سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

آذري، طناز اول

 

گزارشي از مراسم اختتاميه جشنواره راديويي «طنز تبسم»

مراسم اختتاميه جشنواره راديويي «طنز و تبسم» هفته گذشته برگزار شد. در اين مراسم كه با حضور محمدحسين صوفي معاون صداي سازمان صدا و سيما، اسفنديار رحيم مشايي رئيس دفتر رئيس‌جمهور و برخي از مديران شبكه‌هاي راديو و هنرمندان طنز در سالن اجلاس سران همراه بود. 10 چهره برتر طنز راديو به انتخاب مردم معرفي شدند.

در اين مراسم صوفي با بيان اينكه انسان توسعه‌گرا، انساني شاد و سرزنده و اميدوار است، گفت: در آموزه‌هاي ديني و ادبيات ما بر شاد زيستن مردم توصيه شده است و يكي از شاخص‌ترين ابعاد حضور مؤثر و بي‌بديل رسانه‌ها در زندگي اجتماعي ايجاد شادي و نشاط در جامعه است. وي افزود: اصلي‌ترين عنصر توليدكننده برنامه‌هاي طنز، هنرمندان هستند كه با توانمندي و ايثار و فداكاري خود، فضايي شاد، آرامش‌بخش و اميدآفرين ايجاد مي‌كنند.

صوفي تصريح كرد: اين هنرمندان منتقداني دلسوزند كه با توجه به مباني ارزشي و اعتقادي و روحيه اجتماعي كه دارند، براي توسعه و پيشرفت كارشان تلاش مي‌كنند. وي خاطرنشان كرد: تلاش مادر صداي جمهوري اسلامي ايران افزايش برنامه‌هاي طنز است. اسفنديار رحيم مشايي، رئيس دفتر رئيس‌جمهور هم در مراسم اختتاميه اولين جشنواره طنز و تبسم، راديو را «رسانه‌اي پرنفوذ و بسيار ارزشمند» توصيف كرد و گفت: فكر مي‌كنم ساير رسانه‌ها قدرت راديو را در برقراري ارتباط معنايي ندارند و به همين دليل، امروز ما به دنبال اين هستيم كه يكي از ظرفيت‌هاي بزرگ رسانه‌اي كشور را قدر بدانيم و واقعيت آن را مورد تأكيد قرار دهيم. مشايي افزود: طنز يك ظرفيت بسيار بزرگ است كه در رسانه‌ها به محوري‌ترين شكل مي‌تواند پيام خود را منتقل كند. وي يادآور شد: از لحاظ رواني وقتي قرار است شما با كسي صحبت كنيد، طبيعي است وقتي او سرحال‌تر است شرايط مطلوب‌تري براي گفت‌وگو دارد و طنز اين ظرفيت را دارد كه ايجاد نشاط كند.

رئيس دفتر رئيس‌جمهور در ادامه سخنان خود در جمع هنرندان عرصه طنز گفت: كار رسانه‌ها انتقال پيام و ارتباط بين آحاد يك ملت است و مسئوليت ايجاد اتحاد در يك ملت را بر عهده دارند. وي تأكيد كرد: كار رسانه تميز دادن خوب و بد از يكديگر است، اما بايد فرصت بدهد تا نواقص برطرف شوند و يك روند غلط ادامه پيدا نكند. از اين رو، رسانه همواره بايد از يك جريان بالنده و روند مثبت حمايت كند. رئيس‌ دفتر رئيس‌جمهور گفت: رسانه بايد فضايي را فراهم كند تا از يك سو كساني كه در راه خدمت به مردم هستند به آن‌ها معرفي شده و بزرگ شمرده شوند و از سويي ديگر، ماهيت كساني را كه مانع رشد كشور مي‌شوند نيز افشا كند.

«شركت فعالانه مردم در جشنواره»

سعيد توكل، دبير اجرايي جشنواره طنز تبسم هم با اشاره به به حمايت بي‌شائبه رياست سازمان صدا و سيما، از طرح طنز و تبسم گفت: ايران همواره جشنواره‌هاي مختلفي را برگزار مي‌كند، ولي با اين وجود براي كساني كه هميشه با فعاليت‌هاي خود دل‌هاي مردم را شاد مي‌كنند. مراسمي برگزار نشده است. توكل ضمن بيان اين نكته كه مردم بهترين داور درام قضاوت هستند، درباره جزئيات جشنواره اظهار كرد: جشنواره طنز و تبسم از ميلاد خجسته حضرت رسول(ص) آغاز و تا ميلاد حضرت علي(ع) ادامه داشت و مخاطبان فرصت داشتند از بين 58 بازيگر طناز، هنرمندان مورد علاقه خود را انتخاب كنند. وي افزود: در اين فراخوان 70 هزار نفر از اقشار مختلف مردم از نقاط مختلف كشور شركت كردند و 10 هنرمند برتر طنز راديو نيز بر اساس ديدگاه شركت‌كنندگان انتخاب شده‌اند. توكل اظهار اميدواري كرد كه اين جشنواره بتواند به طور سالانه براي ارج نهادن به تلاش هنرمندان طنز راديو با حمايت همه مديران راديو و فرهنگ دوستان و حاميان لبخند ادامه پيدا كند. در اين مراسم همچنين حميد شيخ‌محمدي، مدير راديو ايران ضمن توصيف كاركرد رسانه خصوصاً راديو درباره ويژگي‌هاي طنز در راديو گفت: با توجه به اهميت و نقش مؤثر طنز در رسانه، راديو ايران سعي دارد تا ميزان توليدات برنامه‌هاي طنز خود را افزايش دهد و از اين رو قرار است بخشي از برنامه‌ طنز جمعه ايراني نيز در طول هفته پخش شود.

شيخ‌محمدي، احياي برنامه طنز عصرانه با اجراي داريوش كاردان را اقدام ديگري در راستاي افزايش برنامه‌هاي طن در جدول پخش راديو ايران برشمرد.

در ادامه مراسم پنج برگزيده برتر طنز به انتخاب مردم به ترتيب منوچهر آذري، اميرحسين مدرس، مهران اماميه، عليرضا جاويدنيا و داوود منفرد معرفي شدند. همچنين از رضا عبدي، فرزاد حسني، داريوش كاردان، عباس محبي و اصغر سمارزاده به عنوان طنازان برگزيده پنجم تا دهم تقدير به عمل آمد.

منوچهر آذري كه نفر اول طنز راديويي شد، در هنگام دريافت جايزه، با تشويق بسيار حضار مواجه شد و گفت: من خاك پاي همه ملت ايران و هنرمندان كشورم هستم و خوشحالم در اين سالن اجلاس سران، سري بين هنرمندان طنز صدا و سيما درآورم. او با سوت بلبلي هميشگي خود از همه قدرداني كرد. همچنين در اين مراسم جايزه ويژه رياست جمهوري به سعيد توكل و همسرش براي تشرف به خانه خدا به پاس قدرداني از توكل براي توليد و تهيه برنامه‌هاي طنز راديو ايران اهداء شد.

در ضمن تشكر و تقدير گروه هنرمندان جمعه ايراني و تقديم هديه‌اي از طرف اين گروه به محمدحسين صوفي، معاون صداي جمهوري اسلامي ايران به پاس قدرداني از حمايت اين مدير در راستاي برگزاري اولين جشنواره طنز و تبسم راديو، نشان از قدرشناسي گروه هنرمندان طنز راديو داشت.

 

چهارشنبه 20 مرداد 1389 - 15:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری