چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نويسندگان؛ رزمندگان جبهه مقاومت اكنونند

 

 

ادبيات دفاع مقدس، ادبياتي نوپاست كه سرشار از خلاقيت، نوآوري و ابداعات نگارشي است و اين گونه ادبي سرشار از آثار  بالندگي حوادث و رخدادهاي تاريخي اسلامي_انساني است.

ادبيات، در سابقه تاريخي هر كشوري بيانگر حقايق، رخدادها، جانفشاني‌ها و حماسه هاي غيرقابل انکاري  است. نويسندگان در شكل‌گيري اين سابقه تاريخي و نمايانگركردن رويدادها، رخدادها، حقايق و ناگفته‌ها از جايگاه والايي برخوردار است.

يكي از نويسندگان اين عرصه مقدس رحيم مخدومي است كه بسياري آثار او در اين عرصه موجب گرديده وي را به‌عنوان نويسنده اين كونه ادبي بپذيريم در واقع در نگاهي ژرف مي‌توان به‌يقين گفت: ادبيات دفاع مقدس وامدار نويسندگان اين عرصه است، آنها رزمندگان جبهه مقاومت در زمان حاضر به‌شمار مي‌روند.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، رحيم مخدومي در سال 1345 در ورامين متولد شد و تحصيلات خود را تا مقطع ليسانس در رشته علوم تربيتي ادامه داد. وي در حال حاضر از معلمين دلسوز كشور بوده و تاكنون با بسيج، سپاه، جهاد سازندگي و سازمان تبليغات اسلامي همكاري داشته است.

نرگس

تعداد صفحات:244  ، قطع: پالتويي، نوبت چاپ: دوم: 1376 .

معرفي کتاب: كتاب حاضر داستان بلندى از مسائل مربوط به انقلاب درفصل بازگشايى مدارس در سال 57،  براى نوجوانان است.

 

مجموعه نمايشنامه (دفتر 17(

نويسندگان: رحيم مخدومي، سيدمحسن حسيني سمناني و محمد رمضاني.

تعداد صفحات: 104 ، قطع: رقعي، نوبت چاپ: اول: 1376 .

معرفي کتاب: كتاب حاضر شامل 4 نمايشنامه «تك پرده‏اى» با عناوين‏زير است: «شهر مورچه‏ها»/ محسن سمنانى، «نگاهى از پشت پنجره»/ على غلامى، «نقش پنهان»/ رحيم مخدومى و «سفر بركه»/ محمدرضارمضانى است.

 

آنان كه رفتند

تعداد صفحات: 63، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1376.

معرفي کتاب: ماجراهاى اين سه داستان كوتاه و به هم پيوسته در زمان‏جنگ ايران و عراق و جامعه بعد از جنگ مى‏گذرد «آنان كه رفتند» حكايت گروهى پنج نفره از رزمندگان ايرانى است كه با حمله‏اى‏غافلگيركننده به مواضع عراقيها، تانكهاى دشمن را كه قرار بوده... منهدم مى‏كنند.

 

معلم فراري

تعداد صفحات: 80 ، قطع: پالتويي،‌ نوبت چاپ: چاپ نهم: 1385.

معرفي کتاب: زندگينامه داستانى محمدابراهيم همت، فرمانده لشكر 27محمدرسول الله (ص) سپاه، كه پس از 28 سال زندگى الهى، درسال 1362 و در جزيره مجنون از جبهه‏هاى جنگ ايران و عراق به‏شهادت رسيده است.

خوابها و خاطره ها 

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب: كتاب حاضر، يادنامه شهيدان «جنگ ايران و عراق» است كه‏ در دو بخش «خاطرات» و «خوابها» تدوين شده است. بخش اول ‏دربردارنده خاطراتى از شهداى جنگ همچون: «حميد و حسن‏خسروى»، «امير (كريم) نورى»، «اصغر، قاسم و حسين شيركوند»، «عبدالرضا حسنى‏پور»، «داوود تاجيك»، «عليرضا و محمدرضاكريمى»، «محمدرضا و مرتضى كارور»، «قاسم رضايى»، «ابوالفضل‏محمديان»، «نجفعلى غياثوند» است كه از زبان خانواده، دوستان و همرزمان شهدا نقل شده است. وصيت‏نامه ودستنوشته‏هاى برخى از شهيدان، نيز جزيى از محتواى اين بخش راتشكيل مى‏دهد.


هر کسي کار خودش را مي کند

تعداد صفحات:142  ، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1381 .

معرفي کتاب: كتاب حاضر، دربردارنده اطلاعاتى در ارتباط با مشاغل‏موجود در جبهه و اصطلاحات رايج در اين رابطه در زمان «جنگ‏ايران و عراق» و براى گروه سنى نوجوانان است. در اين كتاب به‏مشاغلى كه جزو امور سازمانى سپاه و بسيج در دوران جنگ و دفاع‏مقدس بوده، پرداخته شده است، لذا ممكن است مشاغل سازمانى‏ارتش و نيز مشاغل سازمانى سپاه، پس از جنگ، با مشاغل ذكر شده‏در اين كتاب تفاوتهايى داشته باشد. كتاب در دو بخش با عناوين«يگان‏هاى رزمى» و «خاطرات يگان‏هاى رزمى» تدوين شده‏است.


چه کسي ماشه را خواهد کشيد

تعداد صفحات: 72 ، قطع: پالتويي، نوبت چاپ: چاپ سوم :1385.

معرفي کتاب: كتاب حاضر با 8 عنوان زندگي‌نامه داستاني شهيد غلامعلي پيچك را روايت مي‌كند.

 

يك آسمان هياهو

تعداد صفحات: 80 ، قطع: پالتويي، نوبت چاپ: اول: 1385.

معرفي کتاب: رحيم مخدومي در «يك آسمان هياهو» زندگي علي‌رضا موحددانش را به رشته تحرير درآورده است. كتاب، بخش‌هاي علي براي تو خوابي ديده، ما در آسمانيم، پنجه در پنجه رئيس‌جمهور، چشمها در كمين است، يك خانه به زمين افتاده، دل نخل بي‌قرار است، اين راهزن خودي است، يك آسمان هياهو، مردي شبيه علي، آخرين راز علي و شبيه زندگي‌نامه را شامل مي‌شود.

اميد است؛ اين آثار چراغ راه علاقمندان به مطالعه اين آثار و حفظ ارزش‌هاي والاي انقلاب‌اسلامي و دفاع مقدس باشد.

 

چهارشنبه 27 مرداد 1389 - 12:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری