جمعه 20 تير 1399 - 4:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

به هفت پله جلوتر (مجموعه اشعار)

 

 

 شاعر: مريم اسماعيلي

تعداد صفحات: 80

قيمت: 1000 تومان

شابک: 978- 964- 506- 385- 4

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول 1387

شمارگان: 2500

انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:

 «به هفت پله جلوتر» عنوان دفتر سروده هاي شاعر جوان مريم اسماعيلي است که تا قبل از سال 1377 در قالب داستان و نثر قلم مي زد و با سرودن اين مجموعه قدم در حوزه شعر نهاد.
مريم اسماعيلي قالب شعري خود را در اين مجموعه به سه بخش غزل، مثنوي و غزل‌مثنوي و منظومه تقسيم کرده و مضمون شعرهايش گرچه عاشقانه به نظر مي‌آيد، اما با ديدي عرفاني سعي بر آن داشته تا بگويد رسيدن به وصال معشوق نياز چنداني به استعداد و مفاهيم خاص ندارد بلکه عشق واقعي درون هر کس متناسب با خواست، نيت و عزم او مي باشد.
درون‌مايه‌هاي شعري او علاوه بر اينکه از عرفان مي‌گويد دغدغه‌هاي مذهبي و ملي‌ سراينده را براي مخاطب ترسيم مي‌کند. به عنوان نمونه در طلايه شلمچه زمستان سال ١٣٨٣، در اين مجموعه شعري با عنوان "شب بود و دلم مرغ مهاجر مي‌شد..." از رشادتهاي دوران دفاع مقدس گفته‌ است تا احترام به شهدا در خاطره‌ها باقي بماند.
در بخش هاي غزل و مثنوي و غزل‌مثنوي شاعر زبان شعري خود را به زبان معيار و رسمي نزديك ساخته است، اما با توجه به زبان رايج در منظومه‌هاي شعري كه در قالب ترانه است، در بخش سوم که بخش منظومه وي را تشکيل مي دهد زبان شاعر عاميانه‌تر شده و با لحني كوچه‌بازاري با مخاطب خود ارتباط برقرار مي کند.

 

سه‌شنبه 19 مرداد 1389 - 14:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری