين طرح واقع‌ شده‌اند، خبر داد. به اين ترتيب امسال نيز مردم مي‌توانند فيلم‌هاي در حال اكران را در شب‌هاي ماه رمضان تماشا كنند و پيش‌بيني كارشناسان اكران حكايت از رونق گيشه در اين ايام دارد.

سينماهايي كه اين طرح در آن‌ها اجرا مي‌شود علاوه بر فيلم‌هاي در حال اكران مي‌توانند آثاري كه از عيد نوروز تاكنون به نمايش درآمده را نيز مجدداً به نمايش عمومي درآورند. همچنين فيلم‌هاي خاطره‌انگيز قديمي كه برخي سينماداران علاقه‌مند به نمايش آن‌ها در اين ايام بودند نيز مي‌توانند اكران شوند. پيش از اين عليرضا سجادپور مديركل اداره نظارت و ارزشيابي با اكران فيلم‌هاي قديمي مخالفت كرده بود، ولي او پس از مدتي تصميم جديدي گرفت. سجادپور گفت: «موافقت اداره كل نظارت و ارزشيابي را با نمايش فيلم‌هاي قديمي اعلام كرديم و دوستان اسامي فيلم‌هاي پيشنهادي‌شان را اعلام كردند. گرچه من مخالف نمايش فيلم‌هاي قديمي بودم ولي با موافقت كارشناسان اداره ارزشيابي و نظارت از تصميم خودم عدول كردم و تمايلي به آن ندارم، اگر ببينم استدلال خوبي براي موضوعي وجود دارد، مخالفت نمي‌كنم.»

اين طرح سال گذشته ابتدا در 4 سالن سينماهاي آزادي، زندگي، جوان و ماندانا اجرا شد و امسال با گسترش سينماها انتظار مي‌رود كه شاهد استقبال بيشتري از سوي تماشاگران باشيم. همچنين به گفته سخنگوي انجمن سينماداران امسال هنگام افطار با يك استكان‌ چاي از تماشاگران سينما پذيرايي خواهد شد.

«نمايش فيلم‌هاي قديمي»: قرار است نمايش فيلم‌هاي خاطره‌انگيز اين هفته با اكران فيلم مادر، دلشدگان، بانو، ناخدا خورشيد، اجاره‌نشين‌ها، يكبار براي هميش و هامون شروع شود. اكران ساير فيلم‌هاي منتخب دهه‌هاي 60 و 70 هم بعد از نمايش اين فيلم‌ها آغاز خواهد شد. اميرحسين علم‌الهدي مديرعامل پرديس سينمايي ملت در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب، گفت: «اداره كل نظارت و ارزشيابي ارشاد با نمايش تك‌ سانس اين فيلم‌ها موافقت كرده است و با صدور پروانه نمايش، اكران آن‌ها آغاز خواهد شد.» علم‌الهدي اضافه كرد: «اين آثار، فيلم‌هايي هستند كه عمدتاً نسل جوان امروز هنگام اكران آن‌ها در سن كودكي بوده و امكان ديدن آن‌ها روي پرده را نداشته‌اند. اكنون جوانان مي‌توانند در كنار كساني كه آن زمان اين فيلم‌ها را در سينما ديده‌اند، اين آثار خاطره‌ساز را در پرديس‌هاي سينمايي ببينند.»

علم‌الهدي در پايان، گفت: «امسال هم با هماهنگي‌هايي كه انجام شده است اميدواريم بتوانيم پذيراي روزه‌داران در زمان‌هاي اوقات فراغت‌شان باشيم. برنامه سينماها به گونه‌اي سانس‌‌بندي شده است كه تا ساعت 30/3 بامداد برنامه نمايش فيلم‌ها تمام مي‌شود و مردم مي‌توانند دو ساعت پيش از اذان صبح در خانه باشند و به عبادت و ديگر فرايض ديني‌شان برسند.»

 

چهارشنبه 27 مرداد 1389 - 13:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری